Golfsiden.com - Norges store uavhengige nettsted for golf - Hele Norges golfportal Les mer
 
Brooks Koepka
Tilbake til første side    Debattsiden    Golfreiser




PGA Tour 2025: Tidligere sesonger finner du nederst på siden


Hjemmeside

Terminlisten 2025

Live scoring

2025



UKE 46



Kris Ventura

16.11 PGA Touren:
13. - 16. november:
Maktet ikke presset - sprakk som en ballong på Bermuda
Kristoffer Ventura lå godt an, men....

Han var to under etter 7 hull. Men han fikk seks bogeyer på de siste 11 hullene.

Det er full sprekk.

Uten disse bogeyene hadde han blitt nr 12. Og med bar spill og et par birdier til ville det blitt en topp 10-plassering.

Men så god var ikke Ventura denne gangen. Nå blir det en nesten umulig oppgave å rykke opp fra 116. plass til de 100 beste i den siste turneringen.

Da må han trolig vinne. Så god er han imidlertid ikke for tiden. Han ser ut til å ikke makte presset i trengte situasjoner.

Han ble nr 34 etter avslutningsrunden på 73 (+2)

HJEMMESIDE


15.11 PGA Touren:
13. - 16. november:
Litt bedre for Kristoffer Ventura på Bermuda
Kristoffer Ventura avanserte noen plasser lørdag.

68 (-3) på Moving Day gjorde at Ventura avanserte til en 24. plass. En god runde søndag kan danne grunnlag for at det er håp om å klare kortet med en veldig god turnering i neste uke.

HJEMMESIDE


15.11 PGA Touren:
13. - 16. november:
Løpet er nok kjørt for Ventura på Bermuda
Kristoffer Ventura klarte ikke å holde koken fredag.

Han klarte så vidt cutten etter en svak runde fredag. Klarer han ikke å forbedre 46. plassen lørdag og søndag, vil han trolig rykke ned to plasser på rankingen til nr 119.

Da må han sannsynligvis ikke være dårligere enn nr 2 eller 3 i den siste turneringen i neste uke for å komme blant de 100 beste.

Det er ikke mye i det han viser nå som tyder på at det kan skje.

Men vi lever i håpet.

Realistisk sett ser det ut til at Korn Ferry Touren er neste steg for Kristoffer Ventura ispedd noen få starter i mindre turneringer på PGA Topuren neste år.

HJEMMESIDE


14.11 PGA Touren:
13. - 16. november:
Fin start for Ventura på Bermuda
Kristoffer Ventura ledet innledningsvis.

Etter 7 hull var han -3 og i teten Etter 12 hull var han på andreplass. Fortsatt på -3. Men det var tidlig på dagen.

Da alle var kommet inn, lå han på en 9. plass. Ventura går ut kl 16.52 fredag ettermiddag.

HJEMMESIDE


10.11 PGA Touren:
13. - 16. november:
Butterfield Bermuda Championship
Port Royal Golf Course
Southampton, Bermuda
Pott: $6.000.000

Kristoffer Ventura er med. Han trenger en god plassering for å avansere fra 117. plassen sin og komme blant de 100 beste som får kortet for neste år.

HJEMMESIDE


UKE 45

10.11 PGA Touren:
6. - 9. november:
Sisterunde på det jevne av Kristoffer Ventura i Mexico

Kristoffer Ventura ser ikke bra ut med tanke på å få spille på PGA Touren neste år.

Like før slutt var han nr 27 etter en middels runde på 68 slag som for øvrig var omtrent gjennomsnittscoren på siste runden på den lette resort-banen i Mexico.

Det tble et avansement på 2 plasseringer til 117. plass med tir turneringer igjen å spille. Her kreves det topplasseringer for å komme seg inn blant de 100 beste som får kortet for neste år. En topp 3 plassering i en av de to siste turneringene må nok til for å klare dette for Kristoffer Ventura.

HJEMMESIDE

 

Benn Griffin satte inn en otrolig birdiekjør midt i runden og tok sin tredje seier i år.

09.11 PGA Touren:
6. - 9. november:
Ny svak runde av Kristoffer Ventura i Mexico

Kristoffer Ventura ser ikke bra ut med tanke på å få spille på PGA Touren neste år.

Det ble 70 slag og ned til en 27. plass. Det var bare noen mann blant de 40 beste som hadde svakere runder lørdag. Ventura er nå nr 27. Der er det ikke mange rankingpoeng å hente.

En mirakelrunde søndag kan hjelpe litt på rankingen. Men ikke så mye.

Spørsmålet er om han har det spillet som skal til for å få en mirakelrunde.

Det er dessverre ikke så mye som tyder på det.

Han er 9 slag bak teten.

HJEMMESIDE


06.11 PGA Touren:
6. - 9. november:
Svak andrerunde av Kristoffer Ventura i Mexico

Kristoffer Ventura med en iskald putter.

Han bommet fem korte putter på de siste åtte hullene inkludert en birdieputt fra 98 cm på det siste hullet. Det var svakt.

Det var nemlig mye bra spill i runden ellers på den lettscorede banen.

Med fem slag svakere enn torsdag ble det 69 slag gog den dårligst runden blant de 35 første på resultatlisten etter to dager. Dermed falt han 10 plasser på resultatlisten. Han er seks slag bak toppen av listen.

Spillet, spesielt puttingen må opp noen hakk om det skal være håp om å redde kortet for neste år på PGA Touren for Kris Ventura.

HJEMMESIDE

06.11 PGA Touren:
6. - 9. november:
Flott åpning av Kristoffer Ventura i Mexico

Kristoffer Ventura startet fint.

Måtte det bare holde.

Han trenger virkelig en god turnering. Med 8 birdier og 10 parer ble det 64 på den første runden.

Rett etter at han var kommet inn lå han på 3. plass. To mann var inne med 61 på sine scorekort.

Fredag er det ettermiddagsrunde. Da blir neppe scoren like bra for Ventura. Men klarer han en håndfull slag under par på denne lette banen fredag, vil han kunne sette sitt preg på denne turneringen.

HJEMMESIDE


03.11 PGA Touren:
6. - 9. november:
World Wide Technology Championship
El Cardonal at Diamante
Los Cabos, Mexico
Pott: $6.000.000

Kristoffer Ventura er med. Han trenger en god plassering for å komme blant de 100 beste som får beholde kortene sine. Han er nr 118 nå.

HJEMMESIDE


UKE 43

27.10 PGA Touren:
23. - 26. oktober:
Eventyrvinneren

For et gjennombrudd!

Han vant etter å ha fått en invitasjon til å være med. Michael Brennan vant ttre ganger på PGA Tour Americas i år og hele rankingen suverent. Han har spilt to PGA Tour-turneringer før han vant i Utah i helgen på overbevisende vis.

Et skikkelig eventyr!

HELE HISTORIEN

Kris Ventura endte på en fin 11. plass. Men to missede, gode biridemuligheter på hullene 14 og 18 kostet 3. plassen . Med de to birdiene på plass ville han vært ca. 10 plasser høyere på rankingen enn den 118. plassen han endte på nå. Bare to plasser opp fra forrige uke.

LEADERBOARD

26.10 PGA Touren:
23. - 26. oktober:
Fin avslutning av Ventura i Utah, men i tammeste laget

Kristoffer Ventura avsluttet med en OK runde.

Med 67 slag var han ett slag unna topp 10 da en del spillere fortsatt var ute på banen. Men han bommet en drøy metersputt på det siste hullet og klarte ikke å få birdie på det lette 14 hullet som han hadde tre birdier på fra de tre første dagene.

Dermed ble det bare en liten forbedring på rankingen. I skrivende stund, like før turneringen var ferdig, hadde han avansert fra 120. til117. plass.

Detaljer følger etter runden.

HJEMMESIDE

26.10 PGA Touren:
23. - 26. oktober:
Flott runde av Ventura i Utah

Kristoffer Ventura beveget seg oppover på listen på Moving Day.

Med en plettfri runde med 7 birdier ble det 64 på Ventura lørdag og opp til eb 16. plass. Men han bør opp till topp 10 for å avansere noe særlig på rankingen.

Han var nr 120 før turneringen. 16. plassen ligger an til å avansere bare 2 plasser til nr 118 hvis stillingen står seg søndag.

HJEMMESIDE


25.10 PGA Touren:
23. - 26. oktober:
Fortsatt ikke gode nok innespill i Utah

Kristoffer Ventura får spille i helgen, men må score bedre for å avansere.

Det så ikke så bra ut etter to spilte hull med deobbelbogeyen på 2'ern. Men tre under par på resten gir ham 69 70 på de to første rundene, Men det er ikke godt nok til å avansere på rankingen.

Han var nr 46 tidlig på runden natt til lørdag norsk tid.

Et par 67-runder kan gjøre litt vei i vellinga i helgen.

HJEMMESIDE


24.10 PGA Touren:
23. - 26. oktober:
Reddet av to monsterputter i Utah

Kristoffer Ventura må bli bedre på innspillene.

Han satte i et par putter på 10-12 meter. Det reddet runden slik at han kom inn på 69 (-2) og en 46. plass. Uten de to lange puttene hadde han vært nr 72.

Innspillene mot greenene var for upresise slik at han ikke fikk så mange birdiemuligheter som han burde. Han ligger imidlertid bare fire slag bak teten.

Fire mann var på -6 da slutten av runden ble stoppet pga mørket.

Fredag spiller Kris Ventura ut kl 15.15 norsk tid.

HJEMMESIDE


20.10 PGA Touren:
23. - 26. oktober:
Bank of Utah Championship
Black Desert Resort
Ivins, Utah
Pott: $6.000.000

Kristoffer Ventura er med.

HJEMMESIDE


UKE 41



Xander Schaufelle

12.10 PGA Touren:
09. - 12. oktober:
En real fight om seieren i Japan
De to amerikanerne kjempet hardt om seieren.

Xander Schaufelle hadde 64 på sisterunden. Max Greyserman gikk på 65. Ett slag skilte de to til slutt.

Nok en amerikaner, halvt norske Michael Thorbjørnsen, ble nr 3. Han var to slag bak på en bane hvor det haglet med lave scorer søndag.

FULL RAPPORT

HJEMMESIDE med leaderboard


11.10 PGA Touren:
09. - 12. oktober:
Dobbelt amerikansk før siste runde i Japan
Ingen nordmenn er med.

Xander Schaufelle og Max Greyserman leder med tre slag på fem mann etter tre runder

HJEMMESIDE med leaderboard



06.10 PGA Touren:
09. - 12. oktober:
Baycurrent Classic
Yokohama Country Club
Yokohama, Japan
Pott: $8,000,000

Ingen nordmenn er med.

HJEMMESIDE


UKE 40

06.10 PGA Touren:
26. - 28. september:
Kris Ventura med svak sisterunde, men ingen sprekk i Mississippi

Kristoffer Ventura klarte ikke å bemytte sjansen helt.

Sisterunden på 71 (-1) ser kanskje ikke så verst ut. Men når nesten alle de andre går under 70 slag faller han nedover på listen.

Han endte på 21. plass og klatret opp til 119. plass på rankingen.

Steven Fisk avsluttet sterke med 64 slag og vant med to slag foran Garrick Higgo.

HJEMMESIDE


05.10 PGA Touren:
26. - 28. september:
Kris Ventura med en fin mulighet i Mississippi

Kristoffer Ventura holder koken.

Han hadde 67 også på den 3. runden. Med det er han nr 14 før sisterunden. Men det er meget jevnt slik at en god runde søndag vil gi det bra avansement. Det er bare tre slag opp til femteplassen.

Vi kan jo håpe på en 65-runde og en topp 10-plassering. Da vil han forbedre rankingen fra 126 og et godt stykke oppover mot de 100 som får beholde kortet.

Men det kan også fort gå andre veien. Det har det gjort flere ganger før.

HJEMMESIDE



04.10 PGA Touren:
26. - 28. september:
Kris Ventura med knallrunde på dag 2 i Mississippi

Kristoffer Ventura skjerpet seg.

Han spilte solid på det lange spillet i dag også, men var klart bedre på og rundt greenene. Dermed ble det 76 (-5) og en 15. plass tidlig på dagen i USA.

Han falt som ventet litt bedover på listen i løpet av ettermiddagen. Med 28. plass halvveis harr han gode avansementsmuligheter på Moving Day hvis han klarer å opprettholde det gode spillet med et skarpt nærspill i tillegg.

Da skulle han ha gode muligheter til å avansere på rankingen.

HJEMMESIDE



03.10 PGA Touren:
26. - 28. september:
Laber åpning av Kris Ventura i Mississippi

Kristoffer Ventura er ikke skarp nok.

Småspillet sitter ikke som det skal. Han er nr 70 etter den første runden etter 71 (-1) torsdag. Han var svak på greenene. Der ryker det fort noen slag. Han er god ut fra tee-stedene, men er ikke skarp nok på og rundt greenene.

Han må trolig under 70 for å klare cutten.

HJEMMESIDE

29.09 PGA Touren:
26. - 28. september:
Sanderson Farms Championship
The Country Club of Jackson
Jackson, Mississippi

Kristoffer Ventura er med. Han skal forsøke å komme blant de 100 beste på rankingen. Han er nå nr 126.

HJEMMESIDE


UKE 39



Det europeiske laget i kortbukser.

28.09 PGA Touren:
26. - 28. september:
Helt utrolig

Hvordan kunne det skje?

Hvordan kunne det skje at det kunne bli så spennende.

Europa vant bare en av 12 singelmatcher søndag. Ludvig Åberg, som ikke hadde spilt særlig imponerende i begynnelsen av turneringen, vant sin match.

Så klarte Europa bare å dele fire matcher ved siden av den halverte matchen til Viktor Hovland som måtte melde avbud pga skade.

Dette viser hvor uforutsigbart golf er. Stort sett er det på greenene det avgjøres. De to første dagene senket Europa "alt".

Søndag var det amerikanerne som overtok denne betegnelsen. Da går det slik.

Utrolig at det kunne bli så spennende etter at Europa ledet rekordklart etter to dager.

Stafett er stafett, og golf er golf.

Resultat: 15-13.

HJEMMESIDE


28.09 PGA Touren:
26. - 28. september:
Europa knusende overlegne

Europa har utspilt USA etter alle kunstens regler. Scottie Scheffler, verdens beste spiller, har tapt alle sine firr matcher.

Viktor Hovland ble skadet allerede etter fire hull og måtte stå over andre økt lørdag. Men han satte i en uhyre viktig putt på det 17. hullet i foursome'en for å vinne matchen. Om han spilller sin match søndag er i skrivende stund ikke klart. Hvis han ikke kan spille, blir matchen delt.

Europa leder knusende overlegent med 11,5 - 4,5 og trenger bare 2,5 poeng i matchene søndag for å ta hjem trofeet.

Det er etter alle solemerker en meget enkel oppgave. Men golf er golf. Det er ikke alltid like lett å holde en sulten ulveflokk på avstand.

Europa gikk imponerende 22(!) under par i foursome'ene på lørdag. Så fortsatte det gode spillet med 34 birdier på ettermiddagenn i bestball.

En god oppsummering fra Golf Digest: KLIKK HER

HJEMMESIDE

27.09 PGA Touren:
26. - 28. september:
Viktor Hovland spiller igjen med Robert MacIntyre

Europa i klar ledelse mot USA etter første dag.

Ledelsen er 5,5 - 2,5 før lørdagens foursome- og bestball-matcher. Viktor Hovland skal igjen spille sammen med Robert MacIntyre i foursome. De skal bryne seg mot Scottie Scheffler og Russel Henley i den siste matchen lørdag formiddag.

HJEMMESIDE


Slik spiller de lørdag formiddag:
Bryson DeChambeau Cameron Young mot Ludvig Åberg Matt Fitzpatrick

Harris English Collin Morikawa mot Rory McIlroy Tommy Fleetwood

Xander Schauffele Patrick Cantlay mot Jon Rahm
Tyrrell Hatton
 
Russell Henley Scottie Scheffler mot Viktor Hovland
Robert MacIntyre

HJEMMESIDE


26.09 PGA Touren:
26. - 28. september:
Viktor Hovland tapte sin match, men Europa med stor foursome-økt

Europa mot USA. Europa i teten før bestball-matchene fredag ettermiddag starter.

USA tapte de tre første matchene, men vant den siste på det 18. hullet. Dermed 3-1 til USA.

Det var jevnt i starten av bestball matchene fredag kveld.

HJEMMESIDE


26.09 PGA Touren:
26. - 28. september:
Viktor Hovland spiller med Robert MaxIntyre i førstematch

Europa mot USA. Fredag starter det.

Her er oppsettet første økt fredag:

Match 1, 7:10 a.m. ET: Bryson DeChambeau/Justin Thomas (USA) vs. Jon Rahm/Tyrrell Hatton (EUR)

Match 2, 7:26 a.m. ET: Scottie Scheffler/Russell Henley (USA) vs. Ludvig Aberg/Matt Fitzpatrick (EUR)

Match 3, 7:42 a.m. ET: Collin Morikawa/Harris English (USA) vs. Rory McIlroy/Tommy Fleetwood (EUR)

Match 4, 7:58 a.m. ET: Xander Schauffele/Patrick Cantlay (USA) vs. Robert MacIntyre/Viktor Hovland (EUR)

HJEMMESIDE


22.09 PGA Touren:
26. - 28. september:
Ryder Cup
Bethpage State Park (Black)
Farmingdale, New York, USA

Europa mot USA. En spennende batalje med mange gode matcher. Viktor Hovland er med.

Sendes på Viasats plattform.

HJEMMESIDE



UKE 37

13.09 PGA Touren:
11. - 14. september:
Svakt av Kristoffer Ventura i California
Kristoffer Ventura har mistet formen.

Ikke noe helgespill på Ventura etter en svak innledning på andrerunden. Han var tre over etter 12 hull. Så fikk han to birdier på de neste hullene etter at alle muligheter for å klare cutten var spolert. Dette ble skrevet med tre hull igjen å spille natt til lørdag. Da lå han på 117. plass fem slag bak cut-streken.

En svak forestilling fra Venturas side denne gangen. Han har ikke vært særlig skarp i de siste turneringene.

Vi får ty til det forslitte uttrykket:

Det snur seg fort i golf. Og vi kan leve i håpet utover høsten om at han kan sikre seg kortet for neste år.

HJEMMESIDE



12.09 PGA Touren:
11. - 14. september:
Svak start av Kristoffer Ventura i California
Kristoffer Ventura startet svakt.

Han åpnet med en birdiefri runde med tre bogeyer og 75 slag. Da var han nrn 117 etter den første runden. Da blir det tungt å klare cutten. Men Kristoffer Ventura har tidligere vist at han kan være god til å få birdier.

