Leserbrev Golfbutikken Golfreiser Golfutstyr Smånotiser Ukens turneringer Lær om golf
Meny
Norske/svenske baner
Innendørsgolf
Golf på Internet

Vitser

Profesjonell golf
Ukens golftips
Golf på TV
ARKIVET
Golfaksjebørsen
Tilbake til første side
 
Sitatet

It's just a job. Grass grows, birds fly, waves pound the sand. I beat people up.

Muhammad Ali

Tilbake til første side
 
Innlegg


Tilbake til innleggsoversikten   Tilbake til første side   Søk på GOLFSIDEN Les mer  

Her kan du legge inn:
nytt innlegg
 Scott Cameron - 19. May 2008 kl. 13:48 *  IP
Regelspørsmål angående distraksjon!

I går kom det plutselig en fyr gående over greenen i det jeg skulle spille inn. Jeg stoppet selvfølgelig og ba han pent om å komme seg til hælvete av banen. Han stoppet så rett bak flagget og jeg måtte på ny be han gå videre.

Jeg lar han komme seg ut av mitt synsfelt og gjør meg på nytt klar til å slå kula. I det jeg er i baksvingen begynner han å bable noe veldig med en annen spiller i min ball, jeg skødder ballen og blir naturligvis forbanna og ber fyren om å holde kjeft mens folk slår.

Det viser seg etterpå at han er tilbakestående og har forvillet seg ut på golfbanen uten noen viten om farene han utsetter seg selv for og irritasjonen han påfører de som spiller.

Hva gjør man her? Er det vanlig at de man går sammen med lar folk få slå på nytt? Hvordan funker dette i turneringer?

Jeg får selvfølgelig enormt dårlig samvittighet for å ha kjeftet på en fyr som kanskje ikke vet bedre. Men dog. Det er jo ofte turgåere o.l. som kan gjøre lignende feil...
 Aagolf (19. May 2008 13:55) *  IP
Endelig en interresant tråd.
Her burde det være mye å hente for hobbyjuristen.- som har dette som fag.
Hvem er den ansvarlige for hva?
Hvem har et passivt ansvar for hva?
Hva sier etiketten?
Hva sier reglene?
Hva sår det i klubbens/banens vedtekter
Kveruleringens muligheter er uendelige.
En ting er helt sikkert.
Det var ikke meg.



 Smilende Sam (19. May 2008 13:59) *  IP
Jeg kan ikke se at det finnes noe unntak fra reglene som gjør at du kan slå på nytt her.

Den dårlige samvittigheten er det bare å droppe - hvis du ikke skjønte at han var tilbakestående så var det vanskelig å forholde seg til dette.



 Til Scott Cameron (19. May 2008 14:00) *  IP
Du får ikke slå slaget omigjen.

Men du kan anlegge sivilrettslig sak mot ham. Foreslår at du saksøker ham for 100 mill.



 Smilende Sam (19. May 2008 14:03) *  IP
Bra innlegg Aagolf. Voksent, modent og reflektert. Synd jeg ikke så det før jeg skrev mitt første.


 Aagolf (19. May 2008 14:44) *  IP
Takker for det SS mann.
Golfreglene er jo greie på dette og regel 1-4 kommer til anvendelse.
Dec 1-4/1 dekker ikke akkurat denne situasjonen, men den er så generell at den nok kan benyttes også her.

Distractions are a common occurrence which players must accept.

Hva gjelder de øvrige spørsmål så er det helt sikkert et utstrakt ansvar for den som påfører en eventuell skade på personen selv om en i utgangspunktet ønsker å dele ut passivt ansvar til stakkeren som ikke var stoppet av gjerde eller vakter.

her er mye mat for de som lever av dette.



 Smilende Sam (19. May 2008 14:54) *  IP
Aagolf, du har åpenbart en dårlig dag - for du tar feil igjen.

Det er åpenbart for alle og enhver at her er det ingen regler av noe slag som er overtrådt av mannen som pratet. Han deltar ikke i spillet så golfreglene kommer ikke i spill. Golfbaner er ikke lukket område så noe rettslig overtramp skjer heller ikke.

Når det gjelder;

Distractions are a common occurrence which players must accept.

...så er vel det en regel du er særlig glad i antar jeg.



 Aagolf (19. May 2008 15:14) *  IP
Nå er ikke den linjen en regel.
Men et svar til TS om hva regelverket har som kan anvendes i den situasjonen han beskriver og om spørsmålet om å få slå nytt slag.

Dec. 1-4/1
Q
As A was making his backswing, B accidentally dropped a ball, which rolled within six inches of A's ball. The appearance of the dropped ball startled A, causing him to top his shot. In equity, should A be permitted to replay his stroke?

A
No. Distractions are a common occurrence which players must accept.
------
Hva gjelder det øvrige så tar jeg hverken feil eller har rett.
jeg tar overhode ingen stilling til dette da jeg vet at slikt elsker hubbyjurister,- som har dette som fag. :-)




 Scott Cameron (19. May 2008 15:36) *  IP
Så hvis man er på en golfturnering så er det fritt fram for å prate mens spillerne slår? Til tross for at vakter holder "quiet" skiltene høyt til værs og dermed kun anbefaler folk å være stille?

Det at det er stille når proffene slår er altså kun "god" oppførsel av de frammøtte? Ingen krav?

Får man aldri gjøre om slaget sitt i en turnering?



