Tilbake til innleggsoversikten Tilbake
til første side Søk på GOLFSIDEN
Les mer
Her kan du legge inn: nytt innlegg
 Odd Even - 20. Sep 2011 kl. 11:38 * IP
Av åker er du kommet ...
Jeg skulle gjerne sett en forsiktig sanering av golfbaner på Østlandet. Noen av dem har tydelige pusteproblemer. Overetableringen har ført til dårligere vilkår for flere av de tilliggende banene. Hver bane består i våre dager ofte av tre til fire AS som skal få endene til å møtes. Proshop, pro, kafeteria og banedrift, for ikke å snakke om grunneier, skal ha en hyggelig inntekt av sesongen. Med synkende besøkstall lider alle. Nedleggelse av en bane kan bety nytt liv for nabobanen. Når skal Darwins teorier slå til innen golfsporten i Norge, og hvilke baner bør forsvinne til fordel for andre? Har dere en mening om dette?
|
 Scott Cameron (20. Sep 2011 21:02) * IP
Jeg håper flere baner legger ned. Rett og slett. På østlandet er det for mange baner og jeg vil heller ha ti gode velstelte enn 20 ræva.
Jeg er heldig som får spille baner i bra stand siden jeg stort sett får spille norgescuper o.l., men jeg tenker meg helt klart om to ganger før jeg kjøper en greenfee.
I min hjemmeklubb så har vi slitt med økonomien i flere år og jeg vurderer sterkt å forlate skuta. At banen er dårlig klippet HVER eneste gang jeg er der er utrolig trist. At banen generelt er dårlig vedlikeholdt på alle plan er trist. At halvparten av rangeballene er fra 1980 og resten er tre år gamle drittballer hjellper heller ikke. Ofte er ikke ballene plukket heller og skapet er tomt og det er jo bare pinlig.... Treningsforholdene er dårlige også. Klubben eier ikke ambisjoner til tross for sviktende økonomi og rekruteringsarbeidet er også for dårlig.
Det sitter meget langt inne å melde seg ut av en klubb man har vært medlem i lenge. Jeg kjenner veldig mange flotte mennesker der og jeg har til og med mottatt støtte fra klubben. Når jeg på toppen av dette har ofret og er villig til å ofre mye tid på f.eks. styreverv, men blir avvist og når klubben velger å skjule problemene, ideene de evt. har for framtiden og det generelle styrearbeidet så ser jeg ikke lenger noen annen utvei enn å finne meg et annet sted å hacke.
Men det er trist. Meget trist.
 ??? (20. Sep 2011 22:59) * IP
Ja, det er for mange baner på Østlandet i dag. Etter det jeg forstår trappes det ned på Askim og Eidskog. Tror neppe disse klubbene vil redde økonomien for de andre klubbene.
Mer ille er at det er gitt tillatelse til å bygge nye anlegg.
På Østlandet er heller ikke jorda tilpasset de store nedbørsmengdene. Det er vel bare banene på sandgrund som har klart seg bra. Bildene fra Losby var svært triste og sannsynligvis ikke de siste vi ser pga. klimaendringene.
Dessuten er det svært uheldig at det er så mange som er medlemmer i postkasseklubbene. Det fører til tapte penger for banene og er med på å undergrave mulighetene til å holde liv i ett variert og rikt golfmiljø over hele landet.
Liker heller ikke mer eller mindre såkalte "høsttilbud" fra enkelte klubber. Målet med dette er først og fremst å ta medlemmer fra andre klubber til egen klubb.
 barce (21. Sep 2011 01:00) * IP
Bogstad var helt knusktørr i dag!
Men den teller kanskje ikke?
 Gunnar Bull (21. Sep 2011 04:31) * IP
Barce. Bogstad er alle norske golfbaners bestemor, så nevnte kondisjon teller, men overrasker ikke ;-)
 gjesp (21. Sep 2011 09:02) * IP
den kan pløyes opp selv om den er knusktørr;)
 Odd Even (21. Sep 2011 09:04) * IP
Konkurransen mellom klubbene om å tiltrekke spillere fra andre klubber er nok en del av overlevelsesstrategien. Dessuten kan jeg ikke unnlate å høre hvor glade folk er for at nettopp deres bane tjener penger på gjestende spillere. Men... for å sitere Zachrisson på TV i disse dager: "Hvem vinner? Hvem forsvinner?"