HJEMMESIDE



08.09 PGA Touren:
11. - 14. september:
Procore Championship
Silverado Resort (North Course)
Napa, California
Pott: $6.000.000

Nå er vi i gang igjen. Med Kristoffer Ventura på plass. Vi merker oss at de tidligere storspillerne Jason Dufner og Bill Haas er på ventelisten.

HJEMMESIDE


UKE 34



Tommy Fleetwood

25.08 PGA Touren:
21. - 24. august:
Hovland med fin sisterunde uten press, endelig var det Fleetwoods tur

Viktor Hovland bygger selvtillit før Ryder Cup.

Med 63 slag søndag avanserte Viktor Hovland til en 12. plass alene. Det ga bare drøyt 6,6 millioner kroner i premie.

Tommy Fleetwood som har vært beste spiller i det siste sammen med Scottie Scheffler, stakk av med førstepremien på over 100 millioner kroner.

Endelig vant han etter en rekke andreplasser. Han viste imponerende ro og godt spill under det enorme presset man har når man leder en golfturnering før siste runde.

Gratulerer Tommy! Vel fortjent.

Men Scottie Scheffler har vært den beste spilelren gjennom året. Tommy Fleetwood stakk imidlertid av med FedEx-tittelen. Slik var reglene i år.

RESULTATER

FULLT REFERAT



Viktor Hovland

22.08 PGA Touren:
21. - 24. august:
Snublet i starten, kom seg etter hvert

Viktor Hovland med OK start totalt sett.

To bogeyer på de to første hullene var svakt. Men han gikk fire under på resten av runden og endte på 68 (-2)  og en 17. plass.

Det lange spillet var OK. Men puttingen var blant det svakeste i feltet.

Russel Henley leder på 61, men Scottie Scheffler virker uslåelig slik som han spiller nå. 

HJEMMESIDE

18.08 PGA Touren:
21. - 24. august:
TOUR Championship
East Lake Golf Club
Atlanta, Georgia
Pott: $40.000.000

Tredje og avgjørende runde i sluttspillet. Viktor Hovland kan vinne hele greia.

HJEMMESIDE


UKE 33

18.08 PGA Touren:
14. - 17. august:
Viktor Hovland spiller bra

Han fikk en ny, fin plassering.

Med birdie på det siste hullet ble det fire runder på 60-tallet for Viktor Hovland. Han endte på en 7. plass sammen med Rickie Fowler og Ludvig Åberg. Han er nr 22 i FedEx-cupen før den siste turneringen hvor han nå har kvalifisert seg for 6. året på rad. Bra spilt av Hovland med en putter som kunne vært mye hetere.

Ble for sint
Dette var Robert MacIntyres turnering. Men det buttet i mot fra start. Han startet med to bogeyer og var tre over etter fem hull.

Da var forspranget på fire slag borte.

Han må ha vært temmelig nervøs. Det hjalp ikke at han ble sint heller. Da mister man som regel grepet på det hele. Rytme og timing blir skadelidende. Det kom mange upresise slag Da var det lite å stille opp med mot Scottie Scheffler som slo svært menge gode slag. Men så misset han tre-fire korte putter. Dessverre var ikke MacIntyre god nok til å benytte disse åpningene.

Spikeren i kista kom på det 17. hullet, banens desidert vanskeligste, med snittscore på 3,6 på par 3 hullet. Her pitchet Scottie Scheffler rett i boksen fra langt hold for birdie!

Da var det gjort. MacIntyre reddet andreplassen.

LEADERBOARD

HJEMMESIDE

17.08 PGA Touren:
14. - 17. august:
Viktor Hovland spiller bra

Han er nr 8 før siste runde uten å ha fått ut sitt beste.

Han har 67 68 69 og er 10 slag bak Robert MacIntyre som leder ed fire slag på Scottie Scheffler.

LEADERBOARD

HJEMMESIDE



16.08 PGA Touren:
14. - 17. august:
Viktor Hovland spiller bra

Han henger godt med, men en skotte has stjålet showet så langt. Scottie Scheffler slutter ikke å imponere tross et par venstremisser.

Nå gjelder det å holde seg blant de 30 som får spille finalen i neste uke.

Viktor Hovland har spilt gode slag. men putteren har ikke vært så heit som man kunne ønske. Mange på hullkanten. Men du verden for en spiller!

Scottie Scheffler blir igjen vanskelig å slå. Han er fem slag bak en suveren Robert MacIntyre, Skottland.

LEADERBOARD

HJEMMESIDE

11.08 PGA Touren:
14. - 17. august:
BMW Championship
Caves Valley Golf Club
Owings Mills, Maryland
Pott: $20.000.000

Andre runde av tre i sluttspillet. Viktor Hovland må spille bra for å få være med i finalen hvor bare 30 mann får være med å spille om FedEx-cup'en. Han er nå nr 29. Keegan Bradley vant i fjor.

HJEMMESIDE


UKE 32

11.08 PGA Touren:
7. - 10. august:
Hovland et stykke bak 

Han er for ustabil.

Med to  67-runder i helgen ble det 32. plass til slutt og to plasser ned på verdensrankingen til nr 15. Han er for ustabil til å få topplasseringer for tiden. Men mye av spillet hans er så bra at det kan meget fort snu til toppresultater.

Det ble en uhyre spennende avslutning. Justin Rose var avskrevet etter 13 hull. Men på sine neste 8 hull, inkludert 3 hull i play off, fikk han 6 birdier! Det holdt til seier etter en avslutning vi knapt har sett maken til.

J.J. Spaun ble nr 2.

Full rapport

LEADERBOARD

HJEMMESIDE

09.08 PGA Touren:
7. - 10. august:
Bedring for Hovland 

Hadde noe magist på gang fredag.

Han startet med 30 slag på de første ni hullene. Men tre over par etter en dårlig dobbelbogey på det 17. gjorde at han gikk de siste ni på 38 og 68 (-2) totalt.

Golfsiden tippet 6 slag bedre fredag. Det ble bare fire, takket være den sure dobbelbogeyen npå nr 17. Han avanserte 10 plasser til nr 57 da væravbruddet kom. Han har +2. Tommy Fleetwood har -13.

Og Scottie Scheffler lusker i sivet på -7.

LEADERBOARD

HJEMMESIDE


08.08 PGA Touren:
7. - 10. august:
Svak innledning - hvor mange slag bedre blir runden fredag? 

I bunnsjiktet. Viktor Hovland har en lang vei å gå.

Med fire baller i vannet ble det tungt for Viktor Hovland torsdag. Drivingen sviktet i første rekke. Han viste mange gode slag. Han er nest sist i feltet. 

Skal vi tippe at han går 6 seks slag bedre fredag og opp til en plass rundt 30?

Det er langt opp til Akshay Bhatia og Tommy Fleetwood på -8 og -7.

Scottie Scheffler vaker i sivet på -3.

LEADERBOARD

HJEMMESIDE

04.08 PGA Touren:
7. - 10. august:
FedEx St. Jude Championship
TPC Southwind
Memphis, Tennessee
Pott: $20.000.000

Nå starter sluttspillet. Viktor Hovland er med. Hideki Matsuyama vant i fjor.

HJEMMESIDE


UKE 31



Kris Ventura

01.08 PGA Touren:
31. - 3. august:
Historien gjentar seg for Ventura

Kristoffer Ventura var marginalt ikke god nok denne gangen heller.

Med to runder på 69 ble det Missed Cut med ett slag igjen. Historien gjentar seg. Det samme skjedde i forrige uke. Og flere ganger tidligere.

Nå har han høstsesongen på seg for å klare å komme blant de 100 beste. Mange av de beste er ikke med i disse høstturneringene etter sluttspillet i august. Dermed bør det værte gode muligheter for å lykkes fro Ventura.

HJEMMESIDE



01.08 PGA Touren:
31. - 3. august:
Svak  innledning av Ventura

Kristoffer Ventura reddet seg inn med OK putting slik at runden ikke ble enda verre.

Det høres kanskje ikke så galt ut å gå på 69. Men på en lett bane hvor 63 (!) mann går på 67 og bedre, er ikke 69 -1) og en 89. plass særlig imponerende.

Venturas 69 runde bar preg av dårlige driver. Da blir innespillene til greenene også i den svakere enden av skalaen på statistikken.

Nå gjelder det å kjempe om å klare cutten. Ventura har et toppnivå som nesten ingen andre, men det lekker fælt i den andre enden noen ganger.

Han slo eksempelvis driven sin på det 9. hullet pokkerivold og ut til høyre og inn i bebyggelsen ved siden av banen. Ny ball fra tee - og dobbelbogey.

HJEMMESIDE


28.07 PGA Touren:
31. - 3. august:
Wyndham Championship
Sedgefield Country Club
Greensboro, North Carolina
Pott: $8.200.000

Kristoffer Ventura er med. Siste turnering før sluttspillet.

HJEMMESIDE


UKE 30



26.07 PGA Touren:
24. - 27. juli:
Så skjedde det igjen
Kristoffer Ventura som i fjor.

I fjor misset han cutten "utallige" ganger med ett slag. Han var 5 under par etter den første runden med en trippelbogey etter to baller i vannet på et par 4 hull.

Fredag var det ingen, ingen av de 75 som klarte cutten som gikk over par. Bortsett fra en mann, Adam Svensson, CAN, men han hadde 60 i banken fra dag 1. Han hadde 60 75 og klarte cutten med god klaring.

Kris Ventura hadde 72 (+1) og misset tcutten med ett slag. Akkurat slik han holdt på i fjor.

Synd. Men når han får en del muligheter utover høsten, er det det gode muligheter for å komme blant de 100 som klarer å få beholde kortet.

Golf is a mental game. 

Thorbjørn Olesen leder på -14.

HJEMMESIDE


25.07 PGA Touren:
24. - 27. juli:
Åtte birdier på den første runden i Minnesota
Kristoffer Ventura køla det til på ett hull.

Han var to ganger i vannet på det 11. hullet for dagen og fikk en trippel. Dermed ble det 66 (-5) og en 18. plass innledningsvis.

Spillet ser ut til å fungere bra. Nå gjelder det å beholde roen.

HJEMMESIDE


21.07 PGA Touren:
24. - 27. juli:
3M Open
TPC Twin Cities
Blaine, Minnesota
Pott: $8.400.000

Kristoffer Ventura er med.

HJEMMESIDE



UKE 29

21.07 PGA Touren:
17. - 20. juli:
Kanonrunde fredag - natta lørdag - bra runde søndag

Kristoffer Venturas berg- og dalbanespill fortsetter. Lørdag fikk han null poeng og raste 31 plasser til en 55. plass etter en runde på 72 (+1).

Med 67 slag og 9 poeng siste dag spilte han seg opp igjen søndag til en 37. plass en god stund før runden var ferdig i California natt til mandag. Men der er det ikke så mye penger å hente. Alle monner drar imidlertid.

Det ble 41. plass etter at alle var kommet inn. Dermed falt han 4 plasser til nr 113 på raningen på PGA Touren.

Ryan Gerard vant turneringen.

HJEMMESIDE

19.07 PGA Touren:
17. - 20. juli:
Kanonrunde

Kristoffer Venturas berg- og dalbane.

Han spiller helt topp ofte, men også noen krsftige nedturer byr han på.

Fredag var det en oppture. Med 7 birdier, 14 poeng og en runde på 64 er han nr 24 etter to runder.

Imponerende andrerunde.

HJEMMESIDE

18.07 PGA Touren:
17. - 20. juli:
Svak avslutning

Kristoffer Ventura lå ikke så verst an.

Men han måtte jo avslutte med en dobbelbogey og -3 poeng i dette modifiserte stabefolrd-systemet. Dermed raste han fra 45. plass tik 91. plass etter første dag. 

HJEMMESIDE

14.07 PGA Touren:
17. - 20. juli:
Barracuda Championship
Tahoe Mountain Club (Old Greenwood)
Truckee, California
Pott: $4.000.000

Kristoffer Ventura er med. Vi får håpe at grunnformen er intakt og at sprekken på sisterunden i forrige uke er enn saga blott.

HJEMMESIDE


UKE 28

To turneringer: For Scottish open med Hovland og Reitan: Les mer her

I den andre skal Kristoffer Ventura forsøke å pynte litt på sin ranking. Andreas Halvorsen er også med:

13.07 PGA Touren:
10. - 13. juli:
Ventura med kjempesprekk
Med elendige utspill og enda verre putting ble det nattsvart.

Han ble slått med 18(!) slag av han som vant på den siste runden. Svake utslag ga få birdiemuligheter. Når også treputtene sto i kø ble det mørkt. Han maktet ikke presset med å gå i lederballen, dessverre. Det ble 79 slag (+9) søndag. Den svakeste runden i hele feltet.

Bare på greenene tapte han fem slag til resten av feltet. Han lå helt i bunnen på stort sett alle de viktige statistikkene.
 
Nei, dette var en fæl dag. Fra tredjeplass til delt 45. plass siste dag. Rankingpoengene gikk til skogs.

Ventura har vist at nervene har spilt ham et puss tidligere også. Har kan det sikkert gjres noe. Hva en prat med en som har vært vant til å takle slike situasjoner på golfbaner mange ganger? En som vet litt om hva som skal til oppe i hodet for å vinne når det nærmer seg slutten av en runde og slutten av turneringer.

William Mouw spilte seg opp fra 25. plass til seier med sin 61 runde, -9. Han var ferdig flere timer før lederballen kom inn.

En trist dag for Kris Ventura. Vi føler med ham.

HJEMMESIDE




11.07 PGA Touren:
10. - 13. juli:
Ventura med 9 birdier lørdag i Kentucky
Kristoffer Ventura imponerte. Andreas Halvorsen med fire bogeyer og den  dobbel og tre slag fra cutten.

Med 64 (-6) spilte Ventura seg opp til 3. plass halvveis i turneringen.

Dessverre ble det for mange bogeyer på Andreas Halvorsen. Han hadde 7 birdier på 36 hull. Det burde vært nok til å klar cutten. Men 9 bogeyer og en dobbel var sla slag for mange til å klare cutten.

HJEMMESIDE


11.07 PGA Touren:
10. - 13. juli:
Midt på treet i Kentucky
Kristoffer Ventura og Andreas Halvorsen kjemper om cutten.

Ventura åpnet med en runde på par=70 med fire birdier.

Halvorsen var på slaget bak, også han med fire birdier. Cutten går trolig på par etter to runder.

HJEMMESIDE

07.07 PGA Touren:
10. - 13. juli:
ISCO Championship
Hurstbourne Country Club
Louisville, Kentucky
Pott: $4.000.000

Her vant Harry Hall i fjor. Kristoffer Ventura og Andreas Halvorsen er med.

HJEMMESIDE


UKE 27

07.07 PGA Touren:
3. - 6. juli:
Fin avslutning av Kristoffer Ventura

Kristoffer Ventura faller likevel på rankingen

Han falt fra 107. til 109. plass. Sisterunden endte på 68 slag.

Viktor Hovland er nr 24.

Til slutt endte han på 27. plass og hentet inn 600.000 kroner.

Det ble play off. Der vant Brian Campbell på det første ekstrahullet over Emiliano Grillo.

HJEMMESIDE



05.07 PGA Touren:
3. - 6. juli:
For mange bogeyer for Kristoffer Ventura

Kristoffer Ventura var i ferd med å bli hektet av på Moving Day.

Han har 10 bogeyer og en dobbelbogey på 54 hull. Han har 21(!) birdier og er 9 under etter tre runder. Han som ledet like før runden var slutt lørdag hadde 17 birdier.

Ventura er nr 22. Det hadde vært mye dårligere om han ikke hadde fått tre birdier mot slutten før han fikk en ny bogey på det siste hullet. Avslutningen på runden betyr at han kan få en god plassering til slutt

Med mange birdier søndag og vekk med bogeyene - da kan dette bli virkelig bra. Det er bare to slag opp til femteplassen.

HJEMMESIDE


02.07 PGA Touren:
3. - 6. juli:
Ledet en stund i den andre runden

Kristoffer Ventura henger med, men dette kunne vært mye bedre.

Han har storspillet inne. Dessverre er det en del rusk i det ellers finslipte maskineriet.

Kristoffer Ventura åpnet med en fin 65-runde (-6) med en bogey på det 16. hullet.

I den andre runden gikk det bra lenge med fire under etter 8 hull. Da ledet han. Så kjørte han bogey, birdie, bogey, birdie, bogey, par, bogey, par birdie. Men på det siste hullet rotet han det til med en dobbeltbogey 6.

Da falt han fra 8. til 16. plass en god stund før andrerunden var ferdigspilt.

Det hadde vært bra med en topp 20-plassering.

HJEMMESIDE

30.06 PGA Touren:
3. - 6. juli:
John Deere Classic
TPC Deere Run
Silvis, Illinois
Pott: $8.400.000

Her vant Davis Thomson i fjor. Kristoffer Ventura er med.

HJEMMESIDE


UKE 26

29.06 PGA Touren:
26. - 29. juni:
Kris Ventura et stykke ned på listen

Kristoffer Ventura viste tenner på den første runden. Men etterpå så vi ingen tenner før på sisterunden.

Det var så vidt han klarte cutten etter runde nr 2. Tredjerunden ble ikke av den skarpe sorten. Han hadde 65 72 70 og var nr 48 før siste runde.

Sisterunden spilte han bedre og gikk på 68 (-4) . Dermed rykket ham opp til 34. plass. Han er nå nr 107 på rankingen - opp 8 plasser fra uken før. Han nærmer seg den magiske 100-grensen som gir kortet for neste sesong.

Aldrich Potgieter, Sør-Afrika, vant i play off over fem hull. Han viste styrke både i regulært spill og i omspillet. 20-åringen er trolig en kommende stjerne med sine lengder og gode putter.

Da er mye gjort. Spesielt når jernslagene slås med kirurgisk presisjon.

HJEMMESIDE


26.06 PGA Touren:
26. - 29. juni:
Super runde av Kris Ventura

Kristoffer Ventura viste tenner.

Han mener selv han treffer ballen bra for tiden. Torsdag åpnet han med 65 (-7) og var med det langt oppe på listen da han kom inn tidlig.

HJEMMESIDE


23.06 PGA Touren:
26. - 29. juni:
Rocket Classic
Detroit Golf Club
Detroit, Michigan
Pott: $9.600.000

Her vant Cam Davis i fjor. Kristoffer Ventura er med.

HJEMMESIDE

 


UKE 25

23.06 PGA Touren:
19. - 22. juni:
Viktor Hovland måtte trekke seg - Tommy Fleetwood fikk nerver og ble for passiv

Dermed vant Ryder Cup-kapteinen Keegan Bradley. Stor dramatikk mot slutten.

