Tilbake til innleggsoversikten Tilbake
til første side Søk på GOLFSIDEN
Les mer
Her kan du legge inn: nytt innlegg
 Sigbjørn - 06. Mar 2006 kl. 22:51 * IP
Gimmie`s og Mulligans
Hei Asbjørn, synest kanskje du er litt krass, når du skriver at det er "tull" det andre meiner om "golfregler" som ikke finnes, og at "ferskere" spillere, enn deg, som har vert i gamet i snart en mannsalder, mener at det med "gimmie" ikke er ok, og det samme med "mulligans". Mulligans og gimmie`s er jo to sider av samme sak, det er "ting" som er tatt inn i golfen, men det er på ingen måte regler i golfsporten. Og at det skal vere OK med gimmie, som du mener, men ikke med mulligans, ja det synest eg er litt merkelig, og som eg skreiv i annen tråd, så synest eg kanskje det er litt merkelig at en "uting" er OK, men ikke en annen.
Men en ting til slutt, du har sagt, og der er eg heilt enig, vi har alle lov å ha vår egen mening om ting. ( sjølv om det er tull).
|
 Asbjørn Ramnefjell (06. Mar 2006 23:07) * IP
Dessverre har du nok ikke studert golfspillet særlig inngående. Ta Ryder Cup for eksempel. I disse matchene gis det putter hele tiden - helt i tråd med regelverket. Har du noen gang sett at noen i Ryder Cup tar en Mulligan? Du kan ikke sammenligne Mulligan med gitte putter. Det er forskjell på bandy og ishockey også. Ikke så lett å se kanskje hvis du ikke har satt deg nærmere inn i ulikhetene. Begge steder bruker de skøyter og kølle, men der stopper likheten.
Jeg synes du skal få ha din egen mening (sjølv om det er tull - dineord!) Jeg er visst begynt å bli litt bløt nå, ser jeg.
 Sigbjørn (06. Mar 2006 23:22) * IP
Du har nok helt rett i det med å ha "studert golfspille", og det er nok på grunn av at eg er så fersk i "gamet" at eg ikke har fått det med meg, men tross alt, så er det faktisk noen som er enig med meg og(kanskje er dei og ferske). men "selv (sjølv) om det er tull", var det du som skreiv i annen tråd.
 Albert Einstein (07. Mar 2006 13:24) * IP
Virker som om du, Sigbjørn, gjør alt du kan for å få AR på tynn is.
i dette tilfellet, så tror jeg du bare kan gi deg før du nærmer deg vannet, for han har helt rett.
hvorvidt det er tull eller ikke, er opp til enhver å bedømme, og han har svart hva han mener selv.
du er uenig, og deg om det.
Mulligans er ikke noe del av golfspillet, mens gimmies er det.
Mulligans er en uting, fordi den uansett spilleform påvirker resultatet, og kan dermed ikke brukes til annet enn treningsrunder. hvorfor skal man da kalle det mulligan, når man alikevel spiller en treningsrunde som ikke betyr noe uansett?
bortkastet å bruke opp et dødfødt ord til noe man ikke trenger.
 Oscar II (07. Mar 2006 15:28) * IP
Gimmies er å gi opp når du forstår du har tapt, Mulligans tar du når du gir opp før du har begynt.
Èn mulligan, og runden teller ikke, så det er egentlig opp til den enkelte. Man bør meddele resten av ballen på første tee at idag teller ikke runden for meg.
Ellers er det samme for meg, og jeg tror tilogmed at de som tar mulligans også kan ha noe godt boende i seg.
 Oscar II (07. Mar 2006 15:39) * IP
Sorry, innlegget mitt ble visst bare tull, akkurat som Mulligans.
 Nico (07. Mar 2006 16:36) * IP
Oscar II
Tror ikke det er så mye tull i det du sier. Er ganske så enig!
 Oppklaring (07. Mar 2006 16:41) * IP
Bare for å oppklare noe som kanskje ikke kommer frem godt nok her: En gimmie kan aldri brukes i HCP-tellende runder... Kan aldri brukes i slagspill. Dette er noe som kun eksisterer i MATCH
 pap (07. Mar 2006 18:14) * IP
Siste skribent får fram sannheten.
Å si at gimmies er greit er tull viss man ikke utdyper hva man mener med dette. I match er gimmie en del av spillet, mens i slagspill er dette regelrett juks!!