 Smilende Sam (21. Sep 2011 09:20) * IP
Problemet her er vel at ingen ønsker at akkurat sin bane skal gå heden. Det er kanskje fint for Losby og Hauger om Nes og Miklagard konker og vise versa - men bare trist for golf-Norge. Fint for Haga om Grini og Bærum blir åker, men jeg tror ikke nødvendigvis at det er bra for golfinteressen. Jeg tror vi må være innstilt på at noen baner går dukken, men det blir neppe så mange. Jeg tror man må innse at prisen for å spille vil bli høyere, at flere medlemskategorier må innføres (bl.a. for å plukke vekk postkasseklubbenes konkurransefortrinn) og at man må utvikle klubbene til å bli et sted for hele familien - f.eks ved å etablere noen korthull som er kjekt for ungene, legge felles treninger på tidspunkter da mange kan komme etc. Få fotfeste og entusiasme i lokalmiljøet. Samarbeide med skolene. Stein på stein som Mons Ivar Mjelde sa det før Brann tok gull i 2007.
Bogstad er imponerende for tiden. Fantastisk stand på fairwayer og greener til tross for regnet. Selv der må man henge i stroppen for det er en del vannoppsamlingsområder med oljete gjørme som bør fikses (rart at de ikke ble tatt under oppussingen?)før de utvikler seg til et større problem. En del fronter på greenene sliter også med vårens skader eller reparasjoner.
 Odd Even (21. Sep 2011 12:45) * IP
Jeg har lyst til å snu på forslagene til Smilende Sam. Konkurrerende prissetting, færre medlemskategorier, inviterende holdninger, trening og klubbturneringer på tidspunkter som ikke fortrenger selskapsgolferen. Dette kan også være et vinnende konsept. Med hånden på hjertet: Hvem av dere begynte å spille i barndommen? De fleste begynte vel i godt voksen alder, men hvilke klubber tenker på dem eller legger spesielt til rette for disse? De tas nok som en selvfølge. Jeg tror at nyrekruttering først og fremst må skje blant dem som er over middagshøyden i livet. Her finnes et stort marked. Men jeg aner at NGF har mer fokus på å få fram en norsk McIlroy enn flere pensjonister blant medlemmene.
For at så mange baner som vi har i dag kan blomstre, må omsetningen øke. Jeg tror ikke at dagens forsøk på broilerproduksjon av talenter har noe for seg i det henseendet. Golf som idrett må folkeliggjøres i enda større skala enn til nå. Kanskje det da blir plass til enda flere baner?
 tak, oslo (21. Sep 2011 13:02) * IP
Godt sagt Odd Even.
Det er ikke noen få spillere på Europatouren som redder norske baner, men at alle vi som var hekta på golf for 10 år siden begynner å spille igjen.....
 Pølse med brød (21. Sep 2011 13:08) * IP
ingen baner blir lagt ned ever, ganske enkelt fordi selv smuler fra et golfkonsept gir mer til bonden enn landbruk + at investeringen på 20-30-40 mill ikke blir ikke kastet på søpla fordi den periodevis gir lite eller ingen avkastning
det som skjer er at vedlikeholdet blir dårligere og dårligere og tilpasset betalingsvilligheten, det samme gjelder all annen service på banen.
kan noen gi meg et eksempel på en bane av litt størrelse som har blitt lagt ned og spadd opp??? world wide?
Nei, vi må ha et annet utgangspunkt for slike diskusjoner. f.eks hvordan får vi mer igjen for pengene.
 Smilende Sam (21. Sep 2011 13:30) * IP
@odd even:
"Konkurrerende prissetting, færre medlemskategorier, inviterende holdninger, trening og klubbturneringer på tidspunkter som ikke fortrenger selskapsgolferen."
Skjønner ikke helt at det er å snu opp ned på mitt - dvs. at jeg skulle ha lagt opp til f.eks at det ikke skal være inviterende holdninger og trening....
I andre land er klubbturneringene noe man spiller også om man er opptatt av selskapsgolf. Klubbturneringene er en sosial hub og mektig populært. Er selv medlem i en klubb i utlandet og der er den ukentlige onsdagsturneringen et høydepunkt for juniorer, bestemødre m.v.
Der jeg er kraftig uenig er troen på at golfinteressen stiger hvis det å få frem gode spillere nedprioriteres + å nedprioritere barn. Det er helt feil måte å gjøre det på. Det er plass til alle - fra den som ser på golf som en spasertur på plenen til den som satser på det som elitesport.
 Smilende Sam (21. Sep 2011 13:31) * IP
....og by the way; flere medlemskategorier har vist seg å være attraktivt i flere klubber.
 Odd Even (21. Sep 2011 14:08) * IP
Det første først: Nedlatende holdning ovenfor postkasseklubber og dets medlemmer er ikke en inkluderende holdning.
Trening på tider som ikke går på bekostning av spillere som kanskje bare har helgen til rådighet, vil gi selskapsgolferen mer valuta for pengene. Sams forslag vil innebære at... det altså ikke vil være plass for alle.