Tommy Fleetwood så ut til å ta sin første seier på PGA Touren. Slik gikk det ikke. Han kom skjevt ut fra start med litt passivt spill. Ikke minst på greenene. Tre bogeyer på de fire første hullene var tamt.

Men han ledet likevel med to slag mot slutten etter to fine birdier på 11 og 13.

Men han tok driveren på det lette og korte birdiehullet det 15. - par=4 og misset den ut til høyre slik at birdie ble vanskelig. En trygg treerspoon til greenkanten og chip og putt for birdie hadde vært klokere. Etterpåklokere. Her fikk Keegan Bradley birdie. Da var han bare to slag bak.

Russel Henleys putter sviktet mot slutten. Men han chippet i på det siste hullet for en birdie og håp om omspill. 

Tommy Fleetwood ledet med ett slag før det siste hullet. Han byttet ut 9'er jernet med en wedge på innspillet i siste liten før han skulle slå. Det ble en kølle for kort. Han ble liggende i greenkanten. Ryder Cup-kapteinen slo seg inn til en halvannen meter for birdiemulighet. Et glimrende innspill.

Så kom nervene til Fleetwood for alvor. Han slo sitt birdieforsøk for kort slik at han ikke mistet turen sin og kunne vise Bradley linjen. Tommy Fleetwood slo sin putt for tamt, og den falt av og gikk utenfor.

Den hardt-fightende Keegan Bradley vist killerinstinkt og satte putten sikkert i. Birdie mot Fleetwoods bogey gjorde at Tomme Fleetwood ikke klarte å snøre igjen sekken denne gangen heller og delte andreplassen med Russel Henley.

Den var tung å svelge for Tommy.  

Viktor Hovland fikk en strekk i nakken etter en drive på driving rangen. Slikt går som regel fort over slik at han nok er klar for Kragerø til helgen.

Han fikk ikke fem øre - eller dollar - for sin prestasjon. De to som kom sist, Tony Finay og Nick Dunlap kunne hanke inn 400.000 kroner hver for den delte sisteplassen.

Keegan Bradley måtte nøye seg med 36 millioner kroner for seieren.

HJEMMESIDE


22.06 PGA Touren:
19. - 22. juni:
Flott Moving Day av Viktor Hovland

Viktor Hovland avanserte kraftig lørdag da lederballen sviktet fullstendig.

Han hadde 29 slag på de første ni hullene. Han treputtet en eagle putt på det 13. hullet og fikk en birdie det 15.. Med 63 slag avanserte han til en 14. plass på -6. Den plasseringen deler han med blant tandre Justin Thomassom spilte i lederballen. Han hadde 9 slag på hull 13 der hvor Viktor puttet for eagle.

Verdensener Scottie Schefller gikk på en smell i starten. Han åpnet med en trippel og fikk en dobbel på hull 8. Med 5 birdier kom han seg rundt på 72 slag og ligger slaget foran Viktor Hovland på en 8. plass. Hovland er nr 14.

"Se opp for Tommy Fleetwood. Han så ut til å ha funnet formen", skriv jeg etter fredagens runde om Tommy Fleetwood. Det ser ut til å stemme. Han er mannen å slå på søndag. Fleetwood leder med tre slag på to mann. Jason Day er fem slag bak. De to på femte plass er åtte slag bak.

Det ser lyst ut for Tommy Fleetwood, men har har aldri vært særlig flink til å vinne turneringer. Han har ikke vunnet på PGA Touren - ennå.

Mye kan skje på denne lettscorete banen søndag kveld norsk tid. 

HJEMMESIDE


21.06 PGA Touren:
19. - 22. juni:
Det går opp og ned i golf

Viktor Hovland med solid spill første dag. Andre dag ikke like bra. Men han er ikke alene.

Det gikk riktig galt innledningsvis fredag. Han var seks slag over par etter 10 hull. Torsdag var han fire under på runden. Det går opp og ned i golfen. Til slutt falt han 35 plasser til en 42. plass 10 slag bak de tre i teten etter 66 75.

Se opp for Tommy Fleetwood. Han så ut til å ha funnet formen.

Austim Eckroat ledet på 62 slag etter første dag sammen med Scottie Scheffler. Fredag ble det 71 slag. Scheffler måtte opp i 69. Par=70.

Davis Riley hadde 66 77 på de to første rundene. Wynfham Clark hadde 64 72.

Opp og ned.

HJEMMESIDE

 

19.06 PGA Touren:
19. - 22. juni:
Maktdemonstrasjon av Viktor Hovland

Viktor Hovland med solid spill.

Han startet med en birdie og var -5 etter 12 hull. På det 13. hullet slo han til høyre i vannet på par5-hullet, men klarte å redde en bogey likevel.

Det ble 66 (-4) og en delt 6. plass da han kom inn tidlig på dagen.

Men det var spillet hans som imponerte. Statistikken viste gode tegn. En real maktdemonstrasjon. Måtte det bare vare.

HJEMMESIDE

16.06 PGA Touren:
19. - 22. juni:
Travelers Championship
TPC River Highlands
Cromwell, CT, USA
Pott: $20.000.000

Her vant Scottie Scheffler i fjor. Viktor Hovland er med. Kan Viktor holde på den gode formen? Dette er en helt annen type bane og baneoppsett.

HJEMMESIDE


UKE 24

16.06 PGA Touren:
12. - 15. juni:
US Open: En tragisk turnering!

Viktor Hovland fikk en fin plassering i Bingo-turneringen på en bane med idiotisk oppsett.

Det er ikke gøy å slå gode slag som spretter ut i umulige posisjoner i tykt og ugjennomtrengelig gress.

Er det moro å se på at verdens beste spillere blir fremstilt som idioter bare fordi det amerikanske amatørforbundet skal forsøke å streffe spillerne mest mulig?

Mange golf-fans synes kanskje er herlig å se at verdens beste spillere lider i den blytunge og umulige røffen. Men ingen i Golfsidens redaksjon synes det er noe moro. I hvert fall synes ikke spillerne det. Det går klart fram av intervjuer både før, under og etter turneringen.

Man kan kanskje si at den beste vinner. (?) Men her, i US Open arrangert av det ultrakonservative USGA, er det svært mange tilfeldigheter som spiller inn. For mange.

Men spennende ble det i all galskapen. Sånn sett var underholdningsverdien bra.

J.J. Spaun, som spilte med Viktor Hovland, var helt ute av det etter 6 hull. Da hadde han fått fem bogeyer og var fem over par! Så fikk han 4 birdier på de 7 siste hullene. Det ble +2 på runden (72). Det skulle holde til seier.

Den siste putten "fikk han linjen på" av Viktor Hovland som slo en strålende putt fra samme sted, men en halvmeter lenger unna. Putten var på over 20 meter! Rett i boksen og seier med to slag. For en avslutning!

J.J. Spaun fikk 43 millioner kroner for bryderiet.

Viktor Hovland fikk bare 15 millioner kroner. Men spillet hans virker lovende!   

LEADERBOARD

HJEMMESIDE



13.06 PGA Touren:
12. - 15. juni:
Flott andrerunde av  Viktor Hovland

Viktor Hovland er med i tetstriden etter meget bra spill på den tøffe banen.

Han pitched i boksen satte i noen lang putter, misset noen korte og slg en rekke fenomenale slag på 68-runden fredag. Dermed spilte han seg inne i tetstriden før ettermiddagsspillerne var kommet skikkelig i gang fredag kveld.

LEADERBOARD

HJEMMESIDE


13.06 PGA Touren:
12. - 15. juni:
Utrolig runde av Viktor Hovland

Viktor Hovland startet katastrofalt. Så ble det berg- og dalbane.

Han startet med å bomme en kort putt. Så bommet han flere korte putter. Men han hadde noen fantastiske innespill også. Hele fem birdier ble det. Men også seks bogeyer. Han sa selv etter runden at dette var den beste runde han hadde spilt på lang tid. Synd da å misse så mange korte putter. Med 71 slag er han nr 20 etter den første runden. Favoritten Scottie Scheffler, som spiller med Hovland de to første rundene, er nr 49 på +3.

Det er likevel en optimistisk Hovland som stiller opp fredag til den andre runden kl 13.40.

J.J. Spaun leder. Det eneste som er temmelig sikkert er at han ikke får en like god score fredag.

LEADERBOARD

HJEMMESIDE

09
.06 PGA Touren:
12. - 15. juni:
U.S. Open
Oakmont Country Club
Oakmont, PA, USA
Pott: Trolig rundt  $20.000.000

Her vant Bryson DeChambeau i fjor. Viktor Hovland er med.

HJEMMESIDE

 


UKE 23

06
.06 PGA Touren:
5. - 8. juni:
Gode muligheter fredag i Kanada
Han åpnet med litt ustødig spill.

Men han hadde 5 av 5 i scrambling og reddet seg inn ved å være god rundt greenen.

Klarer han å unngå lekkasjer fredag, ligger alt til rette for helgespill.

Med tre birdier og 68 (-2) er han nr 43 etter den første runden.

De leder på -9.

HJEMMESIDE


02
.06 PGA Touren:
5. - 8. juni:
RBC Canadian Open
TPC Toronto at Osprey Valley (North Course), Kanada
Pott: $9.800.000

Her vant Robert MacIntyre i fjor. Kristoffer Ventura er med.

HJEMMESIDE


UKE 22

02.06
PGA Touren:
29. - 1. juni:
Mye bra i spillet

Viktor Hovland spiller ganske bra, men ergrer seg over noen få dårlige slag innimellom.

Han hadd 70 siste dag og avanserte til en 25. plass. Spillet denne helgen var slett ikke ille. Vi ønsker at han vinner hver uke, men 25. plass i dette selskapet er bra. Hovland ønsker seg mer og arbeider hardt for å bli kvitt de dårlige slagene som dukker opp noen ganger og koster slag.

Scottie Scheffler vant i overlegen stil. Han er så god til å sette i viktige putter at vi aldri har sett på maken. Og det etter at han hadde store problemer med puttingen for bare et år siden.

LEADERBOARD

HJEMMESIDE


31.05 PGA Touren:
29. - 1. juni:
Klarte cutten denne gangen

Viktor Hovland spiller ganske bra, men det gjør mange andre også på den brutale banen.

Med 74 73 er man nr 31 halvveis i turneringen. 50 mann og delt gikk videre i denne "lille" turneringen med de store pengene. Trolig inspirert av LIV Golfs opplegg med små startfelt og store penger. Det gir de beste store foredeler og gjør det vanskeligere for spillere som Kristoffer Ventura å hevde seg. De må sitte på sidelinjen å se på at stjernene hover inn millioner av dollar og massevis av rankingpoeng.


Det er blitt mye vanskeligere å spille seg oppover i systemet etter at LIV Golf kom med sitt opplegg. 

LEADERBOARD

HJEMMESIDE


30.05 PGA Touren:
29. - 1. juni:
Kriseavslutning etter bra spill i starten

Viktor Hovland har noe på gang, men et lekker litt på sikkerhetsområdet.

Stabiliteten er ikke som ønsket. Torsdag avsluttet han bogey, trippelbogey og raste fra 7. til 31. plass etter en +2-runde på 74 slag. 

Kan han krype oppover på listen fredag kveld? Han starter 19.30.

LEADERBOARD

HJEMMESIDE

26
.05 PGA Touren:
29. - 1. juni:
the Memorial Tournament presented by Workday
Muirfield Village Golf Club
Dublin, Ohio
Pott: $20.000.000

Her vant Scottie Scheffler i fjor. Viktor Hovland er med. Kan han fortsette fremgangen? Men da må han putte bedre enn han har gjort i det siste.

HJEMMESIDE


UKE 21

25.05 PGA Touren:
22. - 25. mai:
Solid Moving Day

Kris Ventura har stabilisert seg(?).

Med en fin 67-runde lørdag er Kristoffer Ventura på en flott 18. plass før avslutningen søndag. Kan han klatre litt til, vil han forbedre sin ranking en del fra denne 18. plassen som ser ut til å gi en 106. plass.

HJEMMESIDE


22.05 PGA Touren:
22. - 25. mai:
Slapp med skrekken, svenske med kononspurt

Kris Ventura lå tynt an en stund.

Han var -4 og godt i gang på en 15. plass etter 5 hull fredag, men så fikk han tre bogeyer fram til det 11. hullet. Da lå han og vaket oppå cut-grensen.

Vi fryktet at det skulle gå til helvete slik det har gjort mange ganger, spesielt i fjor, med Kristoffer Ventura. Da misset han cutten med ett slag "100" ganger.

Så stabiliserte han seg med fem parer på rad. Så slo han til med en birdie 2 på det 17. hullet og spilte en sikker par på det siste hullet. Dermed var han nr 34 da han kom inn.

Så var det svensken.
Kristoffer Ventura spilte med Jesper Svensson. Han lå tynt an. Han var 6 over par totalt etter 8 hull. Cutten gikk på -1! Helt håpløst! Eller var det det?

Man skal aldri gi opp i golf.

Svensson fikk birdie, eagle, birdie på de tre neste hullene. Ikke bare det. Han fikk tre birdier til på veien inn. Han avsluttet med en birdie på det siste hullet for å gå på 29 på de siste 9 hullene!

Dermed klarte han cutten på det siste slaget!

Heia Sverige! Det var litt av en spurt! 

HJEMMESIDE




22.05 PGA Touren:
22. - 25. mai:
Fin åpning av Ventura i Texas

En tøff bane.

Kristoffer Ventura var -4 etter 12 hull. Så kom det et par bogeyer og han falt fra andreplass til nr 20 sammen med bant andre Scottie Scheffler.

Han var selv godt fornøyd med spillet sitt etter runden.

Med harde greener og tøffe forhold ble det ikke så lave scorer. Nr 2 er på -4. Men John Pak startet med en eagle 2 og klarte å komme til -7 til slutt etter gode innspill og god putting.

HJEMMESIDE



19.05 PGA Touren:
22. - 25. mai:
Charles Schwab Challenge
Colonial Country Club
Fort Worth, Texas
Pott: $9.500.000

Her vant Davis Riley i fjor. Kristoffer Ventura er med. Han trenger å komme seg opp fra 120. plass på rankingen.

HJEMMESIDE


UKE 20



Scottie Scheffler

19.05 PGA Touren:
15. - 18. mai:
Stødig spill da de andre ikke klarte å komme opp med noen trussel

Jon Rahm var i delt ledelse da han hadde spilt 13 hull, men sprakk.

Han tapte 7 slag på de siste hullene mot Scottie Scheffler og endte på en 8. plass.

Alex Norén gjorde en del feil og endte på 17. plass, ned 15 plasser siste dag. Han delte plasseringen med Sam Burns som lå 35 plasser bak svensken før siste runde.

Viktor Hovland endte på 29. plass etter runder på 69 71 72 71. Det ble rundt 1,5 millioner kroner. Han drivet godt i helgen, men var litt rufsete på resten av spillet. Han spilte søndag med Joaquin Neumann som var tre slag bedre og ble nr 8. Med en 65-runde, slik Harris English hadde, ville Viktor tatt andreplassen alene. Så tett var det i toppen.

Scottie Scheffler cashet inn rundt 36 millioner kroner.

HJEMMESIDE

18.05 PGA Touren:
15. - 18. mai:
Utrolige Scottie Scheffler

Spurtet til en treslagsledelse.

Han hadde -5 på de siste 5 hullene. Dermed leder han med tre slag på Alex Norén og fire slag på Davis Rilay. Alex Norén hadde et utsøkt nærspill lørdag som resulterte i en god score. Han går i lederballen med Scottie

Viktor Hovland hadde 72 og falt ned til en 31. plass på en dag hvor nærspillet ikke var av det skarpeste slaget.

Spiller Scottie Scheffler normal golf søndag, blir han vanskelig å slå.

HJEMMESIDE

16.05 PGA Touren:
15. - 18. mai:
Fin start av Viktor Hovland

Han hadde tre svake driver som kostet tre slag.

Det endte med - 2 og en 20. plass etter den første runden.

Spillet var temmelig bra, men som for alle de andre i feltet var det rom for forbedringer.

Men banen er vanskelig. Man blir hardt straffet for selv små feil.

De tre på toppen av verdensrankingen spilte sammen. Alle fikk dobbelbogey på det 16. hullet. Viktor Hovland chippet i for birdie.

HJEMMESIDE


14.05 PGA Touren:
15. - 18. mai:
PGA Championship
Quail Hollow Club
Charlotte, Nord-Karolina
Pott: ukjent - Kanskje $20.000.000

Her vant Xander Schauffele i fjor. Viktor Hovland skal forsøke å finne puttingformen. Dette er den andre majorturneringen i iår.

Han spiller med Bryson DeChambeau og Gary Woodland de to første rundene med start kl 19.47.

HJEMMESIDE


UKE 19



Sepp Straka

12.05 PGA Touren:
8. - 11. mai:
Vant da de andre sviktet på greenene

Ingen opptur søndag heller for Viktor Hovland.

Hovland hadde serien 69 70 71 70 og ble nr 54. Svak putting og til dels svakt wedgespill slik at han ikke kom nærme nok gjorde at plasseringen ikke ble bedre.

Sepp Straka holdt putteren varm da Justin Thomas og Shane Lowry misset et bak korte putter hver mot slutten og havnet to slag bak.

HJEMMESIDE

To turneringer:

1) Med Viktor Hovland
2) Med Kristoffer Ventura (nedenfor)

1
)
09.05 PGA Touren:
8. - 11. mai:
Viktor Hovland sliter på greenene - Kristoffer Ventura fikk frihelg

Det svak putting lørdag også.

Hovland er nr 72 av 72 på puttestatistikken og har tapt 6 slag til feltet på greenene etter runder på 69 og 70 (par=70). Han er 6 slag fra fjerdeplassen. Viktor er 11 slag bak ledende
Keith Mitchell.

HJEMMESIDE


09.05 PGA Touren:
8. - 11. mai:
Svak åpning av Viktor Hovland

Det var ikke bare puttingen som var svak.

Han tapte flere slag på greenene. Men vi skal huske på at det har sammenheng med at innspillene til greenene havnet for langt unna hullet. Dermed blir birdieputtene mye vanskeligere. Når du da i tillegg ikke har dagen, blir det dårlig puttestatistikk.

Med 69 (-1) er han nr 55 blant de 72 som får være med. Det er 8 slag bak lederen Keith Mitchell som gikk på 61 etter å ha spilt de siste 14 hullene 9 under par!

HJEMMESIDE

2) 10.05 PGA Touren:
8. - 11. mai:
Kris Ventura med missed cut

Dette var ikke bra.

Med 76 71 var han lengt unna helgespillet.  

HJEMMESIDE

09.05 PGA Touren:
8. - 11. mai:
Elendig start av Kris Ventura

Dette ser ikke bra ut.