 Hacker (07. Mar 2006 18:41) * IP
Mulligans og gimmies er to sider av samme sak etter min mening, unntatt i match.
Begge deler er juks og gjør runden ikke-hcp-tellende.
A.R du har jo studert dette spillet inngående så dette burde du ha fått med deg.
Du kan selvsagt ikke få en gimmie av EN spiller dersom du også konkurrerer mot andre eller vurdere og skrive deg ned. Juks er juks, sånn er det i ishockey og bandy også...
 Sigbjørn (07. Mar 2006 20:42) * IP
Skal si det rett, som eg meiner det, Asbjørn har FULLSTENDIG rett, det er eg enig i, men det er som dere alle har sett mange vinklinger på dette, og det er tross alt kanskje "litt" rett å vinkle det på andre måter, for å få litt diskusjon ang tingen.
Det Asbjørn har pressisert er"gimmie`s kan ikke brukes i hcp tellende runder, det er en vennlig gest overfor medspillere i selskapsrunder(vennskapsrunder).
Mulligans (finnes ikke)
men som eg har skrevet før, og som Hacker har i innlegget foran her, så er det faktisk to sider av samme sak, men blir praktisert ulikt .
 Hacker (08. Mar 2006 01:51) * IP
Oscar II:
Hva med èn gimmie, teller runden da ?
Albert Einstein, du sier:
"Mulligans er en uting, fordi den uansett spilleform påvirker resultatet, og kan dermed ikke brukes til annet enn treningsrunder. hvorfor skal man da kalle det mulligan, når man alikevel spiller en treningsrunde som ikke betyr noe uansett?"
Erstatt Mulligans med Gimmies i setningen din og du får akkurat samme resultatet (unntatt i match, men det er det få som spiller).
 Oscar II (08. Mar 2006 08:39) * IP
Hacker,
I slagspill står det i reglene at ballen skal slåes i koppen, ergo er det ikke tillatt med gimmies. I match-spill kan du plukke opp ballen når du gir opp hullet, eller du kan erkjenne at motstanderen kommer til å klare å slå neste slag i koppen, og be ham plukke opp.
Dette gjelder i hcp-tellende runder, og konkurranser.
Hvile regler du spiller etter ellers er meg knakende likegyldig bare du lar meg spille ihht mine regler, og at reglene dine ikke forsinker spillet.
 Dilter (08. Mar 2006 10:01) * IP
Her var det jammen mange besserwissere. Jeg anslår gjennomsnittlig golf-fartstid til 1,5 år (ex AR). At det går an å bli til de grader opphengt i å regulere handicap!
Som det er blitt pekt på i den forrige tråden, er det helt akseptabelt å gi putter i selskapsrunder der man bare konkurrerer med den/de som eventuelt gir putten. I en slik sammenheng kan også Mulligan ha sin plass, hvis å gi en gjør at alle får en triveligere runde som resultat.
 Oscar II (08. Mar 2006 10:40) * IP
Dette er en høna og egget-diskuskjon, det er i alles interesse at hcp er korrekt i forhold til egen spillestyrke, men det er jo for ille at enkelte paragrafryttere skal forsure en ellers hyggelig golfrunde ved ikke å akseptere en gitt "tap-in"
Jeg vil ikke engang spørre i dette forumet hvordan man mener jeg skal forholde meg dersom jeg ser at en av spillerene i ballen min dropper uten å ha armen i skulderhøyde, spesielt i en selskapsrunde.....
 Albert Einstein (08. Mar 2006 12:19) * IP
Hacker, hva er vitsen med å kverulere med å erstatte ordene i setningen? jeg sier at mulligans påvirker resultatet UANSETT spilleform.
Gimmies brukes i match, og påvirker dermed ikke resultatet.
er det virkelig noe å krangle om?
 Oscar II (08. Mar 2006 12:31) * IP
Lurer på om jeg skal innføre Tulligan i skihopp.
En tulligan er en person som står på hoppet og dytter til de beste hopperene slik at de dårligste hopperne får ett fortrinn.
På samme måte som Mulligan i golf, bare tull og tøys - korrigerende slag som ikke bare kan taes fra tee.
 Hacker (09. Mar 2006 01:08) * IP
Det er flere grunner til å ikke spille med gimmies:
1. De fleste starter en hyggerunde med et håp om å skrive seg ned, jeg har aldri hørt noen si på første tee at "dette er ikke en hcp-tellende runde for meg" eller lignende. Tar man da en gimmie, så er ikke runden lenger hcp-tellende.