Men på den annen side er diskusjonen satt i gang fordi det er blitt så altfor god plass til alle. Ingen trengsel å spore verken i proshopen eller i kafeteriaen lenger. Det er ingen tjent med, og det synes jeg hele golfnorge roper høylytt ut for tiden. Sam snakker varmt om det som ikke virker. Trur eg.
 Green (21. Sep 2011 15:07) * IP
Ja, mange klubber domineres i dag av pensjonistgruppene.
Det betyr ikke nødvendigvis at det er slik det bør være, eller at det beste dermed er å satse enda hardere på pensjonistene.
Litt satsning på knøtte-/barne-/juniorgolf, med spesielt fokus på å få med foreldre/familie, tror jeg absolutt kan være sunt for mange klubber.
Det må ikke være enten eller. Pensjonistene er viktige for mange klubber, og kan ikke glemmes, men jeg tror en golfklubb som klarer å gjøre golfbanen til en arena der hele familien kan bruke tid på noe gøy - sammen - kan gjøre det meget godt.
 Odd Even (21. Sep 2011 15:35) * IP
Beklager denne trøtte diskusjonen, folkens! Det var en som skrev ovenfor at ingen baner blir pløyd opp noen gang. Jeg får være enig med ham. Ingen vil vel heller at så skal skje. I hvert fall ikke med hjemmebanen. Da gjenstår spørsmålet om nyrekruttering, og det temaet finner dere igjen i mange andre tråder på Golfsiden.
Måtte vi få en flott høst der ute!
 Smilende Sam (21. Sep 2011 20:04) * IP
Jeg er ikke nedlatende overfor postkasseklubber, men ingen kan si at de skaper klubbmiljø?
Skjønner ikke alt hvordan odd even kommer til at jeg ikke vil ha plass til alle, men det er uansett feil. Jeg vil ha plass til alt fra pensjonister til knøtter og vil at alle skal trives. Stavanger GK klarer disse tingene. Der er både elite og pensjonister med og trives.
 Hcp 8 (21. Sep 2011 20:41) * IP
Pensjonister er ofte grunnlaget økonomisk.
Også spiller de på formiddagen med lite press på banene.
Men, vi må sørge for ettervekst, defor må vi rekruttere unge.
Det må være plass for alle. Også postkassemedlemmer. Det er faser i livet hvor noen spiller lite. Bedre at de da kan være litt med enn å slutte helt
 Smilende Sam (21. Sep 2011 21:15) * IP
Hvis man har et greenfeemedlemsskap som er billig så kan man være medlem i sin lokale klubb også i perioder der man spiller lite, hcp 8.
 Odd Even (21. Sep 2011 21:36) * IP
Veksten skjedde aldri med de yngste. Derfor blir det trolig ingen ettervekst fra de yngste. Jeg er gammel, men klok nok til å forstå at idretten er gudjammerlig kjedelig med unge øyne.
La meg fortelle om en opplevelse seneste helg. Jeg var gjestespiller på en nabobane, og da jeg gikk av etter fullført runde, passerte jeg en flokk knøtter som skulle trene. Tro meg, de ønsket alle sammen at de ikke var der. Men foreldrene deres så svært bestemte ut. Så er det håp alså for etterveksten, eller..? Smilende Sams smil begynner å likne en idiots, spør du meg.
 Smilende Sam (21. Sep 2011 21:44) * IP
Usaklig å begynne å kalle andre idioter.
Men hvis jeg er en idiot som tror vi må rekruttere barn til golfsporten da er jeg gjerne det.
 Odd Even (21. Sep 2011 21:46) * IP
Jeg skrev det med et smil om munnen. Unnskyld!
 Hcp 8 (21. Sep 2011 22:01) * IP
Odd Even. Forventer du at vi skal tro deg på at ingen av barna ønsket å være der? Hvordan i allverden kan du vite dette?
Sam. Flere klubber må lage differensierte medlemsskap. Jeg synes egen klubb oppfører seg patetisk når de ønsker å prise greenfee høyere for postkassemedlemmer.
Gir et veldig dårlig signal til de som er på vippen ang medlemsskap eller ikke.
Tvang er sjelden god løsning. Vi har tatt kostnaden med å bygge baner, nå må vi ha inntekter til å drive banene. Da er alles penger verdt å ta med. Og så må man prøve å holde på de som er inne, men som ikke er helt hekta, som jeg er.
 Odd Even (21. Sep 2011 22:05) * IP
Rekruttér gjerne barn til golfspillet. Tenk først etter om det er dine egne drømmer du prøver å virkeliggjøre. Mitt inntrykk av barn på vei til første tee er skrekk, ikke lek i blikket.
"Sin lokale klubb"? Hvilken klubb er din lokale? Min lokale klubb burde være Oslo GK. Lofoten GK okkuperer mitt sinn mer enn den klubben som ligger meg nærmest geografisk. Tenk om de som er fjernmedlemmer i Stranda GK faktisk vokste opp der borte. Hvilken rett har vi til å dømme dem for valg av hjemmeklubb? Stopp dette maset. Det har pågått lenge nok nå.