Kristoffer Ventura hadde 76 (+5) på førsterunden og hadde bare to mann bak seg av de 132 som er med i Pennsylvania.

Han må trolig gå på 64 slag fredag for å gå videre. Han kan være meget god når han ikke har noe press på seg. Derfor er det ikke umulig, bare nesten. 

HJEMMESIDE

1
) 05.05 PGA Touren:
8. - 11. mai:
Truist Championship
The Philadelphia Cricket Club (Wissahickon Course)
Pennsylvania
Pott: $20.000.000

Her vant Rory McIlroy i fjor.

HJEMMESIDE

2) 06.05 PGA Touren:
8. - 11. mai:
ONEflight Myrtle Beach Classic
Dunes Golf and Beach Club
Myrtle Beach, Sør-Karolina
Pott:. $4.000.000

Her stiller Kristoffer Ventura. Med de beste i den turneringen i Pennsylvania er det gode muligheter til å hevde seg for Ventura denne uken.  

HJEMMESIDE



UKE 18



Scottie Scheffler

05.05 PGA Touren:
1. - 4. mai:
Sjelden har verden sett bedre golf

Scottie Scheffler imponerer alle. Suveren seier denne uken.

Han vant i suveren stil.

Her kan du lese mer:

HJEMMESIDE

02.05 PGA Touren:
1. - 4. mai:
Stabil åpning av Kristoffer Ventura i Texas

Scottie Scheffler med solid 61-runde uten å imponere på greenene! Kristoffer Ventura med solid spill.

Men Ventura fikk ikke i så mange putter. Han hadde 16 parer og to birdier og lå langt nede på puttestatistikken. Med 69 (-2) er han nr 80 og må trolig pgå ca på 68 for å klare cutten.

Scottie Scheffler leder med to slag etter en oppvising i god golf.

HJEMMESIDE

28.04 PGA Touren:
1. - 4. mai:
THE CJ CUP Byron Nelson
TPC Craig Ranch
McKinney, Texas
Pott: $9.900.000

Her er Scottie Scheffler med. Kristoffer Ventura også.

HJEMMESIDE


UKE 17

28.04 PGA Touren:
24. - 27. april:
Langt nede på listen

God underholdning da Andrew Novak og Ben Griffin vant. Kristoffer Ventura og franske Antoine Rozner med OK avslutning.

Andrew Novak vant nesten i forrige uke. Nå vant han. I par med Ben Griffin. FULL RAPPORT. Det var spennende mor slutten med mange spektakulære slag - både gode og dårlige.

Kristoffer Ventura og Antoine Rozner avsluttet med 70 og ble nr 31 av de 36 som klarte cutten.

HJEMMESIDE



27.04 PGA Touren:
24. - 27. april:
Svak Moving Day

Kristoffer Ventura ute av tetstriden sammen med franske Antoine Rozner.

Det ble bare en runde på 69 lørdag. Det var dagens svakeste runde i hele feltet i bestball. Dermed er de nest sist av de 33 parene som fikk spille i helgen. Men det blir litt penge av det. Det er 9,2 millioner dollar i potten.

Det norsk-franske paret er 12 slag bak ledende Andrew Novak og Ben Griffin.
 
HJEMMESIDE




26.04 PGA Touren:
24. - 27. april:
Bra av Kristoffer Ventura

Kristoffer Ventura henger med i tetstriden sammen med franske Antoine Rozner.

Med -11 i bestball torsdag og -1 i forursome fredag er paret på en delt 7. plass fem slag bak saiah Salinda og evin Velo.

HJEMMESIDE


25.04 PGA Touren:
24. - 27. april:
Bra start av Kristoffer Ventura

Kristoffer Ventura spiller i par med franske Antoine Rozner.

De startet med en runde på 11 under par i bestball.

Rory McIlroy og Shane Lowry åpnet med -8.

Beste runde var -14. 

HJEMMESIDE

21.04 PGA Touren:
24. - 27. april:
Zurich Classic of New Orleans
TPC Louisiana
Avondale
Pott: $9.200.000

Her er Kristoffer Ventura med. Kan spiller i par med franske Antoine Rozner.

Dette er en turnering for tomannslag. Rory McIlroy og Shane Lowry stiller opp som tittelforsvarere og må nok anses som storfavoritter.  

HJEMMESIDE


UKE 16

To turneringer med Hovland, og lengre ned på siden omtale av Ventura

1)

21.04 PGA Touren:
17. - 20. april:
Hovland med bra turnering, Ventura falt litt av søndag

Bare Kristoffer Ventura spiller denne uken i New Orleans.

Viktor Hovland endte på en 13. plass etter 69 68 68 69. Det ga 364.000 dollar. Han beholdt 9. plassen på verdensrankingen.

Spillet hans var solid. Det lover godt foran de kommende storturneringene. Men fortsatt er det noen småting å rette på.

VBiktor står over denne ukens turnering for tomannslag i New Orleans.

HJEMMESIDE


20.04 PGA Touren:
17. - 20. april:
Hovland og Ventura kan få fine plasseringer søndag

Viktor Hovland og Kristoffer Ventura henger godt med på PGA Turen to turneringer denne uken.

Hovland har 69 68 68 og er nr 16 før siste runde. Han utmerker seg ikke på noen av statistikkene. Men han er jevnt god på stort sett alle måletallene.

HJEMMESIDE

18.04 PGA Touren:
17. - 20. april:
Slett ikke verst av Hovland

Viktor Hovland åpnet OK.  

Med fem birdier og tre bogeyer er han nr 31 åtte slag bak Justin Thomas som virkelig hadde dagen på -10 (61).

HJEMMESIDE

14.04 PGA Touren:
17. - 20. april:
RBC Heritage
Harbour Town Golf Links
Hilton Head Island, Sør-Karolina
Pott: $20.000.000

Her er Viktor Hovland med.  

HJEMMESIDE

2)

21.04 PGA Touren:
17. - 20. april:
Ventura falt litt av søndag

Kristoffer Ventura spiller denne uken i New Orleans sammen med franske Antoine Rozne.

Han avsluttet med en runde på 73 (+1) og ble nr 31. Han avanserte fra 207 til 205 på verdensrankingen. Det var fem slag opp til en topp 10 plassering.

Dette var Joel Dajmens turnering. Men han sprakk som en ballong på slutten. Han gikk tre over par på de tre siste hullene og endte ett slag bak Garrick Higgo, Sør-Afrika som slo Dahmen med fire slag på de tree siste hullene! Dette åpner opp store muligheter for Higgo som nå får spille alle Major-turneringene. Han kan sette 720.000 dollar inn på kontoen. 

Full rapport

HJEMMESIDE


20
.04 PGA Touren:
17. - 20. april:
Ventura kan få en fin plassering

Kristoffer Ventura har 68 71 70 og er nr 29 før sisterunden søndag.

Det er 10 slag bak Joel Dahman som leder med tre slag.
Det er fire slag opp til en topp 10-plassering.  

HJEMMESIDE


14.04 PGA Touren:
17. - 20. april:
Corales Puntacana Championship
Puntacana Resort (Corales Golf Course)
Punta Cana, Dominikanske Republikk
Pott: $4.000.000

Her er Kristoffer Ventura med.  

HJEMMESIDE




UKE 15



Rory McIlroy

14.04 PGA Touren:
10. - 13. april:
Den villeste turneringen jeg har sett

For en søndag!

Det svingte fra det første hullet. Her fikk Rory McIlroy en dobbelbogey.

Justin Rose hadde 10 birdier på sin 66-runde.

Viktor Hovland hadde koppsnurr for albatross på det 15. hulletn og holdt på å kopiere albatrossen fra Gene Sarazen fra 1937.

Rory pushet en kort wedge ut til høyre på det 13. hulet: Dobbelbogey. Han pushet også ut en wedge på det 18. hullet ut i høyre bunker. Misset en meterputt: Omspill med Justin Rose.

Her spilte begge fantastisk. Justin misset sin birdieputt fra tre meter.

Rory satte i sin fra en snau meter og har nå vunnet alle de fire store Major-turneringene. Endelig.

Ludvig Åberg var i delt ledelse etter 16 hull. Men en treputt på det 17. hullet og bunkerslag, pitch og tre putter på det siste hullet, trippekbogey ga til slutt "bare" en 7. plass.

Bryson Dechambeau hadde tatt tre slag på McIlroy etter to hull og ledet med ett slag. Men han sprakk opp med en 75-runde og ble nr 5 sammen med Sungjae Im.

Scottie Scheffler er alltid med der opp, men han hadde ikke sin beste dag selv om han skrapte sammen en 69-runde søndag for å bli nr 4.

Patrick Reed satte i innspillet på det 17. hullet. Ballen landet, spratt en gang og førstespretten gikk rett i boksen akkrurat som en basketball i kurven etter et vellykket skudd. Dett sikret 3. plassen.

For en turnering. Jeg har sett og kommentert hundrevis av turneringer, men dette var det råeste og villeste jeg har sett.

Da jeg selv var på Augusta i 1996 var det også dramatisk da Greg Norman (78) ga fra seg en 6 slags ledelse til Nick Faldo (67) på sisterunden. En sprekk av Greg Norman som satt (sitter) langt inne i hans hukommelse som et mareritt den dag i dag. Det var så vidt jeg klarte å slå scoren hans siste dag da jeg spilte banen dagen etter. :-)

Mer om der her: Min runde på Augusta slag for slag med morsomme anekdoter.

Les mer på PGA Tourens hjemmeside om denne ville turneringen.

OPPSUMMERING fra søndagens avslutning.

Hjemmeside

LEADERBOARD fra Masters

Her er bred forhåndsomtale av turneringen: Les mer




Viktor Hovland

13.04 PGA Touren:
10. - 13. april:
Dårlig flyt da to mann imponerte på Augusta

Viktor Hovland uten press søndag.

Det ble ikke den dagen vi håpet på. Viktor startet bra, men slo et par dårlige slag og hadde heller ikke særlig flyt. Det ble 73 og en delt 14. plass før søndagsens avslutning. Her kan han spille med lave skuldre og komme opp med en virkelig bra runde hvis han får flyt. Han har slagene inne til å gjøre en virkelig god runde. Han er 9 slag bak Rory McIlroy.

Rory McIlroy startet med 6 treere! Han stakk fra feltet, men roet seg litt etter hvert. Bryson DeChambeau åpnet runden med en mosterputt og avsluttet runden med nok en monsterputt. Det reddet spenningen. Han er bare to slag bak Rory.

Corey Conners er fire slag bak.

To mann er 6 slag bak, og fire mann er 7 slag bak. Men det blir nok en kamp mellom de fire første hvis ingen av de andre kommer opp med en kanonrunde samtidig som de i toppen møter litt motgang.

LEADERBOARD fra Masters

Her er bred forhåndsomtale av turneringen: Les mer

12.04 PGA Touren:
10. - 13. april:
Solid av Hovland - er med i tetstriden med sitt gode spill på Augusta

Viktor Hovland under 70.

Selv med to avsluttende bogeyer var Viktor Hovland fornøyd med runden sin og spillet sitt da han kom inn.

Med 71 69 var han nr 10 like før andrerunden var ferdig. Han hadde 6 birdier fredag.

Som nevnt nedenfor imponerer de to beste i verden fortsatt.

Men det gjorde også Justin Rose som vi skrev nedenfor. Han falt av (selvsagt) etter den gode førsterunden. Men at han skiulle spille så bra som 71 og beholde ledelsen, var kanskje i overkant. Han putter godt og kommer opp med overraskende mange gode slag. Imponerende.

Bryson DeSchambeau imponerer også. Han har hatt god flytt så langt.

LEADERBOARD fra Masters

Her er bred forhåndsomtale av turneringen: Les mer

11.04 PGA Touren:
10. - 13. april:
Bra av Hovland på en ikke helt perfekt dag på Augusta

Viktor Hovland kjempet bra.

Han var to over etter ni hull, men kjempet bra på de siste ni som gikk unna på 33 slag og 71 totalt. Det er en delt 11. plass sammen med 15 andre spillere.

Justin Rose kom opp med en 65-runde. Den var berde enn han er. Hans slagreportoar tilsier at han faller av fredag etter høy sannsynlighet.

De to beste i verden Rory McIlroy og Scottie Scheffler imponerte stort og kan komme til å dominere denne turneringen. Selv om Rory hadde dobbeltbogeyer både på 15 og 17 på sin vei mot 72 slag.

LEADERBOARD fra Masters

Her er bred forhåndsomtale av turneringen: Les mer

07.04 PGA Touren:
10. - 13. april:
Masters Tournament
Augusta National Golf Club
Augusta, Georgia
Pott: $20.000.000 (noe rundt der, kanskje litt mer)

Her er Viktor Hovland med med. Dette er årets høydepunkt for mange golfinteresserte.  

Her er bred forhåndsomtale av turneringen: Les mer

HJEMMESIDE


UKE 14



Kris Ventura

06.04 PGA Touren:
3. - 6. april:
Kris Ventura med minste mulig margin i Texas
Kristoffer Ventura har spillet inn, men er ute.

Han spilte forrykende på de siste 9 denne uken også. Men også denne uken til ingen nytte. Han ble nr 67. Det var 65 mann som gikk videre.

To bogeyer blant dem som lå på plassen foran ville gikk helgespill, men slik ble det ikke.

Brian Harman leder med tre slag før siste runde.

HJEMMESIDE


04.04 PGA Touren:
3. - 6. april:
Beskjeden innledning av Kris Ventura i Texas
Kristoffer Ventura med variert kost.

Han var nr 103 etter første runde etter 74 (+2). Han traff bare 9 greener og var ikke særlig god rundt greenene. Tre birdier og fem bogeyer.

Da blir det tungt. Han må få opp dampen for å klare cutten og gå under 70 fredag for å være med videre.

HJEMMESIDE

31.03 PGA Touren:
3. - 6. april:
Valero Texas Open
TPC San Antonio (Oaks Course)
San Antonio, Texas
Pott: $9.500.000

Her er Kristoffer Ventura med.  

HJEMMESIDE


UKE 13

29.03 PGA Touren:
27. - 30. mars:
Kanonasvlutning av Ventura!

Men til ingen nytte.

Kristoffer Ventura spilte de siste 8 hullene lørdag morgen etter uværet fredag. Han fikk fire birdier og kvitterte for en solid 67-runde. Men med +1 misset han cutten med fire slag.

Det ga imidlertid litt selvtillit før neste turnering.

Scottie Scheffler tok ledelsen med -11 etter en 62-runde fredag formiddag. 

Etter regnværet blir det våt bane og høyst sannsynlig meget lave scorer lørdag på Moving Day.

HJEMMESIDE med resultater.

27.03 PGA Touren:
27. - 30. mars:
Dette var svakt Ventura!

Kristoffer Ventura rotet i innledningnen.

Han lå OK an etter 6 hull på -1. Så kom det tre bogeyer på de neste 9 hullene. Katastrofen kom på det siste hullet hvor han hadde bunkerlag og tre putter for en dobbelbogey og +4 på kortet. Da har han ikke mange bak seg på listen.

Det blir ikke noe helgespill hvis han ikke kommer opp med en kjemprunde fredag i siste ball hvor greenene er oppgåtte og vanskelige å putte på.

Han må nok gå på 65 eller 66 for å klare cutten. Litt avhengid av været. Det ser mørkt ut med tanke på å klare cutten.

HJEMMESIDE

24.03 PGA Touren:
27. - 30. mars:
Texas Children's Houston Open
Memorial Park Golf Course
Houston, Texas
Pott: $9.500.000

Her er Kristoffer Ventura, Scottie Scheffler og Rory McIlroy med.  

HJEMMESIDE


UKE 12



Viktor Hovland

23.03 PGA Touren:
20. - 23. mars:
Fantastiske Viktor Hovland
 
Det er bare å bøye hatten.

For en avslutning. Han var tre slag bak da han skulle spille inn på det 16. hullet. Så dro han til med en birdie mot Justin Thomas' bogey. Ett slag bak. Justin Thomas var 0,8 cm fra å få sin birdie på det 17. hullet.

Viktor Hovland fikk en flott birdie på det 17. og ledet plutselig med ett slag. Thomas fikk bogey på det siste hullet. Dermed kunne Viktor safe inn en bogey for å vinne med ett slag.

Fantastik spilt, men enda mer imponerende var hvordan han taklet dette oppe i skolten sin.

Vi bøyer hatten og bukker.

Flott levert for hans 7. seier på PGA Touren.

Kris Ventura fikk det ikke helt til og endte langt bak etter 75 søndag.

HJEMMESIDE


23.03 PGA Touren:
20. - 23. mars:
Delt ledelse før siste runde for Viktor Hovland i Florida
  
Kris Ventura sviktet på Moving Day.

Me den solid spilt runde på 69 slag er Hovland i delt ledelse før siste dag.

Kris Ventura hadde ikke dagen. Men han har gode muligheter til å avansere søndag. Bare 8 greentreff og svak putting ga en 76-runde. Han har bare fire spillere bak seg.

HJEMMESIDE





21.03 PGA Touren:
20. - 23. mars:
Norsk storeslem i Florida
  
Fra helvete til himmel på en uke. That is golf.

Det skal ikke så mange svake runder til før fansen mener det ser bekmørkt ut. Heldigvis er golfen av en slik art at ting kan snu fort. En floskel? Ja, men en sannhet fra tidene morgen.i dette spillet.

Viktor Hovland landet en 67-runde fredag formiddag under gode forhold tidlig på dagen. Med 70 67 ledet han da han kom inn, men det var da flere gode spillere som skulle ut på ettermiddagen. Han traff bare 10 av 18 greener. Da er du god når du signerer for -4 på scorekortet.

Kristoffer Ventura åpnet med en bogey på det 9. hullet, hans 18. på førsterunden som han ikke fikk spilt ferdig torsdag.

Det var tungt å starte på +2. Han spilte prikkfritt på andrerunden og var fem under med fem birdier på fredagens runde. Da var han på 11. plass. Men så kom det en bogey på det siste hullet. Han slo ut i røffen til høyre og måtte bare slå seg tilbake i spill for en klassisk bogey med utgangspunktet han hadde etter driven. Dermed var han nr 22 da han kom inn. Fint plassert i feltet og helgespill og avansement på rankingen. Sannsynligvis.

Hans 67-runde inneholdt mye god putting. Han satte i flere lange putter. Fra 3, 3, 4 og13 meter på de siste 9. Han senket fra 1,5, 10 og 16 meter på sine første 9.

Snakk om hyggelige resultater for våre to på PGA Touren fredag! I forrige uke misset begge to cutten. 
 