2. Det man gjør på hyggerunder har en lei tendens til å smitte over i turneringer. Jeg har selv plukket opp ballen i turnering 5 cm fra hullet og fått straffeslag. Jeg var blitt for vant til å få gimmies.
Mange gir hverandre putter også i turnering, håpløst.
3. Hvis du alltid huller ut så blir du sikrere på korte putter.
Hvis jeg spiller med mulligan og skriver meg ned, så trekker jeg fra 2 slag. Spiller jeg med gimmie blir det ikke tellende.
 Pro-Am V1 (09. Mar 2006 10:50) * IP
da blir jo scoren knallbra Hacker.... trekker fra to slag i tillegg til å få mulligan...
hihi
 idiot (09. Mar 2006 11:55) * IP
hacker du er jo helt mongo..
1. selv om man tar en gimmie så er jo runden hcp tellende.. er jo for å spare tid.. å si at den ikke er det er jo flisespikkeri..
2. hvis du er så distre at du plukker opp en ball i turnering så er det kun din egen feil, makan til flause!
3. når man gir gimmie så er det snakk om 20-30 cm... hvis man bommer sånne mer en en gang i sesongen(hvis man i det hele tatt bommer de) så fortjener man ikke grønt kort, som du tydelighvis har
 H (09. Mar 2006 12:15) * IP
Hacker mente nok å trekke fra 2 poeng på stableford.
Og "idiot" Nicket ditt passer veldig bra til dine meninger og din måte og oppføre deg på
 Tove Finne Røed. Match er ikke hcp-tellende. (11. Mar 2006 03:50) * IP
Det kan kanskje være på sin plass å gjøre oppmerksom på at en match pr. definisjon aldri ER handicaptellende, nettopp på grunn av muligheten til å gi putter eller hull, dersom man bedømmer sin egen stilling i matchen som dårligere enn sin motspillers. Det føres derfor heller ikke vanlig score i en match, men man holder regnskap med hvor mange hull en side er "opp" eller "ned".
Og siden en match spilles med to sider, kan det jo følgelig aldri bli snakk om at "de andre" også skal være enige i at putten eller hullet gis, som det ble sagt i et innlegg her.
Ordet "gimmie" er forøvrig et lydmalende ord, en fortkortelse av "give me", som jo alle vi engelsktalende nordmenn vet betyr "gi meg". Flertallsformen blir da "gimmies".
 Onkel Mulle (14. Mar 2006 16:02) * IP
Mulligan i sin opprinnelige form er vel praktiskt talt bare å avbryte runden på første tee og starte runden på nytt.
Det blir noe helt annet hvis man "overfører Mulligan" til andre hull siden man ikke brukte den på første tee.
 Pro V1 (14. Mar 2006 19:25) * IP
Det er fortsatt noen som skriver seg ned i match med begrunnelsen at jeg hullet ut hver gang og jeg fikk ingen putter. En gyllen regel er da som nevnvt over: match er ikke handicaptellende. Kanskje en kommer da å sier at det hjelper ikke fordi han ikke hadde stemplet hcp kortet sitt før han gikk ut, feil det trenger han ikke gjøre for skrive seg ned. Men igjen match er ikke hcp tellende og gimmes er endel av spillet. Mulligan har ingen ting med golf å gjøre, selv om det finnes mulligan knapper på simulatorer og annet. De som likevel bruker dette får bare fortsette med det. De lurer kun seg selv og ingen andre, det blir ihvertfall lagt merke til. Slår du i skogen får du spille en ny ball eller spille fra der den ligger, enkelt og greit, slik er spillet. Men slutt å argumentere for at mulligan er greit. Det blir jo som å finne opp lekeregler som passer deg. Da får du også levere inn handicapkortet ditt siden regler og annet ikke interesserer deg.
 Sigbjørn (14. Mar 2006 19:41) * IP
Synest som vi har kommet til endes i denne diskusjonen, drar bare en enkel konklusjon:
Gimmies og mulligans er ikke del av golfspillet når man spiller hcp tellende runder. Gimmie brukes (kan brukes) i match spill.
Om det da skulle vere noen som vil bruke noen av "utingene" i selskapsrunder eller "lignende", som ikke er hcp tellende, ja så må det vel vere opp til den enkelte.