 Aagolf (19. May 2008 15:40) *  IP
Joda Scott Cameron.
Mot et straffeslag kan du gjøre det i flere situasjoner.

Jeg tar gjerne imot en liste med gratissituasjoner.
Umiddelbart kommer jeg ikke på noen.



 Scott Cameron (19. May 2008 15:55) *  IP
Naturligvis. Jeg tenker selvfølgelig på situasjoner hvor man får slå på nytt uten straffeslag.

Treffer man en strømledning f.eks. Der har du én.





 Aagolf (19. May 2008 16:16) *  IP
Som er nevnt i tillegg 1 ja.
Den krever vel at det er oppført i lokale regler.
Ellers har en regel 5-3 om ball som deler seg i biter.

Kom gjerne med flere.
Jeg går på golfbanen :-)



 tak, oslo (19. May 2008 19:30) *  IP
Til Scott.
Tenkte på det med strømledning. Det er vel
slik at man rett og slett MÅ slå på nytt hvis man treffer
en strømledning som er nevnt under de lokale reglene.



 Arv E. Lie (19. May 2008 23:01) *  IP
godt du nevnte at det ikke var deg, Aagolf. da Scott sa vedkommende var tilbakestående, så var du den første jeg kom på i farten nemlig.

den fikk jeg vel klem på?



 Wilson (19. May 2008 23:05) *  IP
Og man må gjøre om slaget sitt i match hvis man spiller utenom tur og motstander ønsker det. Når han ønsker så må man.


 Scott Cameron (19. May 2008 23:19) *  IP
Det er sant tak, oslo, man MÅ slå om igjen.


 Aagolf (21. May 2008 08:09) *  IP
Nå begynner det å ligne noe.
Hva med regel 19-1 ?



 Peder Ås (21. May 2008 14:13) *  IP
Hahaha.




 jonag (21. May 2008 15:58) *  IP
Nå skal jeg støtte Aagolf her....

Det finnes en regel for alt i golfreglene. For vi har regel 1-4 som omhandler alt som ikke er dekket av en annen regel. Hehe... gutta i Skottland har tenkt på alt og derfor står det om distractions i decission for 1-4.

Jeg synes vi golfspillere har en ansvar for å oppføre oss bra ovenfor folk som ikke spiller golf. Spesielt ovenfor dem. Å overhøvle noen (uten å konkludere her) gir bare mer dårlig rykte for golfen.

Jeg synes en golfbane skal være så mye som mulig åpen for almen færdsel slik at samfunnet rundt kan akseptere golf så mye som mulig.



 kverulanten (21. May 2008 16:27) *  IP
Nei, Aagolf, vi skjønner at det ikke var deg.
Det var utvilsomt en østlending.



 Scott Cameron (21. May 2008 17:06) *  IP
til jonag:

Hva mener du egentlig her? Hva slags behov har du for å bli akseptert når du spiller golf? Føler du deg mindreverdig på noen måte?

Samfunnet aksepterer da allerede golf i aller høyste grad. Om jeg ikke tar feil så er golf den største sporten i Norge etter fotball?!...

Og da kan man spørre seg om det er helt greit å gå over fotballbanen når en match er i gang? Og å forvente at spillerne i matchen skal synes at dette er helt ok blir vel ganske søkt.

Men, jeg syns det er ok at folk ferdes i nærheten av golfbaner, at de ser på folk som spiller osv, men man må da forvente at de vet hvor de er, hvor de skal gå og IKKE gå og hva de driver med slik at de også holder kjeften sin når folk skal slå. Sist jeg sjekket var golf fortsatt en sport som krever veldig mye konsentrasjon. For oss med ADD så kan vi ikke ha folk rennende over greenen når vi skal slå inn...

Jeg tror heller ikke golf er en sport hvor utøverne oppfører seg noe dårligere mot ikke-spillere enn andre sporter. Tenk f.eks. på syklister som tar opp halve veien og utsetter seg selv og bilister for "grave danger"? Det er dårlig oppførsel det. Eller hva med basehoppere som tryner og koster samfunnet enorme penger når folk må fly opp i helikopter og risikere sitt eget liv for å redde dem ned fra den usle fjellhylla som holder på å falle ned. DET er dårlig oppførsel det. The list goes on.

Golfere plager ingen med dårlig oppførsel de. De holder seg stort sett for dem selv langt inni skogen et sted.

Nei jonag, det var rett og slett et dårlig og lite gjennomtenkt innlegg som jeg tror du vil slite med å forsvare. Men for all del, forsøk gjerne! ;)

Dette minner meg egentlig om en homo-diskusjon. De sliter med å bli akseptert de, i motsetning til golfere. Med mindre man er feit i ræva, kjører ruter i buksa OG på genseren. Da skjønner jeg man sliter litt med aksepten he he.

Kanskje på tide at uaksepterte golfere tok til oslos gater med så mye ruter som mulig i klærne, golfbaggen på ryggen og gjerne en døv hatt av noe slag. Så var det på med hansken før man spradet oppover Karl Johan med pro golf plakater, fakler og høy viasat-golf musikk.

Nei fy faen.



Svar:
(Felter merket med * må fylles ut.)
Navn *
E-post
Innlegg *
(Useriøse, krenkende eller støtende innlegg, kan bli fjernet.)
 Tilbake til innleggsoversikten      (Her bruker du kun ett nick!)

 
 
Annonser









ANNONSÉR på Golfsiden - mer for pengene!
Interessert? Kontakt: ar@golfsiden.com
Tlf: 900 900 72