HJEMMESIDE



21.03 PGA Touren:
20. - 23. mars:
Framgang for Hovland, Ventura litt etter i Florida
  
Ser vi lyset i tunnelen?

Hovland er nr 23 etter 70 (-1). Spillet var bedre enn det har vært i det siste. Han reddet noen fine par-putter, men var også kort i linjen på noen gode birdiemuligheter. Her er det muligheter!

Kristoffer Ventura var +1 etter 17 hull og spiller det siste hullet fredag morgen lokal tid. Da var han nr 78.

HJEMMESIDE


17.03 PGA Touren:
20. - 23. mars:
Valspar Championship
Innisbrook Resort (Copperhead Course)
Palm Harbor, Florida
Pott: $8.700.000

Her er Viktor Hovland og Kristoffer Ventura med.  

Kan de to reise seg etter missed cut i iforrige uke? Startfeltet er ikke like bra her som i 25 millioner dollars-turneringen The Players.

HJEMMESIDE


UKE 11



Rory McIlroy

17.03 PGA Touren:
13. - 16. mars:
Lett match i omspillet

Det er ikke lett å møte McIlroy i play off.

Rory McIlroy spilte solid i de tre hullene i ompsillet. Men han fikk lett mostand.

Han fikk en meget velspilt par på det 16. hullet, det lette par 5-hullet. J.J. Spaun fikk bare par.

På det 17. hullet slo Rory seg pent inn på greenen. J.J. Spaun slo ballen i vannet og endte opp med en dobbelbogey. Rory treputtet behersket for sin bogey og ledet med tre slag før stde siste hullet. Da var det i realtieten over.

Rory tok en stor seier.

HJEMMESIDE


15.03 PGA Touren:
13. - 16. mars:
To små oppturer

Golfsiden fikk rett!

Vi skrev at begge høyst sannsynlig ville spille bedre fredag enn den første dagen.

Ingen høyoddser. Det skal innrømmes.

Viktor Hovland forbedret seg fra 80 til 68. Han trente godt etter runden torsdag og fikk rettet opp mye etter den svake innledningen. Han fikk vist at han kan spille god golf. Det hjalp for selvtilliten før neste uke hvor både han og Kris Ventura skal spille.

Viktor Hovland var nr 144 på puttestatistikken på den første runden. På den andre var han nr 4! Det går opp og ned i golf - et godt gammelt golfuttrykk som har mye klokskap i seg.

Ventura forbedret seg fra 77 til 71 uten å overbevise.

Begge misset cutten med god margin.

HJEMMESIDE

14.03 PGA Touren:
13. - 16. mars:
Dette var leit

Viktor Hovland og Kristoffer Ventura blir ikke å se i helgen hvis ikke miraklenes tid ikke er forbi.

Starten var dårlig for Viktor Hovland, og verre skulle det bli. Han endte opp med 80 slag (+8) og er helt bakerst på resultatlisten. Statistikken viser at han var blant de aller dårligste ut fra tee, elendig på greenene og veldig svak på scrambling.

Nei, dette var svakt. Det svakeste vi har sett fra den kanten noens sinne.

Kristoffer Ventura lå OK an en stund. Men så gikk han fem over par på de siste seks hullene og endte på 77 slag.

Høyst sannsynlig vil begge de norske spille bedre runder fredag, men løpet ser ut til å være kjørt med god margin.

Viktor Hovland er 14 slag bak de tre i teten etter 18 hull.

HJEMMESIDE

13.03 PGA Touren:
13. - 16. mars:
Elendig start av Viktor Hovland

Viktor Hovland møtte veggen tidlig.

Han startet med to bogeyer. En treputt fra 13 meter, og så en bogey på et av de letteste hullene, par 5, ball i vannet, 6. +2 etter 2 hull. Så satte han i en birdieputt fra 10 cm etter å ha slått en wedge fra 65 meter nesten i hullet på det lette og korte 12. hullet. Hans tredje for dagen.Deretter reddet han har etter et svakt slag mot grenen på 13 par 3. Et elendig utslag på det neste krevde en dropp og straffeslag og dobbeltbogey. Tre over etter seks hull og tre over etter 10 hull. For en elendig start på turneringen.

Kristoffer Ventura går ut sist kl 19.47 torsdag.  
 
HJEMMESIDE


10.03 PGA Touren:
13. - 16. mars:
THE PLAYERS Championship
TPC Sawgrass (THE PLAYERS Stadium Course)
Ponte Vedra Beach, Florida
Pott: $25.000.000

Her er Viktor Hovland og Kristoffer Ventura med.  

Med 25 millioner dollar i potten er det uhyre viktg å klare cutten for å få gode rankingpoeng.

HJEMMESIDE


UKE 10



Viktor Hovland

07.03 PGA Touren:
6. - 9. mars:
Ny, elendig runde av Viktor Hovland

Viktor Hovland misset cutten.
Han spilte seg helt ut av det på de første hullene.

Han var 4 over etter 11. Da var løpet nesten kjørt. Han spilte fir under på de 7 siste hullene. Det var et lyspunkt.

Men til ingen nytte han misset cutten med ett slag.

LEADERBOARD 



06.03 PGA Touren:
6. - 9. mars:
Elendig runde av Viktor Hovland

Viktor Hovland fikk det ikke til.

Med +5 er han akterutseilt allerede etter den første runden i denne turneringen hvor det bare er med 72 spillere. Han var nr 55 før runden var ferdigspilt.

Det var en tøff bane, men Hovland ble helt avkledd. Svak putting og svakt småspill for øvrig hjelper aldri på scoren.

Dette var svakt.

Det var ingen lave scorer. Den beste var på -3 like før slutt torsdag.

LEADERBOARD 

06.03 PGA Touren:
6. - 9. mars:
Arnold Palmer Invitational presented by Mastercard
Arnold Palmer's Bay Hill Club & Lodge
Orlando, Forida
Pott: $20.000.000

Her er Viktor Hovland med. 

Han spiller ut 15.55 torsdag med Hideki Matsuyama i ballen bak Scottie Scheffler og Ludvig Åberg.

LEADERBOARD 

HJEMMESIDE


UKE 9

03.03 PGA Touren:
27. - 2. mars:
Kris Ventura med svak avslutning

Kris Ventura sviktet siste dag.

Han gikk fem over par på de første ni hullene. Da var løpet kjørt med tanke på en god plassering. De siste ni ble bedre på -2. Dermed ble det en 56. plass - 21 plasser ned fra lørdag.

Han falt 6 plasser på rankingen til ne 62. Viktor Hovland falt ni plasser til 121. plass på rankingen.

På verdensrankingen er nå Viktor Hovland nr 15. Kris Ventura er nr 194 ned tre plasser fra forrige uke.

LEADERBOARD

02.03 PGA Touren:
27. - 2. mars:
Kris Ventura med bra Moving Day

Kris Ventura gikk på 67 (-4) og avanserte bra. Med en god runde søndag blir det et byks oppover på rankingen.

Han er nr 35 før søndagens rund. Hans starttid er 16.50. Han spiller med Ricky Castillo som også kom fra Korn Ferry Touren i fjor.

Ventura har fortsatt en del å gå på på nærspillet.

LEADERBOARD

01.03 PGA Touren:
27. - 2. mars:
Kris Ventura besto prøven

Kris Ventura hadde kniven på strupen.

Etter 9 hull lå han 2 slag bak cut-grensen.

Menn han klarte to birdier på de siste 9 og sikret en par 5 på det siste hullet med safe spill.

Dermed ble det helgespill på det siste slaget.

HJEMMESIDE

27.02 PGA Touren:
27. - 2. mars:
Fin start av Kris Ventura i Florida

Kris Ventura fortsetter det gode spillet.

Han åpnet med 67 (-4) og er nr 28 etter den første dagen.

Jake Knapp åpnet med 59 (!) og leder med fire slag på den lettscorete banen. 

HJEMMESIDE

24.02 PGA Touren:
27. - 2. mars:
Cognizant Classic in The Palm Beaches
PGA National Resort (The Champion Course)
Palm Beach Gardens, Florida
Pott: $9.200.000

Her er Kris Ventura med.

Kan han koke sammen fire veldig gode runder? Hans beste spill er helt topp, men det har sviktet litt noen ganger som har hindret ham i det helt store. Men bevares. Han spiller god golf for tiden.  

HJEMMESIDE


UKE 8

24.02 PGA Touren:
20. - 23. februar:
Årets flakseseier

Kris Ventura med solid avslutning.

På det andre omspikkshullet slo Brian Campbell out of bounds. Det vil si han traff et tre og spratt inn på banen igjen. Makan til griseflaks. Andreslaget fram til 62 meter på par 5 hullet.

Langtslående Aldrich Potgieter hadde bare en jernkølle inn mot hullet fra 180 meter. Han slo et svakt slag for kort og havnet i bunkeren. Campbell slo seg inn til en snau meter. Potgieter slo et bra bunkerslag til halvannen meter.

Den puttenn slo han elendig. Han trakk den rett til venstre fordi han ikke klare å beholde roen og rytmen ii putting stroke'et.

Campbell satte sin putt sikkert i hullet. Kona ble glad. Årets flakseseier.

Kris Ventura avsluttet med 67 og en 25. plass dermed klatret han fem plasser til en 56. plass på rankingen. Viktor Hovland er nr 112.

HJEMMESIDE



22.02 PGA Touren:
20. - 23. februar:
Kris Ventura klarte ikke å følge opp

Men spillet hans er temmelig solid. Dette kan bli en bra turnering.

Med 64 71 er han nr 18 etter to runder. Han traff 12 greener. Når ikke puttingen var av det skarperste slaget, tapte han slag til feltet.

Banene er ganske lett. Derfor er ikke en runde på par særlig bra. Bare tre mann blant dem som klarte cutten hadde svakere runder enn Kris Ventura fredag. Alle tre på 72.

Vi får håpe at Moving Day blir en god norsk dag.

HJEMMESIDE




21.02 PGA Touren:
20. - 23. februar:
Fantastisk spill av Kris Ventura

Kris Ventura imponerer.

Han startet bra med to under etter tre. Han ble fem under etter 9. Så misset han marginalt gode birdiemuligheter på 10, 11, 12 13 og 14 (banens fem første hull). Men så dro han til med tre birdier på rad og ledet alene på 18. tee - hull 9 - par 3.

Her slo han langt ut til høyre omtrent 20 meter. Andreslaget slo han til 9 fot. Den 3-meteren slo han dårlig og fikk bogey. -7 og 64 slag.

Men du verden for en runde! I delt ledelse etter første dag. Ikke bare det.

Men spillet hans var så solid!

Han traff 12 av 13 fairwayer! Traff 16 greener!

For en speller!

Jeg møtte Kristoffer Ventura innendørs på ToppGolf/Haga dagen før han giftet seg for tre uker siden.  Det jeg så da han slo slag noen slag i nettet, var en eventurlig god rytme. Det ser ut til at han har tatt den med seg utendørs.

HJEMMESIDE


17.02 PGA Touren:
20. - 23. februar:
Mexico Open at VidantaWorld
VidantaWorld
Vallarta, Mexico
Pott: $7.000.000

Her er Kris Ventura med.  

Fin mulighet til å krabbe oppover på rankingen.

HJEMMESIDE


UKE 7



Ludvig Åberg

17.02 PGA Touren:
13. - 16. februar:
Fantastisk spill av Ludvig Åberg

Litt av an avslutning.

Det startet så bra med en livsviktig par-putt på det første hullet fra 4 meter. Den ga et fint moment for videre spill. Et har bogeyer tidlig på runden gjorde at Ludvig Åberg var litt ute av det. Men så spilte tre birdier på rad på de litt tøffe hullene 13,14 og 15. Da var han helt med igjen ikke minst fordi alle i teten plutselig fikk bogeyer samtidig.

Maverick McNealy hadde en fantomrunde på gang. Han misset en lett biride-putt på det 12. hullet og en kort eagle-putt på det 13. hullet. Likevel var han 9 under etter 13. Men så fikk han en bogey på det 14. hullet. Dermed var flyten i fantomrunden brutt. Han misset birdie-putten på det siste hullet. Han måtte ta til atkke med andreplassen.

Dermed var det duket for Ludvig Åberg.

Han fikk en birdie på det siste hullet etter to putter gra greenkanten. Den avgjørende putten var snaue to meter. Den satt midt i.

Hans ukompliserte svingteknikk vil gi Ludvig Åberg mange gleder framover. Viktor Hovlands teknikk er for tiden mye mer krevende og sårbar. Han arbeider med saken, men det ser ut til å være mye å ta tak i.

Dermed tok han sin andre seier på PGA Touren og gikk opp i ledelsen på FedEx-cupen.

Kris Ventura er nr 61. Viktor Hovland er nr 98, men ikke blant de 100 beste etter neste ukes turnering i Mexico. Han skal ikke spille før på Bay Hill 6. - 9. mars. Da er han neppe blant de som får beholde kortet sitt på touren for neste år.

Han bør spille flere turneringer og ikke ta golfen så alvorlig. Da kan resultatene komme av seg selv.

Hvis han legger ned mye arbeid i småspillet.

FULL RAPPORT

LEADERBOARD

HJEMMESIDE



Viktor Hovland

15.02 PGA Touren:
13. - 16. februar:
Svak dag med mye motflyt for Viktor Hovland

Viktor Hovland ille ute.

Startet svakt på andrerunden med tre bogeyer på de fem første. Men det ble dessverre ikke bedre. Hans tilsynelatende gode driver endte opp med så vidt å rulle ut i sanden.

Ut i sanden rant også scoren. Han misset cutten med ett slag til slutt.

Det sviktet mest på og rundt greenene. Her må det øves.  

LEADERBOARD

HJEMMESIDE

14.02 PGA Touren:
6. - 9. februar:
Hvorfor 73 var en god runde for Viktor Hovland

Viktor Hovland ligger godt an til en god plassering. 

Mange slet under vanskelige scoringsforhold på Torrey Pines torsdag. Sepp Straka, som vant nylig, hadde 78. Jordan Spieth og forrige ukes suverene vinner Thomas Detry hadde 76.

Viktor Hovland hadde gode driver, men slet litt rundt greenene. Men det var mye godt som skjulte seg i 73-runden som ga en 20. plass etter første dag.

Det er bare 72 mann med i turneringen. Omtrent som i en vanlig LIV Golf turnering. PGA Touren har lært mye av nykommeren LIV Golf. En liga som tradisjonsbundne og konservative golfspillere nærmest er programforpliktet til å hate.

Litt som Tesla-eiere som nå blir beskyldt for å være nazister. Uten sammenligning for øvrig.

Joda, runden til Viktor var lovende. Det er viktig å drive godt på denne banen hvor røffen er røff i det våte været. Med orden på nærspillet kan dette bli skikkelig bra.

Dette kan blir bra. Men golf er golf.

LEADERBOARD

HJEMMESIDE


10.02 PGA Touren:
13. - 16. februar:
The Genesis Invitational
Torrey Pines Golf Course (South Course)
San Diego, California
Pott: $20.000.000

Her er Viktor Hovland med.  

HJEMMESIDE


UKE 6

10.02 PGA Touren:
6. - 9. februar:
Middels avslutning

Kristoffer Ventura viser solid spill, men ikke helt i toppklasse.

Det ble 70 (-1) på avslutningsrunden. Det førte til en 49. plass. Med det falt han 8 plasser på rankingen til en 43. plass.

Belgiske Thomas Detry tok sin første seier i overbevisende stil. Han ledet med 5 slag før siste runde. Han ble litt presset underveis. Daniel Berger rvar bare to slag bak etter 15 hull. Men da Thomas Detry tråkket til for fullt og avsluttet med fire strake birdier, vant han med hele 7 slag til slutt.

Full rapport

LEADERBOARD  

HJEMMESIDE



09.02 PGA Touren:
6. - 9. februar:
Ingen topplassering denne gangen

Kristoffer Ventura klarte cutten, men Moving Day gikk i feil retning.

Han fikk en birdie og avsluttet med par på de to siste hullene på andrerunden som ble avsluttet lørdag morgen. Det har vært intense dager de siste 10 dagene med bryllup i Olso forrige lørdag, reiser og tidlig opp lørdag for å avslutte andrerunden.

Han håper på en bra runde søndag i uthvilt tilstand. På tredjerunden innledet han med to bogeyer, men klarte å komme tilbake på par=71. Dermed falt han 18 plasser nedover på listen ril en 52. plass før siste runde. Det er tre slag opp til en topp 30 plassering.

Belgiske Thomas Detry leder med fem slag på danske Rasmus Højgaard, Daniel Berger, Jordan Spieth og Michael Kim  før siste runde.

LEADERBOARD  

HJEMMESIDE


07.02 PGA Touren:
6. - 9. februar:
Fin start for den nygifte i Arizona

Kristoffer Ventura med solid åpning.

Han giftet seg i Oslo rådhus sist lørdag. Torsdag spilte han solid golf på -2 (70) og ligger på en 27. plass. Hans putter kunne vært hetere. Innspillene burde vært nærmere. Han var nemlig meget god ut fra tee.

Det er fem slag opp til Wyndham Clark i toppen av listen.

LEADERBOARD  

HJEMMESIDE

03.02 PGA Touren:
6. - 9. februar:
WM Phoenix Open
TPC Scottsdale (Stadium Course)
Scottsdale, Arizona
Pott: $9.200.000

Her er Kristoffer Ventura med etter at han giftet seg i Oslo sist lørdag.  

HJEMMESIDE


UKE 5

03.02 PGA Touren:
30. - 2. februar:
Viktor Hovland med motflyt og en kald putter - Rory suveren

Viktor Hovland viste bra spill, men klarte ikke å score.

Mange lip outs og litt smårufs ga en 70-runde og delt 22. plass med 10 andre.

Rory McIlroy var suveren mot slutten og subbet inn 3,6 millioner dollar.

Viktor rasket med seg anslagsvis et par millioner kroner for bryderiet denne uken. Nøyaktig beløp var ikke klart i skrivende stund natt til mandag.

Tillegg 03.02: Han fikk 158.272 dollar. Han e rnå nr 77 på rankingen. Kris Ventura er nr 43.

Gå til PGAs hjemmeside for full rapport nå denne kommer etter at dette ble skrevet.

Oversikt

LEADERBOARD



02.02 PGA Touren:
30. - 2. februar:
Viktor Hovland med iskald putter - gode briter i vind og regn

Viktor Hovland kan få en god score selv med mange dårlige slag.

Det var bemerkelsesverdig at spillere fra de britiske øyene gjoprde det så bra i vind, kulde og regn.  Det var hjemmebanevær for dem. Både Rory McIlroy, Shane Lowry og Justin Rose kom opp med knallgode runder. Østerikenen Sepp Straka er heller ikke uvant med dårlige spilleforhold. Disse fire er øverst på listen før siste runde. Tom Kim, Korea og Cam Davis, AUS, deler fjerdeplassen med Justin Rose.