 Smilende Sam (21. Sep 2011 22:23) * IP
Hcp 8 - selvsagt skal ikke fjernmedlemmer betale høyere greenfee. Det de kan bli rammet av er at de ikke nyter godt av naboklubbrabatter m.m., men det ville det jo være rart om et medlem i Preikestolen fikk i Vestfold regionen. Har ikke tenkt å jage noen ut av postkasseklubbene, vil heller friste dem med gode medlemsmuligheter der de bor, dvs gulrot og ikke pisk.
Odd Even; De som vokste opp i Stranda må gjerne være medlem der. Jeg vil ikke forby noe som helst. Jeg vil bare ha flere spillere på banene og enda bedre klubbmiljø for andre grupper.
At unger ikke vil delta på knøttetrening er nytt for meg. Jeg er selv en av tre brødre og i vår barndomsklubb var det mange barn på banen. De fleste av dem spiller fortsatt. Noen er norgesmestre, noen spiller Norgescup fortsatt, noen spiller på høyere hcp, men alle spiller helt frivillig også etter at de flyttet hjemmefra.
 rookie (21. Sep 2011 23:35) * IP
Mange av golfklubbene drives av personer som ikke eier kreativitet. Bare se på alle treningsstudioene vi har i Oslo. De ligger på rekke og rad. Klart interessen for "vanlig" trening er mye større enn golf, men det er fortsatt en hard konkurranse blant senterene for å få økonomien til å gå rundt. Hvordan klarer de det? Jo, med engasjerte eiere, tilbud, pr og kampanjer.
Har aldri sett en golfbane med "åpen dag" ala ta med en venn gratis den og den datoen for å trekke nye medlemmer og få flere til å spille golf. Selfølge at de ikke trenger "grønt kort" eller veien til golf kurs den dagen.
 Birdie (22. Sep 2011 08:27) * IP
Det skrives så mye om greenfee spillere skal redde klubbenes økonomi. Det er tull prat! Det svenske golfforbundet mener medlemmene må dekke opptil 80% av driftskostnadene i klubbene. Resten får man fra sponsorer, turneringer, kurs og enkelte offentlige tilskud. I Norge i dag utgjør greenfee inntektene langt under 10% av de samlede inntekter i de aller fleste klubber. Finnes noen meget få unntak. Hvorfor ha så lav greenfee da at det frister golfere til å være medlem av postkasseklubber? Hvis de fleste klubber økte årskontingenten med 500-1000 kroner og lot all prime time være reservert medlemmer så ville medlemsantallene stige og økonomien bedres!
 Odd Even (22. Sep 2011 09:13) * IP
Hvorfor øke kontingenten med så lite som 1000 kroner? Hvorfor ikke 3000 kroner påslag, samt stenge for alt gjestespill alle kvelder. Da ville økomomien stige opp til de rosenrøde skyer, og alle ville leve lykkelige i landet. For da kommer alle dem som nå er medlem pr postkasse å løpe til nærmeste lokale klubb for å melde seg inn. Men vent ... de så seg ikke råd til å være medlem der før, fordi årskontingenten var så høy. Kommer de til å forlate idretten i stedet? Den spennende historien fortsetter i neste episode kalt Death of the Agrar Golfer.
 Pølse med brød (22. Sep 2011 10:32) * IP
Alle som har holdt på litt i styre og stell i golf norge vet at greenfee og sponsing bare er et knøttlite bidrag på siden. Klubben må drives for pengene medlemmene spytter inn hvert år.
Mange klubber prøver å løse alt ved å sette opp årsavgiften, resultatet er at mange melder seg ut og man ikke har oppnådd noen ting.
Jeg mener klubber burde gjort det motsatte, satt ned til de hadde fulle medlemslister og satt vedlikehold osv i tråd med inntektene. Så burde de kjøre folkeavstemming hvert år om medlemmene vil ha bedre vedlikehold og høyere pris eller status quo.
Mange klubber drives i dag i et drømmesenario der de tror betalignsvilligheten og krav til vedlikehold er høyere enn den er.
 ??? (22. Sep 2011 19:36) * IP
Her i huset er vi solskinnsgolfere. Har ofte reist på golf ferie både i Norge og Sverige ilp. av sommeren. I år har vi ikke en greenfeerunde. Kun spilt 8-10 runder hver på hjemmebanen. Kanskje det blir en runde til helga :-))))
Vedr. knøttetrening. De gladeste golfspillerne jeg har sett i sommer er på knøttetreninga. Her hos oss er treneren flink til å kombinere lek inn i teknikk-treninga. 20-25 unger på trening i hele sommer er bra.
|
|