Kommentar: Du har evne til å lære Sigbjørn. Det er bra! Vil bare nevne at gimmies i selskapsrunder er helt vanlig og ingen "uting".
Asbjørn R.
 x (14. Mar 2006 20:18) * IP
Det hadde vært intressant å "høre" definisjonen på Mulligan.
Hva mener DU med en "Mulligan"??
Jeg mener at en Mulligan:
1. Kun kan benyttes i selskapsgolf og ikke hc-tellende runde.
2. Kun kan gis av din med/motspiller dersom han ønsker det (en gest for å få en god start på runden).
3. Kun kan gis på hull en - 1 - som erstatning for ett første uheldige drittslag - begynn runden din om igjen eller tilsvarende en tjustart på en 100 meter (der er det jo lovlig også)
I den vennlige kappestriden telles slaget ikke med og dersom runden skal brukes til nedjustering skal slaget telles med og med straff.
Aldri ellers.
Noen andre definisjoner????
 Donal (14. Mar 2006 20:35) * IP
Er det bare meg som synes det er litt underlig at man ikke skal gjøre hullet ferdig. Det hevdes at man skal plukke opp ballen ved hullet istedenfor å putte den i. Så i realiteten kan man risikere å få 10-15 gimmies i en runde.
Da er det jo bare noen få hull man faktisk kan få gjort ferdig. Det som forundrer meg mest er den veldige motstanden mot å spille hullet ferdig. Kan ihvertfall ikke ha noe med tid å gjøre. De korte puttene tar jo ikke mer tid enn det å gå bort å sette en kort eller gå bort og plukke opp. Det jeg synes er vanskelig å forstå er hva som driver mennesker til å argumentere for at andre skal plukke opp ballen sin rett ved hullet.
Virker som man ikke kan bli fort nok ferdig med runden. Eller er det noe annent jeg ikke får med meg her. Ingen tror på at man sparer masse tid på en runde ved gimmies, da det er mange andre ting man heller kan gjøre for å få flyt i spillet. Som har vært nevnt tidligere, nemlig være klar til å slå med en gang det er ens tur, allerede vite hvilken kølle man skal slå mens en annen slår, holde jevn fart gjennom løypa osv.
 Asbjørn Ramnefjell (14. Mar 2006 20:37) * IP
Jeg siterer fra et temmelig omfattende golfleksikon som jeg har liggende:
"Mulligan - slang for a friendly arrangemnet whereby a player has the option of a second drive from the first tee. It is largely an American habit. Not, of course, practised in serious competition."
 Sigbjørn (14. Mar 2006 20:56) * IP
Tar den Asbjørn, men du veit, me får ikke mye diskusjon om alle er enige. velger for egen del (min personlige meining) å hulle ut alle hull, bortsett fra evt matchplay.
 x (15. Mar 2006 06:09) * IP
Det var vel bare en bekreftelse på engelsk, Asbjørn.
Det var vel også en bekreftelse på at det er litt utbredt andre steder også i godt selskap, siden det er beskrevet i golfleksikonet.
 Albert Ross (15. Mar 2006 09:08) * IP
Jeg mener å kunne tolke ut av denne debatten at mange mener at "Selskapsrunde" = ikke hcp. tellende. Dette er vel kun sant om en er i den aller laveste kategorien (0-4,5?). Vi andre kan vel i utgangspunktet betrakte enhver runde (unntatt "Match") som handicaptellende så lenge banen tilfredsstiller de kravene som er satt til handicaptellende bane.
 Asbjørn Ramnefjell (15. Mar 2006 09:15) * IP
For at en runde skal være handicap-tellende må reglene følges. Da er hverken mulligan eller gimmies inne i bildet.
 x (15. Mar 2006 10:03) * IP
Asbjørn, vil du bekrefte eller avkrefte om du er ening eller ikke i definisjonen 14. mars 20.18 - siden du jo er den som har stor mulighet for å påvirke i alle kanalene.
Svar: Jeg er genrelt motstander av mulligan. Men så rund som jeg er, nekter jeg ikke hvis de andre i ballen blir enige om at det første slaget på første tee skal anses som et treningsslag. Selvsagt er da runden ikke handicap-tellende - selv om du spiller på den første ballen. Fordi da har du allerede hatt et valg og kan ta en større sjanse på det første forsøket.
A. Ramnefjell
 Selskapsgolferen. (15. Mar 2006 10:06) * IP
Jeg kan ikke skjønne at det er så farlig for meg om jeg får en mulligan eller to.