Viktor Hovland bommet seks temmelig korte putter hvorav ingen var spesielt vanskelige. Han er på 21. plass etter 73 lørdag og 8 slag bak ledende Sepp Straka. Viktor hadde mange gode muligheter til å få en skikkelig god score selv om han slo en del svake slag. HAn var god till å scrable bortsett fra de seks ganske korte puttene han bommet på. Han burde i hvert fall satt i fire av dem. Da hadde han vært helt med der oppe.

LEADERBOARD



01.02 PGA Touren:
30. - 2. februar:
Viktor Hovland kom fint ut av det fredag selv uten the best ball striking

Det var ikke like bra som første dag på Pebble beach.

Han hadde 70 slag på Spyglass Hill fredag og er -9 totalt. Det er ikke langt opp til toppen av listen.

Det vil si; Sepp Straka er på -14. To mann er op -11. Fem mann er på -10. Så kommer på 9. plass fire mann deriblant Viktor Hovland.

De to siste rundene går på Pebble Bech. Den banen kjenner Viktor som sin egen bukselomme. Det var her han vant US Amateur i 2018 og ble nr 12 i US Open som amatør året etter.

Selv om spillet hans er skjørt, kan dette bli en bra plassering. Han sier selv at han ikke er helt komfortabel med måten han spiller på for tiden. Men etter runden fredag fortalte han at han var fornøyd med å redde seg inn til en -2 runde når spillet ikke satt som han ønsket seg.

LEADERBOARD


31.01 PGA Touren:
30. - 2. februar:
Knallstart av Viktor Hovland

He is back.

Med -7 og 65 på Pebble Bech fikk Viktor en god start. Viktigere var det at spillet var så bra. Et par korte putter kunne ha godt i i tillegg. Men du verden så mange fine slag han slo.

Det var gøy å se.

Kanskje var det tipset om å svinge roligere tilbake inspirert av An som gjorde susen? Med litt roligere baksving får man bedre tid til å gjøre oppgavene, rytmen blir gjerne bedre og man slapper mer av slik at også balansen får en opptur.

Fredag er det Spyglass Hill er en vanskeligere bane. Hvis været blir dårligere betyr det at scorene fyker i været.

Smilet er tilbake, bevegelsen i svingen ser bedre ut og puttingen ser ut til å fungere.

Dette kan bli skikkelig bra.

LEADERBOARD

HJEMMESIDE

27.01 PGA Touren:
30. - 2. februar:
AT&T Pebble Beach Pro-Am
Pebble Beach Golf Links, California
Pott: $20.000.000

Her er Viktor Hovland med. Kristoffer Ventura er i Oslo for å gifte seg, men spiller i neste ukes Waste Management, den bråkete turneringen i Arzona.

HJEMMESIDE


UKE 4

26.12 PGA Touren:
22. - 25. januar:
Vendepunktet

Kristoffer Ventura med imponerende prestasjon.

Med rundene 68 73 71 71 endte Ventura på en imponerende fjerdeplass bare delt med Sungjae Im, Korea. Harris English vant med ett slag foran Sam Stevens som igjen var ett slag foran Andrew Novak.

Dette var viktig for Venturas karriere. Han rykket opp 92 plasser til 32. plass på FedEx Cup'en. Viktor Hovland er nr 111.

Golfspillere lever ikke av knapper og glansbilder. Derfor var det godt å subbe inn over 4 millioner kroner for fjerdeplassen.

Men aller viktigst var det at dette ga selvtillit. Nå vet han at han kan holde hele veien på dette nivået.

Gratulerer til Kristoffer Ventura!

Dette var gledelig. Og dette har vi ventet på.

Oppsummert - om seieren til Harris English.

LEADERBOARD

HJEMMESIDE




25.12 PGA Touren:
22. - 25. januar:
Bra av Ventura

Kristoffer Ventura setter preg på turneringen.

Han er på en flott 8. plass før siste runde lørdag. Det blir spennende i avslutningen.

LEADERBOARD

HJEMMESIDE



24.12 PGA Touren:
22. - 25. januar:
Bra av Ventura

Kristoffer Ventura nr 12 med fem hull igjen å spille natt til fredag. Han holdt inn.

Kris Ventura er nr 7 halvveis etter en vindfull fredag i California. Han har 68 73. Det var tungt tfor mange fredag i den sterke vinden.

LEADERBOARD

HJEMMESIDE

23.12 PGA Touren:
22. - 25. januar:
Bra start

Kristoffer Ventura gjorde jobben på den lette banen. 

Han startet med 68 (-4) og fem birdier. De spiller på nord- og sydbanen på Torrey Pines. En av rundene spilles på nordbanen fordi da rekker å spille med fullt startfelt med tanke på lyset på denne tiden av året. Kristoffer Ventura er nr 18 sammen med 10 andre etter den første runden. Fredag er det nordbanen som står for tur. Klarer han å gå på par eller bedre, er det en bra prestasjon.

Av de 17 som er foran Ventura etter åningsrunden er det bare tre mann som spilte på den vanskelige sydbanen. 

Svenske Ludvig Åberg imponerte med sin 63 slag også det på nordbanen. Den som kanskje imponerte mest var likevel Danny Walker som hadde 65 på sydbanen. 

LEADERBOARD

HJEMMESIDE

20.12 PGA Touren:
22. - 25. januar:
Farmers Insurance Open
Torrey Pines Golf Course (South Course)
San Diego, California
Pott: $9.300.000

Her er Kristoffer Ventura med. 

HJEMMESIDE


UKE 3

20.12 PGA Touren:
16. - 19. januar:
Grei avslutningsrunde ispedd himmel og helvete
Kristoffer Ventura er på scoringslisten.

Dett så lovende ut innledningsvis. Han fikk HOL IN ONE på sitt fjerde hull for dagen og fulgte opp med en birdie på det sjette hullet. Men så kom det en dobbelbogey 5 på det åttende hullet. Og en ny dobbelbogey 5 på det 15. hullet (hull nr 6). Han avsluttet med to birdier. Det smakte godt!

Himmel og helvete på samme runde med andre ord.

Til slutt ble det en 58. plass.

Han var svak på scrambling og presisjon fra tee-stedene. Puttingen var ikke av beste merke. Men innspillene mot greenene var veldig bra.

Sepp Straka, Østerrike, (70)  klarte å holde hodet kaldt og vant med to slag foran Justin Thomas (66).  

Alle etter nr 50 fikk rundt 20.000 dollar. Ventura fikk 19.712 dollar.

Han er nr 124 på FedEx Cup-listen. Han tapte 42 plasser på de to dobbeltbogeyene.

Viktor Hovland er nr 87 på listen.

HJEMMESIDE med resultater





19.12 PGA Touren:
16. - 19. januar:
Det så så bra ut, men så kom kringla
Kristoffer Ventura var på vei mot noe stort.

Han var 8 under par etter 17 hull, men så raknet det fullstending.

Han fikk en kringle, snømann, oktuppel 8'er på det siste hullet! Helt utrolig. Han lå høyt oppe på listene - rundt nr 20. Men med 8 slag på nr 18 ble det 68 og neglebiting i klubbhuset med tanke på cutten.

Heldigvis raknet det for en del andre også slik at Kris Ventura får være med på den siste runden og tjene litt penger.

Han hadde 72 på denne banen torsdag der hvor turneringen avsluttes søndag.

Sepp Straka, Østerrike, leder med 4 slag før siste runde - 14 slag foran Ventura.

HJEMMESIDE med resultater




18.12 PGA Touren:
16. - 19. januar:
Som ventet ble andrerunden bedre for Kris Ventura i California
Kristoffer Ventura har håp om å klare cutten som går etter tre runder.

Han spilte på en mye lettere bane fredag. Lørdag spiller han på den banen som trolig er den aller letteste banen. Han må nok gå 6-7 under for å klare cutten. Men det er vanskelig å beregne cutten når det spilles på tre så ulike baner og vi ikke kjenner til værmeldingen.

Ventura er på -5 etter 72 67. To mann er på -16.

HJEMMESIDE med resultater



17.12 PGA Touren:
16. - 19. januar:
Tung start for Kris Ventura i California
Kristoffer Ventura startet på den klart vanskeligste banen. 

Han gikk rundt på 72 slag - på banens par. Han spilte på den vanskeligste banen. Men han må trolig gå rundt 10 under par på de to neste rundene for å klare cutten.

Blant de 39 som gikk på par eller dårligere var det 31 som spilte på den vanskeligste banen!

Ventura hadde en 7'er på et par 5 hull. Med en birdie der hadde han vært 50 plasser høyere enn den 116. plassen har ligger på etter den første runden.

HJEMMESIDE med resultater



16.12 PGA Touren:
16. - 19. januar:
The American Express
Pete Dye Stadium Course
La Quinta, California
Pott: $8.800.000

Her er Kristoffer Ventura med. 

Vi får håpe at de tre banene passer ham bra.

HJEMMESIDE med resultater


UKE 2



Nick Taylor

13.12 PGA Touren:
9. - 12. januar:
Vant i play off på Hawaii

Det ble meget jevnt i toppen.

Nick Taylor, Canada, fikk to birdier på de to omspillshullene. Nico Echavarria, Colombia, klarte ikke å svare på den andre.

Det var 15 mann innenfor 4 slag. Meget jevnt med andre ord.

FULL RAPPORT


12.12 PGA Touren:
9. - 12. januar:
Ustabilt av Kristoffer Ventura på Hawaii

Kristoffer Ventura misset cutten. Men på'an igjen i neste uke.

Han hadde 10 birdier og 71 69, men endte bare på par etter 36 hull. Da var han tre slag fra å klare cutten.

Spillet var for ustabilt. Spesielt svakt var det han preseterte inn mot greenen og rundt greenene.

Men det kommer en ny mulighet i neste uke i The American Express i California. Det kan være baner som paser ham bra. Men spillet må sitte også.

Før siste runde på Hawaii ledet J.J. Spaun på -13.

HJEMMESIDE med resultater.


10.12 PGA Touren:
9. - 12. januar:
Hawaii-golf av Kristoffer Ventura på Hawaii

Kristoffer Ventura med fargerik åpning. 

Han hadde 6 birdier etter 12 hull ved midnatt, Men tre bogeyer og en dobbel gjorde at han var et stykke ned på listen likevel. Hawaii-golf på Hawaii er helt greit, men la oss slippe unna de svake hullene og få enda flere birdier!

Etter 12 hull var spillepartneren Paul Peterson på -7 og ledet hele greia!

Oppdatering fredag morgen:
Det ble ikke som man kunne håpe etter 6 birdier. Han endte på 71 (+1) og sa selv etter runden at han hadde for mange dårlige slag og et par treputter.

Statistikken viser at spesielt innspillene til greenene ikke var gode nok. Når scramblingen heller ikke var av beste sort, er han nr 107. Han må trolig gå andrerunden på 67 eller bedre for å ha håp om å gå videre.

Spillemakkeren hans Paul Peterson leder på -6 sammen med fem andre.

HJEMMESIDE med resultater.



09.12 PGA Touren:
9. - 12. januar:
Sony Open in Hawaii
Waialae Country Club
Honolulu, Hawaii
Pott: $8.700.000

Her gjør Kristoffer Ventura comeback. 

Første mål er å klare cutten. Rapportene sier at han spiller bra. I hvert fall spilte han bra før jul. Men trening og konkurranse er to vidt ulike ting.

HJEMMESIDE med resultater.


UKE 1



Hideki Matsuyama

06.01 PGA Touren:
2. - 5. januar:
Sterk seier på ny rekord
Viktor Hovland falt ytterligere på listen siste dag.

Med 70 slag siste dag (-3) var det bare fire mann blant de 50 beste som hadde dårligere runder. Han falt fem plasser til siste dag og ble nr 36. I fjor ble han nr 22. Det var 50 mann som fullførte denne no-cut turneringen.

Hideki Matsuyama spilte bra. Fenomenal putting og fantastiske innspill til greenene førte til -35. Det er ny rekord på PGA Touren. Nr 2 ble Collin Morikawa på -32. Ikke dårlig det heller.

Viktor Hovland landet på -15 på den lettscorede banen.

36. plassen ga ove ren million kroner i premie. Hideki Matsuyama fikk 3,6 millioner dollar.


LEADERBOARD
 
 
 
05.01 PGA Touren:
2. - 5. januar:
Svak runde på 68 (-5) av Viktor Hovland på Hawaii på Moving Day
Viktor Hovland falt ytterligere på listen.

Det er ikke ofte at enn runde på 68 (-5) blir stemplet som svak. Men når bare 19 av de 59 i startfeltet er svakere, blir karakteristikken riktig.

Statistikken viser tydelig at Viktor Hovland har et stykke å gå for å kunne hevde seg i toppen.

Apropos å gå.

Han halter seg rundt med en brukket lilletå. Det er ingen fordel med tanke på scoren.

Han er upresis med drivene. Han treffer for få greener. Disse to elementene har selvsagt en sammenheng. Det er ikke lett å treffe greenene fra røffen.

I statistikken rundt greenen har han bare to mann bak seg. Det er oppsiktsvekkende.

Han falt to plasser til en 31. plass før siste runde. På en så lett bane er det små muligheter for å avansere veldig mye på sisterunden. Det ser vanskelig ut til å komme topp 20. Da må han ha en kanonrunde.

Men massevis av penger blir det likevel i denne 20 millioner dollars turneringen.

En annen som sliter i turneringen er Brian Harmon. Mange vil huske hans fantastiske putting da han vant The Open i 2023. I rapporten het det: "Outstanding putting over four virtually error-free rounds saw the 36-year-old home by six strokes to lift the Claret Jug."

På Hawaii er han helt sist på puttestatistikken!

Viktor Hovland blir ikke med på neste ukes turnering på Hawaii. Han skal trene. Men han stiller opp i Dubai 16. - 19. januar sammen med blant andre Rory McIlroy, Jon Rahm, Tommy Fleetwood og Patrick Reed.

Men Kristoffer Ventura stiller opp på Hawaii i neste uke.

LEADERBOARD



04.01 PGA Touren:
2. - 5. januar:
Greit videre, men litt rusk for Viktor Hovland på Hawaii
Viktor Hovland et hakk bedre fredag.

Med to tidlige bogeyer var det godt gjort å ende på -4 (69).

Men på denne lette banen tapte han 6 plasser og er nr 29 før moving day.

Her må man ned på 65-66 for å hevde seg. Viktor må enda lavere for å avansere noe særlig på lørdagens runde. Gitt at det ikke blir storm.

HJEMMESIDE

03.01 PGA Touren:
2. - 5. januar:
Godkjent start av Viktor Hovland på Hawaii
Viktor Hovland hadde en glipp midt i runden, men kom pent fra det til slutt.

Viktor Hovland åpnet med 70 (-3). Det gir en 23. plass blant de bare 59 spillerne som får kjempe om 20 millioner dollar.

Han hadde dobbel på nr 11 og en enkel bogey på nr 12. Men seks birdier reddet runden til godkjent,

Tome Hoge leder på -9 på denne lettskårete banen.

Her mangler blant andre sju gode navn se Svensk Golf


HJEMMESIDE


02.01 PGA Touren:
2. - 5. januar:
The Sentry
Plantation Course at Kapalua
Kapalua, Maui, Hawaii
Pott: $20.00.000

En rik turnering uten Scottie Scheffler. Viktor Hovland har brukket lilletåa på høyre fot. Kan han spille? Han ble nr 22 i fjor. Chris Kirk vant i fjor. 

Viktor Hovland var -1 etter 6 hull torsdag kveld norsk tid.

Her mangler blant andre sju gode navn se Svensk Golf


HJEMMESIDE



















HIT har jeg ordnet 19-20 sesongen. Kan det strykes det som er under her?




UKE 1 2020



Justin Thomas gjorde det spennende på Hawaii

06.01 PGA Touren:
2. - 5. januar:
Det ble tre omspillshull i Tournament of Champions
 
Stor dramatikk.

På det 72. hullet ledet Justin Thomas med ett slag. Da hadde han hatt 6 birdier i løpet av 8 hull fra det 8. hullet. Xander Schauffele ledet før det 8. hullet med to slag og så ut som en vinner. På det 8. hullet - par 3 - nølte han lenge. Han brukte ett minutt og 58 sekunder fra han pegget opp ballen til han slo slaget sitt. Han tre-puttet, mens Justin Thomas fikk en grei birdie etter et godt utslag.

På det 72. hullet skulle Justin Thomas bare spille en liten spoon ut til høyre for så å spille et 80 meters lsag inn på greenen på par 5-hullet. Han duck-hooket i stedet dette slaget ut i buskaset og måtte droppe. Han bommet deretter en kort putt og fikk bogey og var da 14 under par sammen med Patrick Reed som hadde sneket seg rundt på 65 slag i vinden.

Dermed sto døren vidåpen for Xander Schauffele som lå trygt inne på greenen med en to-putt for å vinne.

Han treputtet. Tre mann i paly off.

Schauffele treputtet også på det første ekstrahullet - det 18. og var ute av dansen. To mann igjen.

På det andre hullethadde Patrick Reed en god mulighet, men han misset en kort puttt for å vinne.

Tredje gang de spilte det 18. hullet i play off duffet Justin Thomas andreslaget og hadde griseflaks som kom over buskaset og havnet i røffen med 80-90 meter igjen. Et flott slag deretter til en snau meter var meget bra.

Patrick Reed la sitt tredjeslag opp til en birdie-putt på 1 m 30 cm. Han bommet denne.

Dermed satte Justin Thomas sin putt rett i hullet og vant.

Nr 4 ble Patrick Cantlay med Rickie Fowler og Joaquin Niemann på slaget bak.

Deretter fulgte tre mann foran Jon Rahm på 10. plass. Rahm fikk ingen ting til på greenene og var pottesur da han kom inn.

Det hjalp lite på humøret at han misset en kort metersputt på det siste hullet før han kastet ballen i sinne ut i salaten for så å slenge putteren fra seg i frustrasjon. Ikke pent gjort av den temperamentsfulle spanjolen.

LEADERBOARD

Hjemmeside
 


05.01 PGA Touren:
2. - 5. januar:
Xander Schauffele  leder alene før siste runde i Tournament of Champions
 
Mange kan vinne.

Justin Thomas er ett slag bak, mens Gary Woodland er to slag bak Thomas.

Men på slaget bak Woodland ligger det sju mann på -7. Med en knallrunde søndag kan alle disse vinne. Det vil si en av dem.

Golfsiden satte opp bilde av Justin Thomas før den første runden fordi han ble ansett som favoritt. Holder det tipset?

LEADERBOARD

Hjemmeside
 



03.01 PGA Touren:
2. - 5. januar:
Nieman leder alene etter første dag i Tournament of Champions
 
Temmelig tett i toppen.

Joaquin Nieman leder på -7. Han er ett slag foran Justin Thomas. Matt Kuchar og Rickie Fowler følger på de neste plassene.

LEADERBOARD

Hjemmeside
 


02.01 PGA Touren:
2. - 5. januar:
Sentry Tournament of Champions
Plantation Course at Kapalua, Kapalua, Maui, Hawaii
Pott: $6.700.000
 
Bare fjorårets vinnere er med i denne turneringen.

Tiger Woods og Brooks Koepka velger å ikke være med. I fjor vant Xander Schauffele. Heller ikke Rory McIlroy og Justin Rose velger å være med.

Er Justin Thomas god nok til å vinne på Hawaii denne uken?

LEADERBOARD

Hjemmeside
 


UKE 50

To turneringer denne uken: Preidents Cup og QBE Shootout med Viktor Hovland (litt lenger ned på siden)

1)


Tiger Woods ledet sitt mannskap til seier etter en meget underholdende Presidents Cup-turnering

13.12 PGA Touren:
12. - 15. desember:
USA klarte å snu det etter å ha ligget under med 10-8 før singlene søndag i Presidents Cup
Det gikk veien for Tiger Woods' mannskap etter en meget god singeloppvisning søndag i Australia.

Golfsiden trodde på forhånd at dette skulle bli lett match for USA.

Med 8-4 i matchene ble det 16-14 i amerikansk favær til slutt.

Tiger ledet selv an med å vinne denn første matchen.

Slik gikk det i de enkelte matchene

Her er full rapport

Oversikt dag 2

LIVE SCORING


10.12 PGA Touren:
12. - 15. desember:
Dec 12 - 15
Presidents Cup
Royal Melbourne GC, Melbourne, Victoria, Australia
 
USA vant sist og vil trolig vinne overlegent i år også.

HJEMMESIDE MED ALL INFO

 




Viktor Hovland spiller sammen med Matthew Wolff fredag - søndag

2)


16.12 PGA Touren:
13. - 15. desember:
Fin avslutning av Hovland/Wolff i Florida
 De hadde en fin runde, men puttinngen var for svak.

Puttingen første dag var ikke bra. Med 65 slag i scramble lå de siste. Lørdagens 65-runde i greensome foursome (begge slår ut og den beste blir valgt for videre spill annethvet slag) var god. Sisterunden på 60 i bestball var også meget bra, men den burde vært bedre mede enda bedre putting. Begge to misset eksempelvis hver sin korte eagleputt op det 17. hullet. Viktor Hovland misset også noen putter som han burde satt i. Han må bli enda bedre på dette hvis han skal vinne.

Vant gjorde Rory Sabattini som puttet fantasisk bra. Han spilte med Kevin Twai. De vant på 31 under par på de tre rundene, mens Hovland/Wolff ble nr 6 (delt) på -26.

LEADERBOARD


14.12 PGA Touren:
13. - 15. desember
Opptur for Hovland i Florida

Parkameratene Viktor Hovland og Matthew Wolff hadde 65 lørdag  i greensomeoursome hvor begge slår ut, velger den beste ballen og slår hvert annet slag videre. Dessverre var det sju lag som hadde fra 65 til 67 slag. Dermed klarte laget bare å avansere til 10. plass uten reelle muligheter til å få en topplassering hvis da ikke de skulle få en kanonrunde søndag samtidig med at alle de andre feiler. Men det gjør de neppe i bestball som spilles søndag på den siste runden.

LEADERBOARD


13.12 PGA Touren:
Dec 13 - 15
QBE Shootout
Tiburón GC, Naples, Florida
Pott: $3.500.000
 
Dette er en hyggelig parturnering hvor skolekameratene Viktor Hovland og Matthew Wolff spiller sammen (se artikkel). I denne artikkelen er lagene omtalt. Det er 12 tomannslag med i turneringen.

Etter den første dagen lå Hovland/Wolff sist og hadde et stykke opp til feltet. De var riktig nok bare ett slag bak duoen Lexi Thompson og Sean O'Hair (64). Med 7 birdier og 65 har de 10 (!) slag opp til lederduoen.

LEADERBOARD

FORMATET:

The QBE Shootout will once again feature a scramble format during the first round, a modified alternate shot format on Saturday and a final-round four-ball on Sunday.

HJEMMESIDE



UKE 49



Henrik Stenson avsluttet sterkt

08.12 PGA Touren:
4. - 7. desember:
Tiger Woods måtte se en svenske foran seg på Bahamas 
 
Tiger Woods er kaptein på laget som skal møte resten av verden i Australia 13. - 15. desember.

Henrik Stenson hadde 31 slag på de siste 9 og vant med ett slag foran Jon Rahm med Patrikck Reed på 3. plass. Alle de tre hadd 66 på sisterunden.

Tider Woods ble nr 4 alene med 72 66 67 69. Bra spill av Tiger.

Gary Woodland, som ledet før siste runde, sprakk med 73 og ble nr 7.

LEADERBOARD





Tiger Woods har sin egen turnering denne uken

07.12 PGA Touren:
4. - 7. desember:
Tiger viser høy klasse på Bahamas 
 
Tiger Woods nærmer seg toppen før siste runde. Men en svenske er også god.

Tiger hadde 67 fredag. Henrik Stenson spiller solid.

Patrick Reed klarte ikke å følge opp sine to 66-runder. Han hadde 9 parer på rad på de første 9 hullene. Det ble 74 til slutt. 

Men det er Gary Woodland som leder med ett slag foran Henrik Stenson med Tiger Woods, Jon Rahm og Justin Thomas på tredjeplass.

LEADERBOARD



06.12 PGA Touren:
4. - 7. desember:
Tiger imponerte med dagens beste runde på Bahamas 
 
Tiger Woods feilfri torsdag.

Han er den eneste med bogeyfri runde så langt i turneringen. Med 66 avanserte Tiger til 5. plass seks slag bak Patrick Reed (66). Fjorårsvinneren Jon Rahm hadde også 66 og er nr 3 sammen med Henrik Stenson (67). Nr 2 er Gary Woodland (66 69).

Tiger spilte god golf. Han pekte på at det var mindre vind enn dagen før og at det var medvirkende årsak til forbedringen fra 72-runden onsdag.

LEADERBOARD

Rapport runde nr 2


05.12 PGA Touren:
4. - 7. desember:
To mann er 6 under etter første runde på Bahamas 
 
Tiger Woods på par.

Tiger Woods hadde 6'ere på bege par 5-hullene på første 9. Så gikk han fem under på fem hull og var bare tre slag bak teten. Men bogey og dobbeltbogey på de to siste hullene ha bare en runde på par.

Halve startfeltet gikk under par. Tony Finau hadde 79 (+7) medfem seksere på kortet. 

Rapport runde 1

LEADERBOARD




04.12 PGA Touren:
4. - 7. desember:
Hero World Challenge
Albany, New Providence, Bahamas 
 
John Rahm vant i fjor 1 million dollar.

Dette er Tiger Woods' turnering som samler mange av verdens beste spillere. De spiller onsdag - lørdag.

Her er utdrag av startlisten med god info om indikasjoner på oppsett av spillere for Presidents Cup i Australia very soon.

Dustin Johnson har trukket seg. Hans kne må hvile litt til etter operasjonen.

Hjemmeside med de 18 spillerne som får være med (de to siste er ikke tatt ut ennå: KLIKK HER

LEADERBOARD



UKE 47



Brendon Todd sviktet på sisterunden

26.11 PGA Touren:
21. - 24. november:
Det ble et spennende play off
Det sto til slutt mellom  Tyler Duncan og Webb Simpson.

Brendon Todd fikk 72 (+2) på den siste runden. Dermed ble han passert av tre mann.

Sebastian Munoz (68) endte ett slag fra å få være med i play off mellom Tler Duncan og Webb Simpson.

Det hele ble avgjort på det andre ekstrahullet hvor Tyler Duncan satte i en fin birdie på banens avslutningshull.

Rapport fra PGA Touren med høydepunkter (VIDEO)

Hjemmeside med LIVE SCORE



 

24.11 PGA Touren:
21. - 24. november:
Skal Brendon Todd ta tre strake?
Kristoffer Ventura misset cutten. Søndag spiller Brendon Todd for sin trdeje seier på rad på tre uker.

Etter en 62 runde lørdag leder han med to slag på to mann; Webb Simpson og Sebastian Munoz.

Oppsummert fra PGA Touren

Hjemmeside med LIVE SCORE fra torsdag


23.11 PGA Touren:
21. - 24. november:
En stor opptur - til liten nytte for Kristoffer Ventura i Georgia
Kristoffer Ventura fikk verst tenkelig start. Det ødela turneringen.

Med seks over par etter to hull var det nærmest en håpløs oppgaver Kristoffer Ventura sto overfor. Men han klarte det - nesten. Han gikk åtte under par på sine 34 siste hull!  Med par på de to første hullene i turneringen og ellers samme score på resten ville han vært topp 20 halvveis. Han fikk en 6'er på et par 5 hull hvor han mer enn annenhver gang får birdie. Med en birdie på dette hullet - det 7. - hadde han klart cutten alt annet like. Han treputtet fra tre meter her!

Hans flotte runde på 65 slag (-5) ga i det minste selvtillit og et bevis for at han har noe å gjøre på dette nivået. Derfor var det en opptur for Ventura, men til liten nytte når vi ser på inntjening og ranking.   

Hjemmeside med LIVE SCORE fra torsdag





22.11 PGA Touren:
21. - 24. november:
Turneringen var nærmest over før Ventura kom seg ut av første tee i Georgia
Kristoffer Ventura fikk verst tenkelig start. Det vil si.....

den kunne vært verre. Han slo to baller fandenovold fra første utslag. Han kunne slått flere til helvete. Det hadde vært enda verre. Men på det tredje forsøket og dermed det femte slaget kom han endelig ut av startblokken. Det ble bare litt bedre på det 11. hullet, hans andre for dagen. På par 3-hullet havnet han i bunkeren, kom ut med et dårlig slag og endte opp med en dobbeltbogey.

Seks over etter de fo første hullene! Da var løpet kjørt. Men som den proffe spilleren han er fortsatte han etter beste evne. Det ble fem birdier og to bogeyer, ttre over og 75 totalt. Men langt nede på listen. Han må nok gå 5 under par fredag hvis han skal klare cutten. 

Hjemmeside med LIVE SCORE fra torsdag



19.11 PGA Touren:
21. - 24. november:
The RSM Classic
Sea Island Resort (Seaside), Sea Island, Georgia
Pott: $6.600.000
 
Kristoffer Ventura er med, men ikke Viktor Hovland.

Charles Howell III vant i fjor.

Hjemmeside med LIVE SCORE fra torsdag


UKE 46



Viktor Hovland spiller i Mexico 14. - 17. november

16.11 PGA Touren:
14. - 17. november:
Svak andrerunde av våre to i Mexico
Kristoffer Ventura og Viktor Hovland sviktet på andrerunden. Begge lå bak den stipulerte cut-grensen med tre hull igjen å spille.

Viktor Hovland spilte svakt. Han traff bare 7 greener og hadde meget gode 26 putter. Det ble 74 (+3) og ett slag bak cutten da han kom inn.

Kristoffer Ventura traff 12 greener, men hadde 30 putter. Begge hadde tre straffeslag etter noen lange slag på villspor. Ventura gikk på 74 han også. Begge hadde tre straffeslag.

Svakt spill med andre ord. Uvanlig ustabilt av Viktor Hovland.

Viktor Hovland misset cutten med et slag og Ventura med to. Dette var svakt i et ikke alt for sterkt startfelt.

LEADERBOARD





 


16.11 PGA Touren:
14. - 17. november:
Grei åpning av våre to i Mexico
Kristoffer Ventura og Viktor Hovland startet OK, men heller ikke noe mer.

Det var en del rusk i maskineriet slik at 68 og 69 - par 71 - ga 30. og 43. plass etter første runde.

Danny Lee ledet på 62 slag.

Vår to går ut kl 14.20 norsk tid.

LEADERBOARD




13.11 PGA Touren:
14. - 17. november:
Mayakoba Golf Classic
El Camaleon GC, Playa del Carmen, Mexico
Pott: $7.200.000
 
Kristoffer Ventura og Viktor Hovland spiller ikke langt fra Cuba. Banen ligger på den østre delen av den "klumpen" som stikke rut på kartet sør i den meksikanske gulf. Her er et kart

Matt Kuchar vant i fjor. Han hadde en lokal caddy som han hadde avtalt å betale 5.000 dollar, som han fikk etterpå i henhold til den inngåtte avtalen. Det fikk han mye pepper for. Han betalte 45.000 dollar til. Mange mente at han burde betalt 10%. Svært ofte får caddyen 10% av premien. I dette tilfellet 129.600 dollar.

Det var første gang siden 2014 at Kuchar vant på touren.

Kan våre to hevde seg i Mexico? Følg med fra torsdag ettermiddag og kveld.

Våre to mann spiller ut kl 18.50. De spiller sammen! Sammen med Alvaro Ortiz fra Mexico. Det var han Viktor Hovland konkurrerte mot i årets Masters på Augusta og som Hovland slo med ett slag for å bli beste amatør. Her er intervjuet med Ortiz og Takumi Kanaya før The Masters i april

Begge to har en egen evne til å få mange birdier. Hovland har vært mer stabil enn Ventura. Det dårligste nivået i spillet har vært mye bedre for Hovland. I første rekke få vi satse på at begge klarer cutten. Det hadde vært moro om begge kom topp 20.

Kanskje en topp10 plassering?


LEADERBOARD


UKE 44

To turneringer denne uken, se nedover på siden:

1)

04.11 PGA Touren:
31. - 3. november:
Sjuer ødela tredjerunden for Ventura på Bermuda, men han avsluttet bra
 
Kristoffer Ventura hadde en sjuer og en åtter på par 4 hull før sisterunden søndag.

Søndagens runde ble bra. Han hadde 67 og spilte seg opp 10 plasser ril en 41. plass.

Brendon Todd vant. Han har hatt store problemer med sving-yips, men er kommet tilbake for fullt. Full rapport: Hjemmeside 

Her er hullene: KLIKK HER

LEADERBOARD

01.11 PGA Touren:
31. - 3. november:
Åtter ødela runden for Ventura på Bermuda
 
Kristoffer Ventura hadde en god mulighet til å være med høyt oppe.

Men på det 10. hullet for dagen fikk han en 8'er på et par 4 hull. Han kjempet seg inn til en runde på 70 (-1) og er nr 56.

Her er hullene: KLIKK HER

LEADERBOARD

2)



Rory McIlroy

03.11 PGA Touren:
31.10 - 3. november:
Dramatikk i avslutningen i Kina

Det ble play off i Kina.

Her viste Rory McIlroy seg sterkest med en birdie på det første omspillshullet.

Han slo fjorårsvinneren Xander SCHAUFFELE som fikk en par på dette hullet. Rory spilte sikkert og var bogeyfri på de siste 39 hullene. Han trodde det skulle holde, men Schauffele spilte to under på de fir siste og skaffet seg play off. 

FUILL RAPPORT finner du her

LEADERBOARD
 

01.11 PGA Touren:
31. - 3. november:
Matthew Fitzpatrick leder halvveis i Kina
Det er jevnt i teten.

Fitzpatrick leder med ett slag på Rory McIlroy og to slag på tre andre.

LEADERBOARD

1)

29.10 PGA Touren:
31. - 3. november:
Bermuda Championship
Port Royal GC, Southampton, Bermuda Pott: $3.000.000
 
Kristoffer Ventura er med i denne turneringen som spilles samtidig med den store WGC-turneringen i Kina.

Banen er fin. Den er litt gammeldags. I hvert fall var den det da Golfsiden var på besøk for en del år siden. Gammeldags betyr ikke dårlig i denne sammenheng, bare at den er gammel. Men du verden hvor fin den er med vakker beliggenhet.

Her er hullene: KLIKK HER

LEADERBOARD

2)

29.10 PGA Touren:
31. - 3. november:
World Golf Championships-HSBC Champions
Sheshan International GC, Shanghai, Kina
Pott: $10.250.000
 
Dette er en turnering for de aller beste som dermed får muligheten til å stikke fra resten av de "ansatte" på PGA Touren pga de høye premiene.

Xander Schauffele vant i fjor i play off med Tony Finau

LEADERBOARD


UKE 43



Tiger Woods slutter aldri å imponere

28.10 PGA Touren:
24. - 28. oktober:
Utrolige Tiger Woods - opp på siden av Sam Snead

Tiger Woods tangerte rekorden.

Etter seieren i Japan har nå i likhet med Sam Snead 82 seire på PGA Touren. Han imponerte med solide utslag og fenomenal putting. Han spilte sikkert da presset var som sterkest. Seieren ble til slutt på tre slag etter at han sikret en god birdie på dets siste hullet. Liksom bare for å markere styrke.

Mer om seieren her med intervju og det hele

Resultatlisten er her




27.10 PGA Touren:
24. - 28. oktober:
Utrolige Tiger Woods - svært variabelt fra Viktor Hovland i Japan

Tiger Woods har gode muligheter til å ta sin 82. seier i karrieren og dermed tangere rekorden til legendariske Sam Snead.

Den fjerde runden ble stoppet av mørket søndag. Da var Tiger Woods på det 12. hullet og på -18. Han ledet med tre slag på Hideki Matsuyama (hull 13) som nettopp hadde fått birdier på 11 og 12.

På tredjeplassen på -12 lå da Gary Woodland (hull 10) og Sungjae Im, Korea som fikk en birdie på det 14. hullet da "lyset gikk". 

Viktor Hovland spilte ferdig. Han hadde 75 65 67 72. En svært variert serie med andre ord. Da lå han på 42. plass og vil havne runder der når turneringen avsluttes mandag morgen. Litt skuffende med tanke på de forventningene som folk etter hvert har fått. Det var i første rekke skjeve driversom kostet i denne turneringen. Puttingen var heller ikke den beste. 

Full rapport etter søndagens spill: KLIKK HER

Resultatlisten er her



26.10 PGA Touren:
24. - 28. oktober:
Gode Tiger Woods - fra dårlig til godt for Viktor Hovland i Japan

Tiger Woods topper før de to siste rundene.

Med en ny runde på 64 leder Tiger Woods turneringen med to slag. Han åpnet litt rufsete, men reddet par der han skulle. Så spilte han solid og hadde 31 på de siste 9 med fem birdier.