Har handicap 28 og spiller golf mest for moro skyld, og når vi praktiserer mulligan går runden fortere unna og ikke minst scoren blir hyggeligere. Kan heller ikke skjønne vitsen med å å putte ferdig når ballen ligger en halv meter unna hulllet.
Alle de jeg spiller med har samme innstilling som meg. Tror golf blir hyggeligere med mulligan og gimmies. Herregud Asbjørn det er jo bare et spill, et hyggelig tidsfordriv og ikke dødsens alvor. Skjønner godt at toppgutta ikke kan drive på sånn men for oss selskapsgolfere spiller det det da ingen rolle!
Svar: Som jeg har sagt før: Man kan gjøre hva man vil. Men kall det heller et treningsslag enn mulligan når du slår om igjen. Om du ønsker å telle hvert slag eller bare annet hvert slag, spiller ingen rolle så lenge du ikke konkurrerer med deg selv eller den gruppen du spiller i. Blir det hyggeligere med gratisslag, gimmies, et kast pr. hull eller to forsøk på hver putt, så gjerne for meg. Hvis du får det hyggeligere på den måten. Men husk forskjellen på konkurransegolf og kosegolf.
AR.
 Møll I. Gan (15. Mar 2006 10:19) * IP
Hva er problemet med å bruke mulligan? Tenker spesielt på tilfeller der personer i flighten ikke har tid til å varme skikkelig opp. Kommer man direkte fra jobb er det vanskelig å trykke inn 30 min med oppvarming før runden starter. Jeg forstår argumentene til AR osv. - men Ingenting er verre enn å starte med en dobbel b. på første hull. Jeg liker birdies og par.
Svar: Hvis du liker birdies og par, råder jeg deg til å gå på driving rangen først og ikke kaste bort de fire-fem første hullene på oppvarmingen. Da er runden ødelagt likevel. Har du 4-5 timer til å spill en runde kan du sette av 10 minutter ekstra til å slå 25 baller på driving rnagen. DA får du mye mer gelde av spillet de neste 4-5 timene! Golf er et brutalt spill. Det nytter ikke å jukse seg unna oppvarmingen uten å bli straffet på scorekortet - og humøret!
AR
 x (15. Mar 2006 10:42) * IP
Det var ikke svar på spørsmålet - ingen er i tvil om at du ikke liker Mulligan og det er bare det du bekrefter.
Du har tydeligvis ikke lest hele innlegget.
Poengberegningen er også behandlet i innlegget og følger reglene slik at poengberegningen blir riktig.
Svar: Jeg leste innlegget.
1: Enig
2: Enig
3: Enig i første del at det bare kan gis på første hull.
Hvis du slår den første ballen i røffen og mulliganen i fairway, er det ikke særlig smart å bruke mulliganen. Du kan jo fort på par på den første likevel. Men jeg tror ikke det er handicaptellende når du kan velge en av to baller på første tee - her bør Golfforbundet eller en kapasitet på handicapregler komme på banen og fortelle om mulliganer er tillat i handicap-tellende runder. Jeg mener at det ikke er det, men kan selvsagt ta feil. Så vil mange si: Er det så nøye da? Her er det sikkert delte meninger - så mye juks som vi er vitne til i golfsporten etter hvert.
AR.
 Møll I. Gan (15. Mar 2006 11:02) * IP
Den såkalte "tidsklemma". Er det noen som har tid til å gjennomføre en empirisk undersøkelse på forholdet mellom Mulligan praksis og tidspress. Mine hypoteser er som følgende. Mulligan blir mer brukt på ukedager enn i helgene pga. mindre tid til oppvarming. Eks. har man teetime kl. 15.30 blir det trangt om tid dersom man slutter kl 15 på jobb. Dersom man tillegg har avkom i barnehage eskalerer problemet med en faktor på pi.
En mulig løsning på problemet er 1) ikke gjøre noen ting. spille med mulligan og oppnå birdies og par, 2) At personer i samme flight er forståelsefulle for problemet, og tar en koordinerende rolle. eks slipper ut en anne flight på hull 1. Gir undertegnede 8 minutter til oppvarming.
Svar: TIPS:
1 Be om litt senere starttid, så du får plass til oppvarmingen, eller
2 dropp golfen den dagen og stress ned.