Viktor Hovland forbedret seg med 10 slag fra første til andre runde fra 75 til 65. Med samme framgangen søndag blir det 55 slag! :-)

Nå skal det sies at det 10. hullet bare var 125 meter langt i stedet for 340 meter. Mange fikk to slag her, deriblant Hovland, og noterte således en eagle på kortet.

Turneringen er blitt en dag forsinket og avsluttes mandag. Se her for fyldig informasjon: PGA Tourens Hjemmeside

Resultatlisten er her




24.10 PGA Touren:
24. - 27. oktober:
Utrolig Tiger Woods - dårlig runde av Viktor Hovland i Japan

Tiger Woods åpnet med tre bogeyer, men så kom fyrverkeriet.

Tiger Woods er ikke mannen som gir opp. I golf gjelder det å ikke gi opp etter en dårlig start slik de aller fleste amatørspillere gjør. Neida. Tiger kom sterkt tilbake. Han var tre over par etter fire hull. Deretter gikk han 9 (!) under par på de siste 14 hullene med 29 slag på de siste ni! Han kom opp med 64 (-6) og leder sammen med Gary Woodland. Hideki Matsuyama er ett slag bak.

Viktor Hovland spilte svakt. Han fikk en trippelbogey  på hull nr 5, par 3. Dette var det nest vanskeligste hullet på banen. Han avsluttet med dagens eneste birdie (4) på det siste hullet, banens letteste. Fem over par 75 var årsverste for Hovland som er med i baktroppen i denne cut-frie turneringen med bare 78 spillere. Han er delt 69. mann etter runde nr 1. Dermed er mulighetene for en topplassering så godt som forsvunnet om ikke mirakler dukker opp. 

Resultatlisten er her




21.10 PGA Touren:
24. - 27. oktober:
The ZOZO CHAMPIONSHIP
Accordia Golf Narashino CC, Chiba, Japan
Pott: $9.750.000
 
Viktor Hovland er med i denne store turneringen sammen med mange av verdens beste spillere.

Tiger Woods er med. Han tapte mot Jason Day i skins game på mandag, men han har fått god tid til å forberede seg på denne banen. På den annen side vet vi ikke hvordan Tigers form er etter en lang pause. 

Resultatlisten kommer her


UKE 42

20.10 PGA Touren:
17. - 20. oktober:
Tilbake under 70 søndag med Viktor Hovland

69 -runden søndag ga en 31. plass.

Det var en plass han delte med blant andre Phil Mickelson.

Justin Thomas vant med to slags margin.

Her er full rapport

LEADERBOARD





19.10 PGA Touren:
17. - 20. oktober:
Svak moving day av Viktor Hovland

Kan han få til en super søndag?

Med dobbeltbogey på det siste hullet og 74 slag på scorekortet på moving deg bevegde Viktor Hovland seg feil veil på resultatlisten. Han dalte 21 plasser til en 33. plass.

Med en solid søndagsrunde kan vi kanskje håpe på en topp 15 plassering.

Justin Thomas, som har funnet formen i det siste, og Danny Lee, han som tapte mot Anders Kristiansen i det australske amatørmesterskapet i sin tid, leder på -15. Hovland er på -4.

LEADERBOARD




18.10 PGA Touren:
17. - 20. oktober:
Utvidet rekorden til 19

Ny, fin runde av Viktor Hovland.

Viktor Hovland hadde 17 runder på rad på PGA Touren før han kom til Korea. Nå har han 19. Det ble 69 også fredag.

Med det er han 6 under par på en 12. plass.

Justin Thomas leder med to slag på Byeong Hun An, Korea og Danny Lee.
 
LEADERBOARD



17.10 PGA Touren:
17. - 20. oktober:
Fantastisk rekord av Viktor Hovland i forbindelse med THE CJ CUP @ NINE BRIDGES

Nå har Viktor Hovland rekorden alene.

Viktor Hovland hadde 17 runder på rad på PGA Touren under 70 slag å vise til. Det var likt med to andre spillere. Han spilte den første runden i Korea torsdag morgen norsk tid. Etter tre hull var han to under par, men fikk raskt et par bogeyer og var på par etter 11 hull. Da så det mørkt ut med tanke på rekorden.

 En birdie på den lette 12. hullet par 5 ga et lite håp. Han fulgte opp med en ny birdie på det 15. hullet. Det 17. hullet er et par 3 hull. Her slo han et nydelig slag som la seg 4,7 meter fra hullet. Putten satte han rett i boksen. Med en par på det lette 18. hullet - par 5 - var rekorden på 18 strake runder under 70 slag et faktum. Nå har han den alene.

Med 69 slag ligger han på delt 15. plass etter første dag. Det er en bra start.

Han har hatt sterke sisterunder på søndager med 64 65 64 65 64 de siste gangene. Som førsteårsspiller på touren spiller han ofte på baner for første gang. På søndagen er han blitt kjent med banen(e). Da er det litt lettere å ta seg rundt.

Byeong Hun An på hjemmebane gikk på 64 etter å ha misset en kort og lett putt på det siste hullet. Han leder med ett slag på Joaquin Niemann og to slag på Jason Day.

LEADERBOARD



14.10 PGA Touren:
17. - 20. oktober:
THE CJ CUP @ NINE BRIDGES
Nine Bridges, Jeju Island, Korea
Pott: $9.750.000
 
Viktor Hovland er med i denne store turneringen sammen med mange av verdens beste spillere. Hva kan han gjøre etter en lengre pause?

Brooks Koepka vant i fjor.

LEADERBOARD



UKE 41



Kristoffer Ventura med trofeet han vant i sommer. (Foto: Stan Badz/PGA TOUR)

14.10 PGA Touren:
10. - 13. oktober:
Houston Open: Lanto Griffin vant 
Les den rørende historien bak seieren
. Ting kommer ikke av seg selv. Les om han som har slitt en del på veien mot seier på PGA Touren.

KLIKK HER FOR HISTORIEN Her finner du også linker til flere andre gode artikler i forbindelse med turneringen.

12.10 PGA Touren:
10. - 13. oktober: (oppdatert)
Her`må det forbedringer til 
Kristoffer Ventura viste svak form denne uken og havnet langt bak i leksa.

Han var 17 slag bak lederen etter 36 hull. Med 77 74 ble det tidlig helg for Kristoffer Ventura. Trøsten er at han får flere sjanser fremover, Men spillet må forbedres. Det er stabiliteten som må opp på et mye høyere nivå.

LIVE SCORING.




11.10 PGA Touren:
10. - 13. oktober: (oppdatert)
Houston Open: Kristoffer Ventura med elendig spill innledningsvis 
Kristoffer Ventura treffer ikke ballen bra.

De første 9 hullene bar preg av elendig balltreff, feil retning, feil lengde og straffeslag. Uten kontroll på driveren. Han traff én fairway og noen ganske få greener på de første 9 hullene. Med fire bogeyer dannet han baktroppen i feltet. Uten en dramatisk forbedring slagmessig har han ingen muligheter til å klare cutten. Men vi har sett det før. Ventura har et spill som er av verdensklasse når slagene sitter.

Men etter de første 9 hullene så det helsvart ut.

Det ble ikke så mye bedre på de siste 9 hullene. Han endte på +5 og 77 slag. Han mistet flere baller i vannet og hadde straffeslag spredt over hele banen. Han traff bare fire fairwayer. Det behøver ikke bety så mye, men det betyr mye når ballene havner ute i huttiheiti og i vann. Han traff 9 greener. Heller ikke det var noe å skryte av.

Nei, spillet hans var svakt torsdag. Vi kunne se antydninger i forrige uke hvor han ble reddet av putteren temmelig ofte. Med ny rekord i antall senkede lange putter blir det gjerne en god score. Hadde det lange spillet vært mer solid i forrige uke med den puttingen, hadde han vunnet turneringen.

Her er det en del arbeid å gjøre for å få ballene i riktig retning på de lange slagene.

En runde på 65-66 slag fredag kan redde helgespillet. Men en slik slagstyrke var Ventura ikke i nærheten av å vise torsdag. I golf kan det imidlertid snu seg fort. Med sen og tidlig start på de to dagene er det ikke så mye tid å gjøre det på.

LIVE SCORING.





10.10 PGA Touren:
10. - 13. oktober:
Houston Open
GC of Houston, Humble, Texas
Pott: $7.500.000 
Kristoffer Ventura er med denne uken også. Ian Poulter vant i fjor etter omspill mot Beau Hossler.

Ventura starter kl 20.35 torsdag kveld sammen med Chris Baker og Mark Anderson.

Chris Baker kom fra Korn Ferry Touren i år og har misset cutten i de tre turneringen han har stilt oppi denne høsten på PGA Touren. Mark Anderson kom også fra Korn Ferry Touren i år og ligger på plassen bak Ventura på årets ranking..

LIVE SCORING.




UKE 40

07.10 PGA Touren:
3. - 6. oktober:
Kristoffer Ventura på vei til noe stort 
Kristoffer Ventura imponerte på mange måter denne helgen. Det lover godt for fortsettelsen.

Med rundene 69 66 65 69 ble det til slutt delt 18. plass for Kristoffer Ventura. Det var synd at han gikk i vannet på det 17. hullet som ga en dobbeltbogey på par 3 hullet. Dermed er han nr 75 på PGA-rankingen. Viktor Hovland er nr 50.

Det var mange lyspunkter i Venturas spill denne uken. Han har evnen til å få mange birdier. Når han lærer seg å tette igjen i den andre enden, blir det topplasseringer.

En annen god egenskap er at han klarer å komme sterkt tilbake etter svake innledninger på runder.

Puttingen hans var gjennomgående god med flere lange putter som gikk i hullet. Det nytter som kjent ikke å hevde seg i golf uten en varm putter. Putting er den vanskeligste delen av spillet å bli god i. Man skal selvsagt i denne sammenhengen ikke undervurdere fordelen av å slå lange utslag slik som Ventura gjør. Nå har han også fått litt mer kontroll på retningen.

Det hjelper godt!

Kristoffer Ventura blir spennende å følge videre.

Kevin Na vant i omspill på det andre ekstrahullet mot Patrick Cantlay.

LEADERBOARD



06.10 PGA Touren:
3. - 6. oktober:
Kristoffer Ventura med solid spill i Las Vegas 
Kristoffer Ventura kan få en fin plassering denne uken.

Med 69 66 65 er Ventura på en fin 15. plass før siste runde. Han startet med en bogey lørdag, men så fikk han 7 birdier og 65 til sammen.

Det er 9 slag opp til ledende Kevin Na.

LEADERBOARD




05.10 PGA Touren:
3. - 6. oktober:
Kristoffer Ventura hevet spillet sitt i Las Vegas 
Kristoffer Ventura kan få en fin plassering denne uken.

Han var nr 36 halvveis med 69 66.

LEADERBOARD




04.10 PGA Touren:
3. - 6. oktober:
Kristoffer Ventura  fra elendig til briljant i Las Vegas 
Kristoffer Ventura spilte elendig innledningsvis.

Men så løsnet det. Han lå imidlertid for langt bak til at han klatret opp til teten. Men han avanserte rundt 60 plasser på de siste 12 hullene torsdag.

Det meste gikk skeis i starten. Han var 3 over par etter 6 hull med en dobbeltbogey og to bogeyer.

Etter det gikk han fem under par. I alt 7 birdier på runden, 69 slag (-2) og 67. plass etter første dag lar seg høre med den svake innledningen.

Michelson med bedre kosthold
Phil Mickelson overrasket med 7 birdier og en bogey på 3. plass med 65 slag. Han har tatt tak i egen helse. Han spiser sunnere og mindre og har gått ned 10-12 kilo i vekt. Han angrer på at han ikke har tatt tak i dette med ernæring tidligere i karrieren.

Noe å tenke på for noen og enhver i vår nå stadigfettmagevoksende overflodsverden.

Nick Taylor, Canada ledet på -8 etter 6 birdier og en eagle 2 på et par 4 hull.

LEADERBOARD


01.10 PGA Touren:
3. - 6. oktober:
Shriners Hospitals for Children Open
TPC Summerlin, Las Vegas, Nevada
Pott: $7.000.000 
Kristoffer Ventura er med denne uken. Han må spille jevnere for å hevde seg et stykke opp på resultatlisten. Det hjelper ikke å slå langt når ballen lander langt fra fairwayeene. Hans beste spill er meget bra.

LEADERBOARD



UKE 39

30.09
Kristoffer Ventura hadde en svak sisterunde og falt 6 plasser på verdensrankingen til nr 163.

Viktor Hovland falt 4 plasser til 93. plass.

Eirik Tage Johansen avanserte fra 377. til 354. plass. 

27.09 PGA Touren:
26. - 29. september:
Rufsete spill med en del lyspunkter av Kristoffer Ventura i  California

Kristoffer Ventura kom seg rundt med mange krumspring.

Utstabile utslag og spredt orden på wedgene gjorde at det ble for mange redningsoperasjoner. Hans gode spill er av ypperste kvalitet. Silverado-banen har ikke endret seg så veldig mye gjennonm årene. Golfsiden har vært på banen to ganger. Første gang i 1971. Dette er en bane hvor en langtslående herremann som Ventura neppe bør bruke driveren hele tiden. I hvert fall ikke så skjevt som han slår for tiden.

Kanskje en litt mer forsiktig spillestil med percentage golf vil gi en lavere score. Torsdag traff han bare litt over halvparten av greenene og annenhver fairway.

Med 72 slag er han nr 73 og må spille bedre fredag for å få spille i helgen. Han viste at han er tøff ved å gå tre under par på de 12 siste hullene.

Adam Scott leder på 65 (-7).

LEADERBOARD




24.09 PGA Touren:
26. - 29. september:
Safeway Open
Silverado Resort and Spa North, Napa, California
Pott: $6.600.000 
Kristoffer Ventura er med denne uken. Kevin Tway vant i fjor etter at han slo til med tre birdier på rad i omspillet for å stikke av med seieren.

LEADERBOARD


UKE 38

20.09 PGA Touren:
19. - 22. september:
Sanderson Farms Championship
CC of Jackson, Jackson, Missouri
Pott: $6.600.000 
Kristoffer Ventura og Viktor Hovland er ikke med denne uken.

Tom Hoge ledet etter første dag på 64 (-8).

LEADERBOARD


UKE 37


15.09 PGA Touren:
12. - 15. september:
Viktor Hovland med kjempespurt på PGA Touren i West Verginia 
Viktor Hovland kjørte søndagsvarianten sin.

Med lange driver, god presisjon og god putting ble det 33 + 31 = 64 siste dag for Viktor Hovland. Dermed avanserte han kraftig fra sin 39. plass etter lørdagens runde.

Han lå på 9. plass da lederballen hadde spilt 12 hull søndag kveld.

Dette lover godt for neste ukes Europa Tour-turnering på Wentworth i den store turneringen der. Da får nok Ryder Cup-kapteinen svar på noen spørsmål får vi håpe. 

LEADERBOARD

HJEMMESIDE




15.09 PGA Touren:
12. - 15. september:
Viktor Hovland 9 slag bak før siste runde på PGA Touren i West Verginia 
Kristoffer Ventura misset cutten. Viktor Hovland spiller for avansement.

Med tre 68-runder har han vist at han kan gå lavere med litt mer klaff.

LEADERBOARD

HJEMMESIDE



14.09 PGA Touren:
12. - 15. september:
En nordmann klarte cutten på PGA Touren i West Verginia 
Kristoffer Ventura og Viktor Hovland er nå på PGA Touren.

Viktor Hovland spiller bra, men komme rikke nær nok flaggene på innspillene til å få den virkelig gode scoren. Han klarte cutten på siste slaget på -4 (68 69). Kan han avansere i helgen?

Kristoffer Ventura spiller ikke bra. Han fire-puttet en green fra 9 meter. Det er ikke bra nok. med 72 74 var han hele 10 slag bak cut-gensen. Det er mye. Her er det temmelig mye som mangler. På den annen side har han bra lengde og behersker alle slag. Det er "bare" å sette det sammen. Stabilitet er et stikkord, men hva er formelen for å få det til? Den er det mange som leter etter der ute i golfverdenen.


12.09 PGA Touren:
12. - 15. september:
Svak innledning for Kristoffer Ventura på PGA Touren i West Verginia 

Kristoffer Ventura med elendig spill innledningsvis. Han startet med fire bogeyer.

Han slår langt, men traff bare en (1) fairway! Da er det nesten umulig å få en god score. Når skjeve slag fra tee-stedet kostet to straffeslag (fire praksis siden han slo to baller OB) på de fire første hullene hvor han hadde fire bogeyer, ble det en tung runde for Ventura. Med birdier på andreballene på de to OB-hullene ble det altså fire raske birdier i innledningen. Han sa etter runden at drivene ikke var bra. Men han trente etter runde slik at han kommer nok til å drive bedre fredag.
Ventura kom til slutt inn på 72 (+2) og langt nede på listen. Uten en fantasirunde fredag blir det missed cutt i debuten for Ventura. Stabiliteten er borte. Det må rettes opp.

Viktor Hovland startet kl 19.45. Hovland hadde en svak åpning, men viste solid spill etter hvert. Han blir å regne med - hvis noen tvilte på akkurat det. Dobbeltbogey på hull 2 var svakt. Deretter fikk han fire birdier fram til det 17. hullet og var da 2 under par.

Det 17. hullet er par 5. Her ble det birdie, men det ble bogey på det siste hullet og 68 (-2).

Fredag starter Ventura 19.45 og Hovland kl 14.45.

Her følger du med videre:

LEADERBOARD

HJEMMESIDE



12.09 PGA Touren:
12. - 15. september:
A Military Tribute at The Greenbrier
The Old White TPC, White Sulphur Springs, West Verginia 
Kristoffer Ventura og Viktor Hovland er nå på PGA Touren.

Med to nordmenn på PGA Touren blir det en ny golfvinter for golfinteresserte nordmenn.

Skal de klare å hevde seg fra start?

LEADERBOARD

HJEMMESIDE


Live scoring

HJEMMESIDE


Sesongen 2024 - finner du her: Les mer
Sesongen 2022/23 - finner du her: Les mer
Sesongen 2021/22 - finner du her: Les mer
Sesongen 2020/21 - finner du her: Les mer
Sesongen 2019/20 - finner du her: Les mer
Sesongen 2018/19 - finner du her: Les mer
Sesongen 2017/18 - finner du her: Les mer
Sesongen 2016/17 - finner du her: Les mer
Sesongen 2015/16 - finner du her: Les mer
Sesongen 2014/15 - finner du her: Les mer
Sesongen 2013-14 - finner du her: Les mer

Her finner du DEBATTSIDEN Her diskuterer du golf
Si din mening!!


 


Debattsiden
Søk på GOLFSIDEN
Spør Matz Modéer
Her svarer Matz Modéer

Golfreiser:
Egen seksjon