3 Ta en tur på treningsfeltet i stedet og spill 9 hull utpå kvelden.
4 Ta bedre vare på ungene - lek med dem i stedet for en hvit liten ball som bare vil ut i skogen på det første, stressende hullet.
AR
 Selskapsgolferen (15. Mar 2006 11:21) * IP
Takker for svaret Asbjørn.
Men jeg har lyst til å si at jeg har inntrykk av at det er ganske utbredt praksis med mulligans og gimmies rundt omkring.
Jeg har hatt inntrykk av at dette er fullt akseptert av mange, i alle fall blant oss "høyhandicappere".
Men OK jeg skal skjerpe meg heretter ingen mulligans og gimmies mer for meg, selv om det sikkert resulterer til litt mere banning.
Kommentar: Jeg synes ditt innlegg er bra. Jeg synes det er synd hvis det er blitt vanlig med mulliganer på norske baner de siste årene. Det er en meget trist utvikling. Golf er et vanskelig spill og bør ikke ødelegges ved "forenklinger/forbedringer" av scoren gjennom "gratisslag". Det verste er jo at mange av dem som bruker dette, skryter av sine "gode" scorer når de sitter ved klubbhuset med sin øl etter runden. Golf er et ærlig spill. La oss bevare denne ærligheten.
AR
 Pro V1 (15. Mar 2006 11:26) * IP
Til selskapsgolferen. Men hvis du har ambisjoner om å komme litt videre nedover i hcp enn 28 så gir du F.. i mulligan og slår ut med en annen kølle. Hvis sjansen er stor for at ballen går til skogs eller annet, så må en bruke det som mestres, gjelder for alle hull og alle spillekategorier. Da kan det også være at flere velger å ikke dra opp storslegga på hvert eneste par 4 hull, selv om dette sikkert er morro. Med 28 i hcp har du som regel nesten 2 ekstraslag på hvert hull og kan bruke 4 slag før du er inne på greenen på et par 4 hull. 3 ganger sjuer jern og 2 putter og bogey gir deg 3 poeng på hullet, fremfor en drive i skogen eller vannet og dropp og 3 wood fra roughen osv. Sier ikke at det er slik med deg, men veldig mange jeg ser holder på med akkurat dette, og macho faktoren er mye større enn gleden ved spillet og ikke minst viljen til å lære.
 Pro-Am V1 (15. Mar 2006 11:32) * IP
årets beste innlegg Pro V1........ er som å lese dagboka fra min egen grøntkort tid......
 Møll I. Gan (15. Mar 2006 11:33) * IP
Svar
1 Be om litt senere starttid, så du får plass til oppvarmingen.
Det er sant. Men kvaliteten og tettheten på flightene øker drastisk etter 15.30. Det betyr 45 min til en time ekstra i tid på banen. Jeg er kanskje en særing, men scoren min er avtagende med tid utover over 4 timer og et kvarter.
2 dropp golfen den dagen og stress ned.
Droppe golfen? Hva er bedre å gjøre på en ettermiddag om sommeren? sola skinner, fuglene kvitrer. I klubbhuset venter en club sandwich etter en solid runde. Nei, velger man golf som hobby er all or nothing.
3 Ta en tur på treningsfeltet i stedet og spill 9 hull utpå kvelden.
Det gjør jeg cirka en gang i uka. grei trening.
4 Ta bedre vare på ungene - lek med dem i stedet for en hvit liten ball som bare vil ut i skogen på det første, stressende hullet.
Jeg var hypotetisk i forrige innlegg. Dvs. at avkommet er fortsatt er en tøystomp (jmf. trond viggo teori).
Det positive med en mulligan er at man får vekt bonden fra middagsluren. Smeller man en super slice i låven blir det fart på sakene (Kongsberg golfbane har en stor låve på høyre side)
 Selskapsgolferen (15. Mar 2006 13:02) * IP
Til Pro VI.
Takker for velmente råd.
Det er bare det at det er absolutt morsomst å slå til med de "lange" køllene. Av og til går det jo riktig bra også, jeg har en pers på over 200m(!), men dessverre alt for ofte rett i skogen!
Som oftest går jeg sammen med kompiser som er er av samme ulla og det er litt for flaut å være den som er "pyse" og gi seg. Skal vurdere rådene hvis jeg får kjæresten med meg og vi er alene og spiller.
 Albert Einstein (15. Mar 2006 13:10) * IP
du høres ut som en typisk nordmann med mindreverdighetskomplekser.
hvem tror du ler når du står på hull 18 med 20 færre slag enn de såkalte kompisene dine?
 Kokken (15. Mar 2006 17:43) * IP
Møll I Gan skriver "men Ingenting er verre enn å starte med en dobbel b. på første hull. Jeg liker birdies og par."
Hallo... får du en dobel på første hullet, er du vel ikke bedre da.
Alle liker vel birdies og par, men dersom du trenger mulligans for å oppnå det har du misforstått noe.
 goof (15. Mar 2006 19:32) * IP
synes det er mye rart her jeg. man er ikke bedre enn det man faktisk er, og man skulle tro mulligans er det man etter læreboka definitivt kan kalle å lure seg selv! spiller man en treningsrunde der man slår baller i hytt og gevær for treningens skyld skulle det vel være greit med mulligans, men da bruker iallefall ikke jeg å skrive scorekort. å droppe oppvarmingen å heller slenge på et par mulligans på åpningshullene er nok heller en dårlig løsning på tilfredsstille seg selv på scorekortet.
 goof (15. Mar 2006 19:34) * IP
forresten.. Pro-V1 --- honnør
 Albert Einstein (15. Mar 2006 21:20) * IP
Men, Goof. et spørsmål da, som passer veldig godt i den sammenhengen.
hvorfor skal du kalle det Mulligan når du spiller treningsrunder?
Personlig, så ser jeg kun et nytteområde for Mulligans.
det er hvis du ikke rekker å varme opp, som du refererer til, og så sier ifra på forhånd til dine medspillere at "nå slår jeg et par mulligans for å få svingarmen varm" eller lignende. På denne måten, så proklamerer du før runden begynner at de to første slagene er "prøvesvinger".
Egentlig ganske dustete det også, men da har man i hvertfall meldt at de er for oppvarming, og at de ikke har noe med runden å gjøre.
MEn, på den annen side. hvorfor skal man kalle de slagene for mulligans? Jo, nettopp fordi at man på død og liv skal ha et eget golfnavn på alt som har med golf å gjøre.
Jeg vet at Mulligan egentlig ikke har noe med golf å gjøre, men ordet er nå der, og det vil forbli der, og da må vi leve med det.
 Sigbjørn (15. Mar 2006 21:36) * IP
Jaaa, slik er det, og slik blir det, me må nok leve med det.
 goof (16. Mar 2006 10:17) * IP
hmm.. albert.. det er kanskje ikke så dumt det.. dersom man sier fra på forhånd, uten å først sjekke om slaget blir bra eller dårlig, før man velger en mulligan, så har det vel ingen betydning skulle man tro.. hadde ikke tenkt på det slik.. bare å slå et par baller på første tee som en oppvarming, og plukke opp disse når man kommmer så langt. Men det burde vel kanskje skje bare på 1. tee....(?)
 goof (16. Mar 2006 10:19) * IP
men to svinger er nok heller ikke optimal oppvarming da. men det er jo bedre enn ingenting :)
 Møll I. Gan (16. Mar 2006 14:21) * IP
vi må leve med mølligan. det er en sykdom som ikke kan kureres.
 Jan (16. Mar 2006 14:54) * IP
Det er opp til deg om du vil bli frisk, din Møll. Mulligan er ikke som heroinisme som kan være vnaskelig å bli kvitt.
 goof (16. Mar 2006 14:55) * IP
hadde nok helst sett at folk prellet det av seg ja..
 Fooore (16. Mar 2006 15:04) * IP
Spill ditt eget spill, men ikke "be om" eller "krev" Mulligan etter et dårlig slag, det er utelukkende pinlig for alle parter. Får nesten frysninger når jeg skriver det faktisk!
Om det i en selskapsrunde er "avtalt" mulig bruk av Mulligan på 1.hull, so what.
Og på takene rundtom smelter det snø!!
 Sanctum (16. Mar 2006 15:24) * IP
ProV1, ditt innlegg kl 11:26 er så klokt og riktig at det er nesten pinlig. De fleste par 4 og par 5 hull nåes greitt med en fornuftig kombinasjon av jern med 3 respektive 4 slag. Og da putter man for par! Skogens menn burde prøve dette, for det er utrolig effektivt. Og runden går fortere for alle!
 Pro V1 (16. Mar 2006 15:28) * IP
Takk så mye, prøver bare å forklare/hjelpe høyhandicappere i all enkelhet uten å bli useriøs.
|
|